Březen 2007

A teď tě chytím... - Nahromaděná energie se uvolňuje brebentěním

31. března 2007 v 20:31 | Edita |  Psychlogie
A takto vypadá přeskokové jednání u kočky: zvíře leží na pohovce a s požitkem se nechává drbat. Najednou nastraží uši a celé tělo se napne: blíží se moucha! Probouzí se lovecký instinkt a kočka se touží vrhnout na mouchu. Hmyz se ale bohužel drží mimo dosah, a tak by pronásledování nemělo cenu. Kočka to pochopí, zadívá se za mouchou a často začne ,,brebentit". Tento zvuk vzniká rychlím pohybem čelisti sem a tam. Kočka se chová, jako by kořist skutečně chytila a jako by se rychlými pohyby čelistí připravovala se smrtícímu kousnutí. Mouchu sice nechytila, ale zablokovaná lovecká energie teď ,,přeskočila" a vybíjí se ,,brebentěním" - nahromaděný lovecký instinkt se ventiluje ven a s ním mizí i stres.

Angorská kočka

31. března 2007 v 8:49 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Angora je jedním z nejstarších kočičích plemen s velmi dlouhou historii. Je pojmenována podle hlavního města své vlasti, která se ve středověku nazývala Angora. Patří k těm plemenům, která vzešla z přírodní populace. Jsou doklady o tom, že po starých námořních cestách spojují Střední Evropu a Přední Asii, na palubách obchodních lodí, se z Turecka dostaly tyto kočky na jižní Ukrajinu, do Francie a Anglie. Byly oblíbenými zvířaty na královských dvorech Jindřicha II. a Ludvíka XII., jako vzácné dary je obdržely princezna Victoria von Schleswig - Holstein, vévodkyně von Wellington i komtesa of Warwick. Zmínky o nich jsou v lodích denících italského mořeplavce Pietra Della Valle (pol.17.stol.), odborně je poprvé popsal ve svém díle Dějiny přírody G. L. Leclerc, hrabě von Buffon (1707 - 1788), renomovaný, jiné je nazvali Cattus angorensis. Byly to první kočky s dlouhou srstí v Evropě a navíc se vzácnou bílou barvou. Později byly tyto kočky kříženy s robustnějšími kočkami dovezenými z Ruska a Persie. A tak původní rasa štíhlích a elegantních krasavic s hedvábnou srstí téměř zanikla.

Americký lynx

30. března 2007 v 22:06 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Americká chovatelka Joe Childersová chtěla v 80. letech minulého století vyšlechtit plemeno s krátkým pahýlovitým ocasem, které by se podobalo americkému bobtailovy a kočce pixie - bob. Zájem o šlechtění tohoto plemene upadl, chovem se zabývá velmi málo chovatelů, chovatelská základna je omezená, plemeno nebylo dosud uznáno a jeho budoucnost je nejistá.

Od 19.3. do 25.3.

30. března 2007 v 22:05 | Edita |  Kočičí jména
19.3. Caruso

20.3. Jerry

21.3. Madonna

22.3. Majka

23.3. Amálka

24.3. Elis

25.3. Yoko

Diplom za 25. bleskovku

30. března 2007 v 22:05 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Kačku.

25. bleskovka - konec

25. března 2007 v 11:33 | Edita |  Bleskovky
Napište plemeno kočky, která je na obrázku.
Povinné!!!:
Jméno:
Blog (pokud máte):
Diplom (pouze s kočkovitou šelmou):

A teď tě chytím... - Před rozhodováním nebo po chybách se hromadí energie

25. března 2007 v 11:23 | Edita |  Psychlogie
Takové každodenní tísňové projevy označují psychologové jako ,,přeskokové jednání". Nejčastěji se vyskytuje před rozhodováním nebo chybných výkonech - u lídí stejně jako u zvířat. I kočky - i když jsou vlastně mistři v záležitostech klidu a uvolnění, kterým odbourávají nahromaděnou energii a zase vnitřní klid.

Která kočka se vám líbí víc?

24. března 2007 v 22:14 | Edita |  Blog
1. Něvská maškaráda
2. Norskálesní
3. Selkirk rex
4. Sibiřská

A teď tě chytím...

24. března 2007 v 20:16 | Edita |  Psychlogie
Tyto situace určitě zná každý majitel kočky: kočka číhá na určitý objekt (třeba na mouchu). Opatrně se němu plíží. Ale v příštím okamžiku moucha uletí, kočky zůstane zdánlivě bezradně stát a hledí na ní. Dobrodružství se ve vteřině rozplyne - stejně jako nahromaděná energie u kočky lovem: začne se vytrvale čistit, jako by na světě neexistovalo nic důležitějšího...
Kočky jsou v každodenním životě skuteční ,,umělci života" a lidé by si z jejich klidu mohli často brát příklad. Pokud např. my lidé čekáme na telefon, překlepáváme prsty, když jsme v určité situaci nervózní a necítíme se dobře, protahujeme se za kravatu nebo si stále odhrnujeme vlasy z obličeje. Při nepříjemné kritice si mnoho lidí podvědomě upravuje oblečení.

Americká krátosrstá kočka

24. března 2007 v 11:10 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
(american shorthair) Je považována za původní krátkosrstou kočku Spojených států amerických, za národní plemeno. Na severoamerickém kontinentu se nevyskytovaly žádné domestikované kočky. Ty první, mohutně stavěné, houževnaté a odolné, se sem dostaly až na lodích s prvními kolonisty. A právě tyto otužilé a pevně osvalené kočky prý bez vlivů jiného plemene daly vzniknout ušlechtilým americkým krátkosrstým kočkám. Toto označení se používá teprve od 60. let 20. století. Příjemné a přátelské zvíře, kterému se daří v nejrozličnějších životních situacích. Za svůj domov považuje jak venkovské obydlí, tak i městský pobyt. Jedná se o příjemné, nekomplikované, vyrovnané a inteligentní plemeno, které vychází s jinými kočkymi, psi a dětmi.

Diplom za 24. bleskovku

24. března 2007 v 10:26 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Sudamon.

Americká hrubosrstá kočka

24. března 2007 v 0:23 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
(american wirehair) Podchycená mutace americké krátkosrsté kočky. První známí jedinec se narodil v roce 1966 ve Veroně ve státě New York. Tento červenobílí kocourek dostal příhodné jméno Adam a stal se zakladatelem šlechtického programu. Již v roce 1967 začala CFA registrovat potomky tohoto kocoura, po velkém chovatelském úsilí bylo nové plemeno uznáno v roce 1978. Jen srst je krátká, pružná a hrubá. Každý jednotlivý chlup je nepravidelně, intenzivně zvlněný a na špičce zahnutý. Rovněž hmatové chlupy jsou zvlněny. Americké hrubosrsté kočky se stále chovají především ve Spojených státech amerických. Mimo USA se s nimi lze setkat zřídka.

24. bleskovka - konec

18. března 2007 v 8:24 | Edita |  Bleskovky
Napište plemeno kočky, která je na obrázku
Povinné!!!:
Jméno:
Blog (pokud máte):
Diplom (pouze s kočkovitou šelmou):

Co je pro některá plemena typické...

17. března 2007 v 21:30 | Edita |  Zajímavosti
Balijkazvědavá, zkoumavá a sleduje vše v okolí
Bengálskápohostinná, zdraví každého návštěvníka už u dveří
Egyptská maupřede, jemně přede a podupává
Mainská mývalíráda nosí klacíky jako pes
Habešskás oblibou pozoruje okolo dění z výšky
Ocicatextrovérní,směs hravosti, zvědavosti a inteligence
Perskámazlivá, klidná kočka na klín
Ruská modráplachá, rezervovaná, opatrná a citlivá
Siamskáextrémně hovorná
Skocká klapoucháklidná, jemná a přátelská
Sphynxpřítulná, nejradši se drží u svého člověka
Turecká vanmiluje vodu, kočka, která plave

Perská a Exotická

17. března 2007 v 21:30 | Edita |  Srovnávání
Perská
Odlišné znaky:
Perské kočky mají charakteristickou extrémně dlouhou srst. Dlouhosrstost je podmíněna recesivním genem, její délka se dá ovlivnit pouze výběrem (selekcí). Standard vyžaduje srst dlouhou, hustou, jemnou s hedvábnou strukturou (ne vlnitou). Dlouhé jsou jak pestíky, tak i podsada. Nejdelší srst se nachází na pleci a hrudi, bohatě je osrstěn i ocas.
Exotické kočky mají mít charakteristickou strukturu srsti. Je vytvářena hustými a měkkými krycími chlupy, které díky silně vyvinuté podsadě odstávají plyšovitě od těla.J e tedy poněkud delší než u koček krátkosrstých, ale ne tak dlouhá, aby chlupy na některých částech těla vlály. Péče o srst exotických koček je mnohem snazší než u koček perských. Jsou to výborní společníci, spojily se v nich klidná a pohodová povaha perské kočky s obrovskou hravostí americké kočky krátkosrsté
Exotická
Společné znaky:
Moderní perské a exotické kočky mají téměř stejný standard. Jsou to středně velké kočky se zavalitým tělem na krátkých končetinách. Hlava je kulatá a masivní s velmi širokou lebkou, zakulaceným čelem, plnými tvářemi a silnou bradou. Nos musí být krátký, široký. Jakákoliv deformace lebky, která vede k asymetrickému tvaru obličeje, je diskvalifikační vadou. Pro obě plemena jsou charakteristické velké, kulaté, otevřené a daleko od sebe posazené oči. Barva očí odpovídající barevné varietě je vždy čistá a zářivá. Zavalité a dobře osvalené tělo s širokou hrudí a masivním hřbetem je neseno na nízkých končetinách. Ty jsou pevné a silné s velkými a kulatými tlapkami.

Aktivita (temperament)

17. března 2007 v 11:36 | Edita |  Zajímavosti
Bengálskávysoká
Birmastřední
Bombajskávysoká
Britská krátkosrstástřední
Cornish rexvysoká
Devon rexvysoká
Egyptská mauvysoká
Exotickánízká
Habešskávysoká
Mainská mývylístřední
Norská lesnístřední
Ocicatvysoká
Perskánízká
Perská colorpointnízká
Ragdolstřední
Ruská modrástřední
Siamskávysoká
Singapurskávysoká
Skotská klapouchástřední
Somálskávysoká
Sphynxvysoká
Turacká angoravysoká
Turacká vanvysoká

Od 12.3. do 18.3.

17. března 2007 v 11:35 | Edita |  Kočičí jména
12.3. Zita

13.3. Snoopy

14.3. Angelo

15.3. Harrison

16.3. Charlota

17.3. Bublina

18.3. Tina

Americký curl

16. března 2007 v 21:43 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Též překládaný jako americká ,,kadeřavá", je nápadným svým zjevem. Nepřehlédnutelným znakem jsou jeho dozadu stočené uši. Toto plemeno vzniklo z přirozené mutace, která byla poprvé objevena v roce 1981 v Kalifornii. Již v roce 1987 byl organizací TICA vypracovaný standart nového plemene, od roku 1993 toto plemeno uznává i CFA. Toto zajímavé plemeno se chová již i v Evropě, občas se objeví i na našich výstavách. Nejdůležitější vlastností zevnějšku plemene americký curl je samozřejmě tvar ucha. Uši mohou být skroucené v různé míře. Existují jedinci s téměř rovnýma ušima až po ty se standardně zkroucenýma nahoru a vzad. Tato mutace na sebe neváže žádné negativní vlastnosti. ,,Kadeřavost" uší se dědí dominantně, proto bylo jednoduché vyšlechtit curly krátkosrsté i dlouhosrsté v běžných i mnoha zajímavých barevných varietách.

Diplom za 23. bleskovku

16. března 2007 v 21:42 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Nimlotha.

23. bleskovka - konec

11. března 2007 v 9:30 | Edita |  Bleskovky
Ps: nápovědu najdete >>>ZDE<<<
Napište plemeno kočky, která je na obrázku.
Povinné!!!:
Jméno:
Blog (pokud máte):
Diplom (pouze s kočkovitou šelmou):
Archiv: 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011