Duben 2007

30. bleskovka - konec

29. dubna 2007 v 9:25 | Edita |  Bleskovky
Napište plemeno kočky, která je na obrázku.
Povinné!!!:
Jméno:
Blog (pokud máte):
Diplom (pouze s kočkovitou šelmou):

Brown tabby

29. dubna 2007 v 9:22 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
V angloamerické odborné literatuře často používaný název pro kočku s černou kresbou. Tento název je chybný a zavádějící, protože kresba není hnědá ani černohnědá, ale opravdu černá. Správně by se tedy mělo používat black tabby.

Od 30.4. do 6.5.

29. dubna 2007 v 9:21 | Edita |  Kočičí jména
30.4. Julinka

1.5. Bibi

2.5. Guru

3.5. Matyáš

4.5. Dominik

5.5. Jasper

6.5. Sheila

Britská kočka

28. dubna 2007 v 20:17 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z

Toto roztomilé plemeno koček má své obdivovatele po celém světě. Jeho standarty jsou prakticky totožné u všech mezinárodních chovatelských organizací. Původ britských koček se datuje na přelom 19. století. Plemeno bylo postupně šlechtěno z původních ostrovních krátkosrstých koček domácích sekcí,k chovu byla vybíraná zvířata robustnějšího typu.
Celosvětově nejoblíbenější a nejpočetnější zastoupenou barevnou varietou z obrovské škály barev je britská modrá kočka. Dlouhou dobu to byla jediná u nás chovaná barevná varieta. Dříve se modré britky nazývaly také kartouzské. Toto velmi staré plemeno krátkosrsté kočky zvané kartouzské pochází z Francie a bylo popsáno již v roce 1558. Kartouzské kočky, které se dostaly do Anglie, se pak také velkým dílem podílely na tvorbě britských koček. Díky tomu se v sedmdesátých letech 20. století chovalo toto plemeno na britských ostrovech převážně v modré barvě. V kontinentální Evropě se na výstavách FIFe britské kočky velmi dlouho vystavovaly a posuzovaly společně s evropskými. Samostatný standart britských koček byl uznán až v roce 1981, postupně se uznávaly i další barevné variety.
Šlechtění původních britských koček probíhalo i tak, že robustnější kočky byly kryty mohutnými perskými kocoury. Pomocí perských koček se také rozšířila paleta barevných variet. Do genotypu původních koček přibyly geny pro modré ředění, jednobarevnost, inhibitor - faktor a dominantní bílou barvu. Dalším křížením se vytvořily dnes již běžné barvy - černá, čokoládová, lilová, stříbřitě mramorová, modrá s kresbou, kouřová či závojová a různé jejich kombinace. Tato chovatelská práce a experimentování probíhají dodnes. Zatím posledními barevnými varietami, které dosáhly uznání, jsou variety s odznaky.
Díky liniím s perskými předky se začala v mnoha chovatelských stanicích rodit i koťata dlouhosrstá. Toto nové plemeno uznávané mnohými organizacemi (mimo FIFe) se nazývá britská dlouhosrstá (Highlander).
Britské kočky krátkosrsté i dlouhosrsté jsou známy svou vyrovnanou a příjemnou povahou. Jsou snášenlivé, přátelské a mají velkou schopnost se přizpůsobit. Dospělé kočky jsou méně aktivní, nevyžadují tolik pozornosti, péče o ně není náročná. I proto patří britské kočky k nejoblíbenějším plemenům v České republice.

Bikolor

28. dubna 2007 v 9:16 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
O přítomnosti bílých skvrn v srsti koček rozhoduje alelický pár Ss. Bílá skvrnitost je vyvolána dominantní alelou S, její projevy jsou velice variabilní. Podle množství, velikosti a rozložení barevných skvrn rozeznáváme klasické bikolory, harlekýny a zbarvení van (perské, exotické, britské kočky), pro některá plemena koček je bílá skvrnitost přímo charakteristická (birma, snowshoe, turecká van a jiná) a u některých plemen ,,jen" rozšiřuje variety již tak široké barevné škály.

Bombajská kočka

27. dubna 2007 v 20:53 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Středně velká, dynamická kočka s výraznýma očima a smolně černou srstí se saténovou strukturou, která těsně přiléhá k tělu. Je to, jako mnoho dalších, uměle vytvořené plemeno. Na počátku jeho historie (50. léta minulého století) byl sen americké chovatelky Nikki Hornerové z Kentucky o černém minipanterovi Baghírovi z Knihy džunglí. Základem šlechtění byla černá amerivká krátkosrstá kočka a hnědý barmský kocour. Standart plemene byl uznán CFA až v roce 1970. Bombajky jsou velice inteligentní, vyrovnané, sebevědomé až dominantní kočičí osobnosti vyhledávající blízký kontakt s člověkem.
Vyžadují hlazení a milují akční hry.
Bombajské kočky patří k velmi vzácným plemenům, jejich celosvětový počet čistokrevné bombajky nedosahuje stovky. Chovatelů je málo i v zemi původu v USA. I proto toto plemeno uznávají jen CFA a TICA. V České republice se nechová.

Třpytivé obrázky koček

27. dubna 2007 v 20:52 | Edita |  Blog
1.
2.
3.
4.
5.

Diplom za 29. bleskovku

27. dubna 2007 v 20:52 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Markétu.

29. bleskovka - konec

22. dubna 2007 v 11:04 | Edita |  Bleskovky
Napište plemeno kočky, která je na obrázku.
Povinné!!!:
Jméno:
Blog (pokud máte):
Diplom (pouze s kočkovitou šelmou):

Kočkodrom aneb jak ho vyrobit

22. dubna 2007 v 10:58 | Edita |  Zajímavosti
Máte doma kočku a bydlíte v paneláku? Zde je řešení jak poskytnout našim chlupatým miláčkům možnost ke šplhání a hrám. Většinu potřebného materiálu má každý správný kutil doma, papírové části dostanete většinou zdarma. Finančně náročné je lano nebo řetěz.
Potřebujeme tři kusy papírových trubek sloužících k namontování koberců, papírové válce o průměru 25 cm v délce 30 cm (13ks), dva válce průměru 40 cm a výšce 10cm (lze použít i plastové potrubí nařezané na potřebnou délku), sololit, kus dřevo třísky, zbytky zátěžových koberců, starý umělý kožich, horké lepidlo, asi 6 m řetězu, 45 m konopného lana, několik elek, hmoždinky, háčky, vruty.
Dvě kobercové trubky přizpůsobíme výšce místnosti, třetí kratší upravíme podle výšky, kde budou mít kočičky prostor k odpočinku. Z dřevo třísky vyřízneme kruhovou základnu a prostor ne ležení, dva kroužky sloužící k uchycení kratší trubky. Ze sololitu vyřízneme dno válce, sloužícího jako vyhlídkový prostor. Kožich rozstříháme ne proužky, kterými olemujeme okraje válců. Díly polepíme kobercem, omotáme lanem. Vše sestavíme, přivrtáme, uchytíme pomocí ,,elek" zavěsíme válce ke stropu, přidáme balonek na gumě a je hotovo. Nemají-li vaše kočky dost odvahy k prolézání volně zavěšených válců, můžeme je pro větší stabilitu spojit lanem.

Od 23.4. do 29.4.

22. dubna 2007 v 10:56 | Edita |  Kočičí jména
23.4. Žaneta

24.4. Emanuel

25.4. Denisa

26.4. Cherry

27.4. Máša

28.4. Andy

29.4. Nancy

Bengálská kočka

21. dubna 2007 v 22:27 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Domestikovaná kočka, která má za předky malou kočkovitou šelmu žijící v džungli v Jihovýchodní Asii - kočku leopardí čili asijskou leopardí kočku (Prionailurus bengalensis), Anglicky nazývanou Asian Leopard Cat.
Bengálská kočka jako ušlechtilé plemeno kočky domácí je poměrně mladé plemeno, jehož šlechtění začalo teprve v šedesátých letech 20. století v USA. První krytí ALC s kočkou domácí proběhlo v roce 1963 v Kalifornii, po dvaceti letech usilovné chovatelské práce byl uznán standart bengálské kočky s leopardím zbarvením: ,,Bengálská kočka je domestikovaná kočka, která má tělesné vlastnosti malé kočkovité šelmy žijící v džungli. Je to kočka, která vyzařuje svůj divoký původ, ale je přátelská, přítulná, s povahou domestikované kočky." Jedním z nejvýraznějších znaků tohoto plemene je velké až robustní, svalnaté, pevné a silné tělo a samozřejmě krátka srst husté textury, výjimečně krásného vzhledu s nezvyklou měkkostí a zlatým leskem. Výrazné tečkování u špičkových jedinců bylo dovedeno k dokonalosti divokých zvířat.Je tvořeno rozetami, velkými několikabarevnými skvrnami ve tvaru prstence podobným kresbě levharta či ocelota. Bengálské kočky jsou i ve světě vzácné plemeno. I když jejich cena je poměrně vysoká, již se několik let chovají i v České republice.

Nebezpečné ovoce

21. dubna 2007 v 9:53 | Edita |  Nebezpečí pro kočky
Čerstvé ovoce je pro člověka pravým potěšením. Ale zatímco nám jablka, peckovité a citrusové plody polechtají patro a dodají důležité vitamíny, u domácích zvířat mohou vyvolat nemoci a při konzumaci většího množství dokonce působit toxicky.
Slupky, dužina a jádra citrusových plodů jako pomerančů, citronu, limetek a grepfruitů obsahují limonin, kyselinu citrónovou a těkavé oleje v různých koncetracích, které mohou u zvířat způsobit podráždění žaludečního a střevního traktu, zvracení a průjem.
Jablka, třešně, broskve, meruňky a jejich stopky, listy a pecky obsahují kyanogenní glykosidy, které mohou vyvolat zvracení a nechutenství a v těžkých případech dokonce dýchací obtíže, hyperventilaci,šok a slabost.
K těmto vážným rekcím dochází většinou po pozření velkého množství ovoce. Častěji než u koček nebo psů to můžeme vidět u pasoucích se zvířat jako koní nebo krav. Ale i menší množství výše uvedeného ovoce může způsobit bolení břicha. Kdo nechává ovoce volně ležet ve větším množství nebo má na zahradě ovocné stromy. Ten by si měl být těchto možných nebezpečí vědom.

Barmská kočka

21. dubna 2007 v 0:21 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Kočka podobná barmské byla popsána a vyobrazena v prastaré Knize básní o kočkách. Nazývá se tam supalak nebo thong daeng. Podle nejrůznějších pramenů byla hnědá barmská kočka považována za posvátnou. Právě tyto kočky chovali v oblastech Barmy v bohatších domech, neboť prý přinášely štěstí a bohatství. Takovou kočku si v roce 1930 přivezl z Rangúnu kalifornský lékař amerického námořnictva J. C. Thompson. Jmenovala se Wong Mau.J ejí koťata s tmavohnědým siamským kocourem vypadala jako siamská. Avšak když byla mezi sebou křížena, poskytla první typické barmské kočky. Jako plemeno byly tyto kočky uznány v USA již v roce 1936 v základním hnědém zbarvení. V roce 1947 byly barmské kočky přivezeny do Anglie, tam byly v roce 1955 odchovány první modře zbarvené. Kromě USA a Velkou Británii jsou barmské kočky oblíbené především na Novém Zélandu a v Austrálii. Jsou to osobnosti samy o sobě a zároveň přítulné, láskyplné, společenské, vhodné i k dětem a do rodin s jinými zvířaty. Vyžadují spoustu času a pozornosti, nerady zůstávají samy bez společnsti.

Diplom za 28. bleskovku

21. dubna 2007 v 0:21 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Sudamon.

28. bleskovka - konec

15. dubna 2007 v 10:20 | Edita |  Bleskovky
Napište plemeno kočky, která je na obrázku.
Povinné!!!:
Jméno:
Blog (pokud máte):
Diplom (pouze s kočkovitou šelmou):

Od 16.4. do 22.4.

15. dubna 2007 v 10:14 | Edita |  Kočičí jména
16.4. Modroočko

17.4. Raul

18.4. Jeremináš

19.4. Alex

20.4. Lion

21.4. Zrzek

22.4. Dolly

A teď tě chytím... - Vyřídíme si to mezi sebou: co se děje, když se dvě kočky dostanou do sporu

14. dubna 2007 v 20:19 | Edita |  Psychlogie
I mírumilovné kočky mívají mezi sebou spory. Když člověk tyto neškodné výměny názorů přeruší okřiknutím nebo třeba jen lákáním na krmení, může se stát,že jeden ze soupeřů ještě jednou demonstrativně naostří drápy. Kočka tím odreagovává zbylou energii a dává najevo,že se považuje za vítěze. Leckterý zápas je ovšem vybojován až do konce, dokud se jedna kočka nevzdá, a vítěz má jen jeden problém: další boj by byl proti kočičím pravidlům, ale zbylou energii je třeba ještě vybít. Nakonec se vítěz odvrátí a vydatně a zdánlivě nesmyslně delší dobu očichává podlahu. V té době má poražený čas dát se na ústup.

Kočka v posteli?

14. dubna 2007 v 9:52 | Edita |  Zajímavosti
Pro:
- těsný sociální kontakt (teplo)
- uklidňují
- uvolňují napětí
- je to příjemné
- Předpoklad: odčervení, očkování, zdravotní problémy.
Proti:
- uvolňuje srst a šupinky kůže (alergii)
- zbytky výkalů na srsti
- nebezpečné nákazy (zoonózy) u koček neznámého původu.

A teď tě chytím... - Přeskokové jednání přináší zpět ztracený klid

13. dubna 2007 v 20:37 | Edita |  Psychlogie
I když se nám může přeskokové jednání kočky zdát sebe zvláštnější, navrací zvířeti velmi rychle a spolehlivě tělesnou a duševní rovnováhu.
V některých ohledech bychom si tedy my lidé mohli vzít ze svých čtyřnohých kamarádů příklad. I nám by mohlo podobné přeskoková jednání někdy - bez negativních následků - pomoci získat zpět přechodně ztracený klid.
Odborná definice přeskoková jednání zní: formy pohybu a chování, které se nečekaně a bez zjevné souvislosti se situací vyskytují v důsledku přeskoku blokované pudové energie na pudově cizí systém. Na základě toho muže vzniknout signální jednání nebo výrazové pohyby.
Nejjednodušší a snadno pochopitelný popis přeskokového jednání je tedy smysluplné vedení nahromaděné energie oklikou - mohli bychom ho také označit za tísňové řešení k odbourání stresu.
Archiv: 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011