Květen 2007

34. bleskovka - konec

27. května 2007 v 10:15 | Edita |  Bleskovky
Napište plemeno kočky, která je na obrázku.
Povinné!!!:
Jméno:
Blog (pokud máte):
Diplom (pouze s kočkovitou šelmou):

První toulka novou čtvrtí

27. května 2007 v 10:12 | Edita |  Zajímavosti
Jak dlouho předem si musí kočky zvykat na nové bydliště?

Otevřít dveře, vypustit kočku, zavřít dveře - malé šelmy s oblibou prozkoumávají svět a poznávají svůj revír. Ale odkdy jsou kočky dost zralé a dostatečně staré na malá i velká dobrodružství, která na ně čekají venku? Po narození by měly kočky zůstat dvanáct týdnů u matky a v té době by také neměly samy opouštět dům. Pokud je nutné, nemělo by dojít k odloučení až po těchto třech měsících. Kdo si chce po této době vzít domu teď již mladistvou kočku, měl by počkat další dva až čtyři týdny, než ji poprvé vypustí samotnou za dveře. Důvodem je to, že kočky si postupně značkují revír svou vlastní nezaměnitelnou pachovou značkou. Malé pachové značky postačí, aby kočka našla cestu zpátky domů. Pokud kotě nedostane čas na to, aby si označkovalo revír, může se stát, že se malý kamarád zaběhne. Výlety své kočky muže páníček a panička dokonce do značné míry kontrolovat. Když kočka venku nasbírala první zkušenosti, můžeme ji rychle ,,načasovat" na pevné časy. Kočky mají neuvěřitelně přesný cit pro čas. A kočky se také opakovaně vracejí. Nedělají to jen kvůli krmení. Dělají to z lásky k člověku.

Od 28.5. do 3.6.

27. května 2007 v 10:12 | Edita |  Kočičí jména
28.5. Sandokan

29.5. Morgan

30.5. Robin

31.5. Pussy

1.6. Rick

2.6. Aranka

3.6. Aster

Pozor, nesprávné odčervení jen předstírá bezpečnost!

26. května 2007 v 20:04 | Edita |  Nebezpečí pro kočky
I bytové kočky jsou ohroženy
Pokud je u kočky prováděno odčervení jen 1 až 2krát ročně, neposkytne ji žádnou ochranu. Kočky by totiž měly být odčervovány minimálně 4tyřikrát ročně v intervalech 3 měsíců. To platí i pro čistě bytové kočky. Toto aktuální doporučení je založeno na výsledku studie Ústavu pro parazitologii Veterinární vysoké školy v Hannoveru.
Studie prokázala, že téměř 20% koček, tedy každé 5 zvíře, totiž mělo červy, i když tyto kočky nikdy nebyly venku. Možnými zdroji nákazy jsou infekční stádia červů, která člověk přinese do bytu např. na botách a která uvíznou např. v rohožkách nebo kobercích. Na to se člověk nemusí dostat přímo do styku s jinými kočkami, nýbrž stačí, když jen přejde po chodníku kontaminovaný červy.

Vše podle plánu - Rituály jsou důležité i pro lidi

26. května 2007 v 9:41 | Edita |  Zajímavosti
Již před tisíci let dodávala náboženství příslušným rituálním jednáním lidem vnitřní a duševní sílu, v neposlední řadě díky tomu, že vzbuzovala pocit řádu. Milovníci koček, kteří vědomě prožívají rituály společně se svými kočkami, prokazují službu nejen kočce, která se díky tomu cítí lépe, ale i sami sobě - třeba právě proto mohou být pospolu s milovníky předoucích životním druhem.

Vše podle plánu - Kočičí senioři

25. května 2007 v 21:22 | Edita |  Zajímavosti
Kočičí senioři potřebují rituály v obzvlášť velké míře. Vztahy kočka - člověk jsou ritualizovány stále výrazněji, kočičí senior čím dál strnuleji dodržuje stanovený denní rozvrh. Staré kočky hodně spí, aktivity v období bdělosti mají často ritualizovaný průběh.

Diplom za 33. bleskovku

25. května 2007 v 21:22 | Edita |  Diplomy

33. bleskovka - konec

20. května 2007 v 7:03 | Edita |  Bleskovky
Napište plemeno kočky, která je na obrázku.
Povinné!!!:
Jméno:
Blog (pokud máte):
Diplom (pouze s kočkovitou šelmou):

Vše podle plánu - Další kočičí rituály

20. května 2007 v 7:01 | Edita |  Zajímavosti
Tělesná péče koček se řídí vědomě stanoveným ,,mycím rituálem", který začíná v oblasti hlavy a pokračuje až ke špičce ocasu. Broušení drápků provádějí kočky podle určitého pohybového schématu na vědomě zvolených místech, což je zase spojeno s projevy dominance a značkováním pachovými látkami na tlapkách.
Kontrolu revíru provádějí kočky rovněž podle pevného vzoru, který si samy zvolily. I bytové kočky procházejí podle rituálního režimu svůj revír - byt. Především obrana revíru podléhá přísným ritualizovaným způsobům chování, což má možná za cíl předem objasnit mocenské nároky bez krvavých konfliktů. Pokud přesto dojde k boji, je zahajován rituálními pohyby.
Rituály se často projevují v loveckém chování kočky. Především pokud už delší dobu neulovila žádnou kořist, prožívá nahromaděné lovecké pudy za pomoci rituálních pohybu, které někdy připomínají divoké tance.
Srovnatelné s lovem je chování koček při hře a to především u bytových koček, které si vybíjejí svůj vrozený lovecký pud na hračkách.
Bláznivé pětiminutovky bytových koček mají také často rituální průběh.
I ze spánku si kočka může vytvořit rituál. Určitou cestou dojde k určitému místečku, prohlédne si ho několikrát se na něm otočí dokolečka, lehne si do oblíbené pozice, několikrát si přejde jazykem po určitém místě těla a pak obzvlášť rituál společného ukládání ke spánku s člověkem. Kočka stanoví správný okamžik, vyzývá člověka určitými tony a určitými pohyby, běží k posteli dvounožce, skočí do ní, zaujme určitou polohu - a běda, když člověk nepřijde...
Páření kocoura a kočky také probíhá podle rituálu.I ve výchově mláďat má kočičí matka zařazené rituály.
Při setkání v noci se scházejí kočky a kocouři k družnému posezení na místech, kde nepočítají s výskytem lidí. Kočky zůstanou klidně sedět, pokud je zachován správný odstup, i když se normálně nemohou ani vystát. Přicházejí i kočky z daleka. Při takovém posazení prý vydávají něžný zpěv...
Tato setkání jsou vyhrazena dospělým kočkám, ,,miting" může trvat i několik hodin, a pak skončí kočky se rozejdou do svých domovů.

Od 21.5. do 27.5.

20. května 2007 v 7:01 | Edita |  Kočičí jména
21.5. Jennifer

22.5. Max

23.5. Polly

24.5. Gina

25.5. Annie

26.5. Nikos

27.5. Kiara

Vše podle plánu - Kočičí rituály

19. května 2007 v 21:31 | Edita |  Zajímavosti
Pro určité příležitosti nebo okolnosti si kočky vytvořily rituální chování. Tito malí individualisté se projevují svým určitým způsobem, příklady nelze zobecňovat. Velmi známý je vítací rituál. Kočka ho provádí hlavičkou, intenzivně se jí tře o člověka, následuje těsný tělesný kontakt nebo kočka přiloží ocas k noze člověka, někdy se zvedne na zadní nohy, aby se dostala k lidské ruce: když je hlazena, také se intenzivně otírá hlavičkou a opakuje rituály lidské ruce. S tímto procesem je spojeno ,,značkování". Kočka vylučuje specifické pachové látky produkované ve žlázách v oblasti spánků/tlamičky a u kořene ocasu a značkuje si tak svého člověka jako svůj majetek.
Kočka končí svůj rituál tím, že se po uvítání očistí, aby si vychutnala lidský pach a nakonec ho zase překryla svým vlastním.

Vše podle plánu - Zaleží i na té které kočce

19. května 2007 v 9:52 | Edita |  Zajímavosti
Každá kočka je naštěstí jiná. Některá se spokojí s méně výraznými rituály, jiná potřebuje několikrát denně obřadné jednání a dává najevo, že po něm touží. Z rituálu dané kočky lze usuzovat na její svéhlavou osobnost, jsou určovány i její povahou a způsobem života. Mnoho koček trvá na provádění svých rituálů člověk - kočka, a když je člověk ,,odmítne", může tím citlivou kočku při neúspěchu dokonce frustrovat.
Kočky, které mají volný výběh, provádějí i venku rituály, které člověk nevidí.
U bytových koček si pozorný divák spíše všimne mezi rituálem a návykem.

Vše podle plánu - Návyk, nebo rituál

18. května 2007 v 21:19 | Edita |  Zajímavosti
Každý majitel své kočky zná určité vzory chování své kočky. Některé z nich jsou návyky, jiné rituály. V běžném životě si rozdíly mezi nimi ani nevšimneme, přechody od návyku k rituálu jsou plynulé. Z návyku se může, ale nemusí stát rituál.
Rozdíly mezi návykem a rituálem tkví v tom, že návyk probíhá automaticky a bez účasti citů, je čistě účelový, zatímco rituál přísluší emocionální význam. Rituál je doslova oslavován, vědomě, podle stanovených uspořádaných ,,zvyklostí" - a to platí i pro kočky.
Čím déle žije kočka se svým člověkem, čím je kočka starší, tím intenzivnější jsou její rituály, tím více je ve vztahu k člověku potřebuje.
Kočky dávají beztak přednost co nejjasněji rozčleněnému dennímu rozvrhu, protože jim dodává pocit bezpečí, jistoty, vědomí sounáležitosti s člověkem, a tedy klid na duši. Kočky nemají rády změny, prudké změny dokonce nenávidí. Vyvíjejí si vzorové, specifické pevné vztahové procesy kočka - člověk a z nich vznikají rituály.

Diplom za 32. bleskovku

18. května 2007 v 21:18 | Edita |  Diplomy
Diplom pro tři lidi.

32. bleskovka - konec

13. května 2007 v 10:17 | Edita |  Bleskovky
Napište plemeno kočky, která je na obrázku.
Povinné!!!:
Jméno:
Blog (pokud máte):
Diplom (pouze s kočkovitou šelmou):

Hlavní sezona začíná - Borelióza a zánět mozkových blan

13. května 2007 v 10:17 | Edita |  Zdraví koček
Zatímco jeden druh klíšťat dává přednost hlavně ptákům, mají jiná klíšťata zálusk především na psy a kočky. Nejběžnějšími druhy klíšťat jsou Ixodes ricinus (klíště obecné) a Rhipicephalus sanguineus (hnědé psí klíště).
Klíště obecné je považováno za hlavního přenašeče lymské boreliózy způsobované bakterií Borrelia burdorferi a prý přenáší i letní meningoencefalitidu (FSME). Zatímco encefalitida (zánět mozkových blan) může být nebezpečná jen pro člověka, může borelióza ohrozit i zdraví našich koček. Borelióza se vyskytuje po celém světě. Tuto nebezpečnou chorobu přenáší kousnutí klíštěte a je nesmírně rozšířená. Nositele protilátek mohou být současně i nositele borelií, čímž slouží jako možný zdroj infekce pro klíšťata bez borelií. Většina infikovaných zvířat se infikovala na viremických (boreliózou infikovaných) zvířatech.
Diagnóza boreliózy je velmi obtížná. Nemocné kočky může veterinář zkusit léčit antibiotiky. Účinné očkování proti borelióze pro kočky dosud neexistuje.

Hlavní sezona začíná - Klíšťata

13. května 2007 v 10:17 | Edita |  Zdraví koček
I při sebelepší prevenci se může stát, že vaše kočka nachytá parazity. Kočky s volným výběhem jsou např. velice ohroženy klíšťaty. S oblibou totiž chodí vysokou trávou a přitom se nutně dostanou do styku s těmito parazity, kteří se zdržují na bujně zarostlých vlhkých loukách. I když jsou klíšťata nejaktivnější počátkem léta a na podzim, představují nebezpečí i v ostatních letních měsících. Klíště většinou objevíme, když kočku hladíme. Zpravidla ho nahmatáme, protože během několika dní získalo značnou velikost. Pokud klíště najdeme, měli bychom ho opatrně odstranit speciálními kleštičkami na klíšťata. Teoreticky ho můžeme vykroutit i rukou: přitom ovšem hrozí, že hlavička parazita zůstane v kůži kočky a vyvolá zánět. Zapomeňme i na staré domácí prostředky např. pokapání klíštěte alkoholem či olejem před vytažením. Jediným výsledkem této metody je, že klíště vyloučí veškeré jedovaté látky, které má v těle, a tak ještě více infikuje místo vpichu.

Od 14.5. do 20.5.

13. května 2007 v 10:17 | Edita |  Kočičí jména
14.5. Princ

15.5. Líza

16.5. Elsa

17.5. Patti

18.5. Zeus

19.5. Kiki

20.5. Oliver

Hlavní sezona začíná - Nebezpečí pro člověka

12. května 2007 v 20:26 | Edita |  Zdraví koček
Kočky může napadnout nejen tzv. kočičí blecha, ale i blecha psí (Ctenocephalides canis) a dokonce i blecha lidská (Pulex irritans). Při toulkách přírodou se může čtvernožec teoreticky infikovat i blechou kuřecí (Ceratophyllus gallinae), králičí (Spilopsyllus cuniculi), ježčí (Archaeopsylla erinacei) a krysí (Nosophyllus fasciatus). Rozlišení jednotlivých druhů blech ovšem nemá žádný význam pro léčbu. Všechny blechy se hubí stejnými prostředky. I když název lidská blecha zní, jako by pouze tento parazit dával přednost lidské krvi, tak tomu bohužel není: kočičí a psí blechy také s oblibou sají krev dvounožců a zdaleka se neomezují jen psovitá či kočková zvířata. Teoreticky se mohou bleším kousnutím přenášet na člověka i různé další choroboplodné zárodky. Takové přenosy však patří spíše k výjimkám.
Mnohem větší je naproti tomu nebezpečí infikování tasemnicí: ta se sice nepřenáší bleším kousnutím, nýbrž orálním pozřením blech, larev nebo částí blech, ale k tomu může dojít rychleji, než bychom si mohly myslet: rozkousnuté blechy a larvy jsou téměř neviditelné a mohou se na lidskou ruku dostat i při pohlazení kočičí srsti. Ohroženy jsou obzvlášť děti, když si po pohlazení kočky napadené blechami hned neumyjí ruce a místo toho je strčí do pusy! Tak se tasemnice dostane do lidského střeva, kde v klidu prožije všechna vývojová stádia.Hlavní sezona začíná - Blechy - dokonalí ,,upíři"

12. května 2007 v 10:25 | Edita |  Zdraví koček
Blechy žijí na celém světě. Patří k nejrozmnoženějším ektoparazitům (parazitům, kteří žijí na kůži nebo v srsti hostitele). Rozlišujeme přes 2 tisíce druhů blech, přičemž kočičí blecha (Ctenocephalides felis)se jako nejčastěji zástupce svého druhu vyskytuje nejen u koček, ale i u psů.
Průměrná délka života blechy je jeden až jeden a půl roku. Blechy nemají křídla, jsou hnědé a dosahují velikosti asi dvou milimetru. Díky dlouhým zadním skokovým nohám dokážou vyskočit až půl metrů vysoko!
Dospělá blecha chce sát krev každý den. Dokáže však přežít bez čerstvé krve i několik dní. Blech jsou schopny denně vysát množství krve, které odpovídá patnáctinásobku jejich vlastní váhy - 72 samičích blech vysaje asi jeden mililitr krve denně. I když se zdá, že to není mnoho, může silné napadení blechami způsobit i anémii (chudokrevnost): 220 blech může během jednoho dne vysát celých deset procent krve půlkilového štenete, což může mít během několika dní za následek životu nebezpečnou anémii.
Na konci těla blech nachází ,,smyslová destička", která je schopna vycítit vhodného hostitele. Pohyby, tělesná teplota a vydechovaný kysličník uhličitý prozradí místo pohybu vhodných ,,dárců krve". Když se pak blecha uhnízdí na své oběti, je schopna tam zůstat až sto dní. Zakousne se kočce do kůže a nanese do rány protisrážlivé sliny, které se dostanou dovnitř s pomocí speciálního kanálku. Druhý kanálek jí umožňuje nasávání krve.


Archiv: 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011