Leden 2007

Soutěž o nej colorizaci

28. ledna 2007 v 10:33 | Edita |  Soutěže
Takže máte tu obrázek na colorizaci.Až ho budete mít tak mi ho pošlete na edita.koutna@centrum.cz .
Povinné!!!:
Jméno:
Blog:
Jaký program jste použili:

Diplom za 14. bleskovku

28. ledna 2007 v 10:12 | Edita |  Diplomy
Diplom pro káju.

14. bleskovka - konec

27. ledna 2007 v 20:08 | Edita |  Bleskovky
Napište plemeno kočky, které začíná na R.
Povinné!!!:
Jméno:
Blog:
Diplom:

Od 29.1 do 4.2.

27. ledna 2007 v 20:06 | Edita |  Kočičí jména
29.1. Sokrates

30.1. Bonnie

31.1. Agáta

1.2. Sněhurka

2.2. Frankie

3.2. Grácie

4.2. George

Od 22.1. do 28.1.

27. ledna 2007 v 11:02 | Edita |  Kočičí jména
22.1. Diana

23.1. Nick

24.1. Jonatán

25.1. Clarence

26.1. Yorika

27.1. Halina

28.1. Charlie

Stavění hnízd

26. ledna 2007 v 19:30 | Edita |  Zajímavosti
Hrabání můžeme pozorovat ostatně i v některých jiných situacích. Kočky hrabou předními tlapkami, např. když chtějí pro sebe nebo své potomky vytvořit útulné hnízdečko. Přitom shrnou na hromádku látky nebo jiné materiály a upraví je tak, aby se na nich dalo pohodlně v teplíčku ležet. Některé kočky dávají hrabání najevo i stísněnost. Možná ucítilí něco nepříjemného nebo se tělesně necítí dobře. Nezřídka následuje po zdánlivě bezdůvodném hrabání silné zvracení nebo průjem. Kočky, které hrabou nápadně často z nevysvětlujících důvodů, bychom měli pro jistotu vzít k veterináři, který vyloučí případné zdravotní problémy.

Ragdoll a Birma

21. ledna 2007 v 10:00 | Edita |  Srovnávání
Ragdoll
Odlišné znaky:
Typické "siamské" vybarvení birem je doplněno bílou barvou na končetinách, tzv. ponožkami. Tyto ponožky musí být absolutně čistě bílé. Mají končit na kloubu nebo na přechodu prstů v záprstí. Na chodidlech zadních končetin jsou bílé ponožky zakončeny špičkou - ostruhou. Ponožky by měly být stejnoměrně dlouhé a bílá barva symetrická. ejlépe na všech čtyřech končetinách. Tohoto ideálního stavu lze dosáhnout jen výběrem vhodného páru a přísnou selekcí. Ragdoll se vyskytuje ve třech typech: Colour point - odznaky, uši, maska, nohy a ocas mají být dobře vybarvené a ladit s barvou těla. Hruď, břicho a náprsenka jsou světlé. Lehké stínování na těle a břichu (břišní skvrna povolena). Colourpoint nesmí mít na těle žádnou bílou skvrnu. Nosní zrcátka a polštářky tlapek jsou pigmentované v barvě odznaků. Mitted - stejné odznaky jako u colourpoint. Na tlapkách se nacházejí bílé ponožky. Přední jsou kratší, zadní delší až po patu. Na spodní straně těla, od brady až ke kořeni ocasu, probíhá bílý pruh. Polštářky na tlapkách jsou růžové. Atraktivní bývá bílé zrcátko na nose. Bicolor - tmavé zbarvení uší, zad, ocasu a masky, na které musí jasně zářit dobře ohraničené bílé "V". Bílá skvrna na zádech je povolena. Nohy a břicho jsou bílé bez pigmentových skvrn. Naopak na uších a ocasu nesmí být žádná bílá skvrna. Nos a polštářky tlapek jsou růžové.
Birma
Společné znaky:
Obě plemena mají charakteristické základní vybarvení. Působením akromelanického faktoru u nich často vzniká siamské vybarvení, kdy vlastní barva srsti je vytlačena do koncových částí, na hlavu, uši, končetiny a na ocas. Nazývají se odznaky. Vyskytují se v barvách seal point (černohnědá), chokolate point (čokoládová), blue point (modrá) a lilac point ( lilová), red a creme point (červená a krémová) a všechna zbarvení želvovinová (tortie point). Všechny tyto barvy se uznávají i s kombinací kresby. Na zbytku těla je tvorba pigmentu potlačena a má barvu slonové kosti až bílou. Kočky se siamskými odznaky mají vždy modrou barvu očí. Obě plemena mají přítulnou povahu, jsou to kočky snášenlivé a společenské, zvědavé a nápadité. Rády se mazlí a jsou trpělivé. Péče o jejich krásnou srst není tak náročná jako u koček perských.

Od 15.1. do 21.1.

21. ledna 2007 v 9:54 | Edita |  Kočičí jména
15.1. Viky

16.1. Leontýna

17.1. Connie

18.1.Ábel

19.1. Terezka

20.1. Eddie

21.1. Barbie

Bajka o kočce

20. ledna 2007 v 9:22 | Edita |  Blog
Hladová mšice si našla krásnej-sťavnatej-zelenej lísteček a už se těší, jak si na něm pochutná.
V tu ránu přilítne hladová beruška a říká: "Mšice, mšice, já mám hlad a tak tě sním".
A mšice na to:"Ale beruško, já jsem tak hubená, počkej až okousám ten list, pak se najíš i ty víc".
No a tak tam beruška čeká na to, až se mšice napapá, přilítne hladovej ptáček a povídá: "Beruško, beruško, já mám takovej hlad, že tě musím sezobnout".
A beruška na to: "Počkej ptáčku, počkej, já jsem taky hladová a čekám tady na mšici, která ukusuje list".
Tak už tam čeká i ptáček a nejednou se z ničeho nic objeví hladová kočička a povídá: "Ptáčku, ptáčku, já ti mám hlad, že tě hned sežeru".
A ptáček na to: "Ale kočičko, podívej jak jsem hubenej. Počkej až mšice okouše list, beruška slupne mšici, já sezobnu berušku, no a pak se najíš i ty".
No a jak tam všichni čekají, tak se z křoví náhle ozve prapodivný zvuk. Všichni se leknou a ptáček vylétne do vzduchu. Ale hladová kočička nechce přijít o svého ptáčka a tak utíká za ním.
Ptáček letí nad poli a kočička furt za ním. Najednou ptáček vlétne nad řeku a kočička po něm chňapne, mine se a spadne do vody.
A to je konec bajky.Ponaučení: Čím delší předehra, tím mokřejší kočička

Diplom za 13. bleskovku

20. ledna 2007 v 9:21 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Anynku.

13. bleskovka - konec

20. ledna 2007 v 8:54 | Edita |  Bleskovky
Napište plemeno kočky, které začíná na P.
Povinné!!!:
Jméno:
Blog:
Diplom:

Akromelanismus

19. ledna 2007 v 22:42 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Akromelanismus intenzitu pigmentace srsti, kůže či oční duhovky ovládá a řídí vloha na lokusu C. Akromelanismus je projevem snížené pigmentace vlivem alely cs - plně pigmentované zůstávají pouze koncové části těla, maska na hlavě, uši, končetiny a ocas. Ostatní plochy těla jsou ledově bílé. Toto siamské zbarvení je doprovázeno modrým zbarvením očí. Zbarvení s odznaky, jak se také siamskému vybarvení říká, je typické nejen pro kočky siamské, ale též pro birmy, ragdoly, snowshoe, kočky thajské, něvské maškarády. Barevné varienty s odznaky se vyskytují i u koček perských, exotických nebo britských. Albinismus - albinismus a částečný albinismus je podmíněn geny albinotické série. Každý z těchto genů různě omezuje tvorbu pigmentů v srsti, v kůži a v oční duhovce. Všechny tyto geny jsou recesivní (podřízené) vůči plnému zbarvení srsti. Nejznámější a také nejčastěji se vyskytující gen této série je cs pro siamské zbarvení (akromelanismus). Dalším genem albinotické série je gen cb pro barmské zbarvení. Vzájemným působením těchto dvou podobných genů vznikají kočky tonkinské (tonkanese). Gen ca způsobuje absenci pigmentů v srsti, ale je zachováno určité množství pigmentu v oční duhovce, která je modrá. Při úplném albinismu chybí pigment i v oční duhovce, která je pak červeně růžová.

Diplom za 12. bleskovku

14. ledna 2007 v 12:36 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Karolínu.

12. bleskovka - konec

14. ledna 2007 v 11:22 | Edita |  Bleskovky
Napište plemeno kočky, které začíná na O.
Povinné!!!:
Jméno:
Blog:
Diplom:
Ps: pouze se zvířetem.

Činnost

14. ledna 2007 v 11:07 | Edita |  Zajímavosti
Proč to ale kočky dělají? Mohly by přece konat potřebu stejně bezstarostně jako psi. Psychologové připisují toto chování výrazná čistotnosti koček. Koneckonců se také čistí mnohem vydatněji než psi. Na rozdíl od psů se kočky také velmi málo zajímají o exkrementy jiných koček, zatímco nejlepší přítel člověka k nim na procházce s oblibou přičuchne.

Hrabání

13. ledna 2007 v 20:44 | Edita |  Zajímavosti
Dělají to všichni pokojoví tygři - někteří víc,jiní méně. Cílený pohyb předních tlapek souvisí většinou se zcela přirozenou potřebou: čtvernožce tlačí močový měchýř nebo chce vykonat velkou potřebu, aniž by si toho někdo všiml.
Je naprosto jedno, zda se jedná o čistě bytovou kočku nebo o kočku s volným výběhem. Obě provádějí typické hrabání, když si chtějí ulevit. Zatímco v bytě k tomu kočky využívají ,,kočičí záchod" a zpracovávají předními tlapkami stelivo, hrabou kočky s volným výběhem s oblibou pod keři na měkké půdě. Hrabou vlastně dvakrát: celá procedura začne, ještě před vykonáním potřeby. Kočka si vytvoří malou jamku, do níž pak může exkrement schovat za pomoci nového hrabání.

Problémy s klouby - Kde jsou obsaženy GAG?

13. ledna 2007 v 20:34 | Edita |  Zdraví koček
Chondroprotektivně účinné GAG jako chondroitinsulfát se prodávají v určitých doplňkových krmivech jako granulát nebo tablety pro kočky a psy. Dají se smíchat s běžným krmivem nebo podávat zvlášť a mají ty nejlepší předpoklady pro úspěšné dlouhodobé podávání. Doplňková krmiva s obsahem GAG by se měla podávat denně a po delší dobu (několik měsíců). Teprve pak je dosaženo toho, že je i málo metabolicky aktivní chrupavčitá tkáň trvale zásobena ve fázích zvýšené potřeby. Preparátů s GAG střižených na míru speciálně kočkám není na trhu mnoho. Jejich největším problémem je často neatraktivní forma dodávání (prášek, granule, tablety). Odmítavost a z ní plynoucí nemožnost dlouhodobého podávání jsou u tohoto druhu doplňkových krmiv skutečnou nevýhodou. Kočky mnohem lépe akceptují tekuté nebo gelová preparáty. Za nové a technicky inovativní je třeba označit gelové preparáty, které v dvoukomorovém systému (s pumpičkovým mechanismem) kombinují dva nejdůležitější GAG, tj. chondroitinsulfát a glukosamin. Jedním až dvěma střiky pumpičkou se ,,zkombinuje" množství gelu potřebné pro kočku a pak se dá velmi snadno a čistě vmíchat do běžného krmiv, která se obzvlášť doporučují při idiopatické cystitidě.

Problémy s klouby - GAG jako ochranné látky pro chrupavky

13. ledna 2007 v 11:23 | Edita |  Zdraví koček
Při hledání možností prevence a/nebo léčby degenerativních kloubních změn byly speciální látky, které se vyskytují v přirozené tkáni chrupavek, podrobeny bližšímu vědeckému zkoumání. Brzy bylo zjištěno, že GAG přiváděné do těla zvenčí (např. chondroitinsulfát, glukosamin, kyselina hyaluronová) v mnoha směrech pozitivně ovlivňují zdegenerované oblasti chrupavek. Ba co víc? tyto substrace zajišťovali jakousi ochranu, protože vázaly enzymy ničící chrupavku. Navíc se zjistilo, že vysoký podíl přiváděných GAG využívá buňka chrupavky jako jakýsi ,,polotovar" k syntéze nové chrupavčité tkáně. Množství vědeckých studií ve veterinární i lidské medicíně dokládá, že GAG (chodroprotektiva) jsou účinná při dlouhodobé léčbě lidských i zvířecích pacientůsosteoartrózou. Navíc je koncept současného podávání GAG a speciálně schválených léků proti bolestem (antiflogistik) rovněž úspěšně používán při degenerativním onemocněním kloubů u koček a psů. Cílem tohoto postupu je rychle zastavit typické zánětlivé symptomy na úrovni kloubů a současně vytvořit prostřednictvím GAG lepší podmínky pro regeneraci chrupavky. Pozitivní vedlejší účinek této kombinace tkví v tom, že z dlouhodobého hlediska je díky současnému podávání GAG možno výrazně snížit množství léků proti bolestem. Navíc... kdo musí užívat méně léků proti bolestem, tomu hrozí i menší riziko vedlejších účinků. To platí stejně pro lidi jako pro zvířata.

Aguti (agouti)

12. ledna 2007 v 22:06 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Původním přirozeným zbarvením domacích koček i jejich divokých předků bylo většinou zbarvení založené na přítomnosti genů. A způsobujícího aguti neboli divoké zbarvení. Tento gen způsobuje tzv. zonální zbarvení chlupu (ticking, tiking), kdy se na chlupu po celé jeho délce střídají světlé a tmavé zóny - proužky. Toto zbarvení je charakteristické pro kočky habešské, somálské nebo pro bezkresbové zlaté variety koček perských, exotických, britských nebo burmil. Jednou z nejstarších přirozených mutací dominantního aguti genu A na recesivní gen a, jenž v homozygotním stavu podmiňuje jednotnou barvu srsti, převážně černou.

A může být takové?

12. ledna 2007 v 21:49 | Edita |  Blog
A může být takové záhlaví? Líbí se vám? Napište.
Ps: dala jsem si s nim práci.
Archiv: 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011