Září 2007

52. bleskovka - konec

30. září 2007 v 10:21 | Edita |  Bleskovky
Napište plemeno kočky, která je na obrázku.
Povinné!!!:
Jméno:
Blog (pokud máte):
Diplom (pouze s kočkovitou šelmou):
Ps: hlásněte pls ZDE pro Romíka. Díííky mockrát.
Ps2: není to kočka domácí

Evoluce kočky domácí

30. září 2007 v 10:18 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Dnešní domácí kočky se vyvinuly ze tří nebo možná čtyř divokých druhů. První domácí kočky, o kterých máme nějaké doklady, žili ve starém Egyptě. Jejich mumifikované pozůstatky objevili archeologové v Beni Hasanu ve středním Egyptě v roce 1889. Zmíněné pozůstatky procházejí z doby asi 2000 let př. n. l., kdy bylo zavedeno uctívání koček. Nejběžnější typ kočky nalezený v Egyptě byl podobný světle žíhané kočce plavé (Felis libyca), která žije v oblastech kolem Středozemního moře. Avšak ne všechny mumifikované kočky byly kočky plavé. Našli se také jedinci kočky bažinné (Felis chaus), která obývá Střední východ. Třetí předchůdkyní dnešní kočky je snad i kočka divoká (Felis silvestris), typická svojí ,,klasickou" kresbou s černou špičkou ocasu. Nebo že by se kočka plavá dostala do Říma s obchodníky a dále na sever s římskými legiemi? Je také možné, že se na původ kočky domácí podílel i manul (Otocolobus manul) žijící ve Střední Asii. Odkud by se vzala delší srst některých starých plemen?
Bylo by však příliš jednoduché tvrdit, že se zmíněné divoké druhy prostě přizpůsobily lidským hostitelům a tak nějak automaticky zdomácněly. Je jasné, že musely u koček nastat i nějaké dědičné změny od dob, kdy se první generace divokých koček přiblížily k lidským usedlostem. Tím, že tam našly jednodušší obživu a dostatek tepla ke snadnému rozmnožování a stávaly se krotší, došlo i k fyziologickým změnám na těle, díky změnám na mozku i ke změnám psychickým.

Od 1.10. do 7.10.

30. září 2007 v 10:18 | Edita |  Kočičí jména
1.10. Bax

2.10. Kulíšek

3.10. Eros

4.10. Harley

5.10. Péťa

6.10. Ronaldo

7.10. Elliot

Obrázky koček

30. září 2007 v 10:18 | Edita |  Blog
1.
2.
3.
4.
5.

Exotická kočka

29. září 2007 v 19:17 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Exotické kočky jsou vlastně krátkosrsté kočky perské. Je to příklad uměle vytvořeného plemene. Byly vyšlechtěny podobně jako mnoho moderních plemen ve Spojených státech amerických. Kříženci peských koček s americkými krátkosrstými byli v USA vystavováni již začátkem 60. let minulého století, ale pouze jako kočky domácí, bez příslušnosti k určitému plemeni. V roce 1966 bylo rozhodnuto, že by se tyto kočky měly chovatelsky podchytit. Byl vypracován standart a plemenu byl přidělen název exotická kočka. Americká CFA uznala toto plemeno jež v roce 1967. Bylo dokončeno její šlechtění do stejného typu, jaký měly v té době perské kočky. Jedinou odlišností zůstala krátká plyšová srst. Kolem roku 1982 byli první jedinci dovezeni do Evropy - do Německa, Švýcarska, Skandinávie. FIFe uznala exotickou kočku v roce 1984 a to v identických barvách, jaké mají kočky perské.

Evropská kočka

29. září 2007 v 11:08 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Evropské krátkosrsté jsou pro miliony Evropanů mnoha generací vlastně obyčejné kočky domácí, která se od paměti chovají jako užitková neboli pracovní zvířata k ochraně uskladnění potravin před hlodavci. Jedná se o nejpřirozenější ze všech plemen. Plemenné šlechtění evropských krátkosrstých koček se připisuje chovatelům v Anglii a začalo koncem 19. století. I začátky organizovaného chovatelství v Československu v roce 1967 se vážou k tomuto plemeni. Teprve v roce 1981 FIFe určila plemeno evropských krátkosrstých koček s tím, že u nich nesmějí být patrné známky křížení s jinými plemeny. Přesto se vyskytují v nepřeberném množství barevných variet, dnes se jich uznává kolem 90. Velmi oblíbené jsou mimo jiné ty s klasickým divokým zbarvením.
Tyto kočky stále ještě nejsou u nás plně doceněny. Přestože jsou nenáročné, plně přizpůsobené životu v našich klimatických podmínkách, zůstávají v pozadí zájmu. Mezi chovateli stále převažuje touha po zvířeti neobvyklém, pokud možno exotického původu. Snad největší zájem o evropské krátkosrsté projevují chovatelé ve Skandinávii, nejvíce ve Finsku. Ale i u nás se již najdou špičkoví jedinci.

Epistáze

28. září 2007 v 20:17 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Tento výraz, používající se v genetice znamená schopnost alely nebo páru dvou recesivních alel, blokovat (maskovat) projev jiného znaku. U koček je nejznámější případ, kdy dominantní alela W (dominant white) pro dominantní bílou srst zcela maskuje jiná zbarvení.

Diplom za 51. bleskovku

28. září 2007 v 20:17 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Apple, Elika, Michaelu a Moniku.

51. bleskovka - konec

23. září 2007 v 10:29 | Edita |  Bleskovky
Napište plemeno kočky, která je na obrázku.
Povinné!!!:
Jméno:
Blog (pokud máte):
Diplom (pouze s kočkovitou šelmou):
Ps: hlásněte pls ZDE pro Romíka. Díííky

Egyptská mau

23. září 2007 v 10:28 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Toto i u nás vzácné kočičí plemeno, nápadné především svou zvláštní tečkovanou kresbou srsti, je podle milovníků koček přímým potomkem posvátných koček ze starého Egypta. Tečkovaná kresba egyptské mau nevznikla na rozdíl od ostatních domestikovaných koček plánovaným křížením, ale existovala odpradávna. Egyptská mau je podle zasvěcených jedním nejstarších plemen koček na světě a kočkou, která byla v Egyptě vysoce vážená už dávno před naším letopočtem. Různá vyobrazení koček, která byla nalezena během vykopávek v Egyptě, skutečně vykazují velkou podobnost s egyptskou mau. První jedinci tohoto plemene byly dovezeny do USA přímo z Egypta ruskou emigrantkou Natálií Trubeckou v 50. letech minulého století. Pod hlavičkou chovatelské stanice Fatima šlechtila toto aktivní a elegantní plemeno v barvách stříbrně a bronzově tečkované a kouřové. Oficiálního uznání v USA se tyto nádherné kočky dočkaly v roce 1968, Evropa je vzala na milost až v roce 1993.

Od 24.9. do 30.9.

23. září 2007 v 10:28 | Edita |  Kočičí jména
24.9. Geoffrey

25.9. Priscilla

26.9. Tifany

27.9. Gibson

28.9. Abigail

29.9. Urlika

30.9. Willy

Tak to se koukněte

23. září 2007 v 10:28 | Edita |  Blog
Tak to musíte vidět. Jukněte se SEM.

Ebony

23. září 2007 v 10:27 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Barevná paleta kočičí srsti je přepestrá.Kočky jsou plnobarevné, želvovinové, s různým typem kresby, kouřové a stříbřité, s bílou skvrnitostí, skořicové...
U orientálních koček některé barvy nesou poněkud jiné názvosloví než jiná plemena. U orientálních koček plných barev (standart vyžaduje stejnoměrné zbarvení celého těla, srst musí být jednobarevná až ke kořínkům, bez náznaku kresby, bez bílých skvrn či jednotlivých chlupů. Ta nejstarší, obecně nazývaná havana (musí mít teple hnědou kaštanovou barvu, polštářky tlapek a zrcátko nosu skořicovou). Štíhlost a elegance těla vyniká zejména u černě zbarvené variety, ebony (Byla pojmenována podle barvy ušlechtilého ebenového dřeva). Dále existuje modrá orientální kočka, pastelová, jemná varieta lilová (Ta má světle šedou barvu s růžovým nádechem). K těmto ,,solid" barvám se geneticky řadí v Evropě ještě málo známé orientální skořicová (béžová), která svým odstínem připomíná nejvíce barvu bíle kávy.

Ear muffs

22. září 2007 v 11:05 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Uši jsou u většiny kočičích plemen umístěny vzpřímeně po stranách vrcholu hlavy. Jejich tvar je však rozdílný od malých zakulacených u perských a exotických koček až po velké zašpičatělé siamských a orientálních, mohou být i sklopené (skotská klapouchá) nebo dozadu zkroucené (americký curl). Základní morfologie ušního boltce je u všech kočičích plemen stejná. Ten je tvořen chrupavčitou tkání, která na vnitřním předním okraji vytváří kožní záhyby (ear muffs). Nejnápadnější je u rexů, sfinxů, peterbalda.

Není kašel jako kašel - I nádory

21. září 2007 v 20:26 | Edita |  Zdraví koček
I nádory dýchacích cest mohou mít podle lokalizace za následek dušnost a/nebo kašel. Nádory v plicích vznikají u kočky většinou jako odnože (metastázy) jiných nádorů. Často se stává, že se nejprve projeví kašel a teprve později dušnost. Častěji než rakovina plic jsou nádory lymfatických uzlin (lymfomy) nebo žlázy thymusu (thymomy). Tyto nádory způsobují zvětšením orgánů kompresi plic a průdušnice a tím i stále závažnější dušnost. U kočky se nádory lymfatických uzlin častěji vyskytují u mladých koček s pozitivní leukózou, zatímco thymomy jsou častější u starších zvířat s negativní leukózou. Diagnóza je stanovována za pomoci rentgenu a biopsie nádorů, pro prognózu je samozřejmě důležité provést test na leukózu.
Záněty průdušek vznikají většinou v důsledku virových infekcí, např. v rámci kočičí rýmy. Mohou se na nich podílet i bakterie. Kočka při nich obvykle trpí suchým, později případně i produktivním (vlhkým) záchvatovitým kašlem. Nemocná zvířata mohou mít dobrý celkový zdravotní stav bez známek horečky. Pokud se však infekce rozšíří v zápal plic (bronchopneumonie/pneumonie), vzniknou vážné celkové poruchy jako apatie, horečka, nechutenství a dušnost. Při podezření na pneumonii musí postižené zvíře užívat antibiotika. U pacientů s kašlem je také obecně důležité zajistit přívod tekutin a potravy.

Diplom za 50. bleskovku

21. září 2007 v 20:25 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Apple, Petyska a Moniku.

50. bleskovka - konec

16. září 2007 v 9:35 | Edita |  Bleskovky
Napište plemeno kočky, která je na obrázku.
Povinné!!!:
Jméno:
Blog (pokud máte):
Diplom (pouze s kočkovitou šelmou):
Ps: hlásněte pro Romíka ZDEdíííky moc!

Není kašel jako kašel - Alergická onemocnění

16. září 2007 v 9:33 | Edita |  Zdraví koček
Alergická onemocnění dýchacích cest se u koček vyskytují dosti často. Symptomy nemoci se často projevují velice náhle. V popředí stojí dusnost s dýcháním tlamičkou a typické držení těla, někdy ani není ani přítomen kašel. Nouzové ošetření představuje kortizonová injekce, v případě potřeby přívod kyslíku a případně i léky rozšiřující průdušky.
Kočky se nezřídka stávají oběťmi dopravních nehod a pádů z velké výšky. Nejčastějším zraněním dýchacího traktu, které přitom může vzniknout, je zhmoždění plic s krvácením, proniknutí vzduchu do bolesti hrudníku, což může mít za následek kolaps plic na postižené straně, fraktury žeber a kýly bránice (= proniknutí břišních orgánu jako jater, žaludku a střev do hrudní oblasti otvorem v bránici). Při všech těchto zraněních lze konstatovat více či méně výraznou dusnost, ale kašel většinou nikoli.
Nejčastějším onemocněním srdce u kočky je takzvaná hypertrofní kardiomyopatie, což je onemocnění srdečního svalu z neznáme příčiny, které se může vyskytnout již u mladých dospělých koček. Nemoc může mít různé následky. Nejčastěji dochází v důsledku selhání levé poloviny srdce k plicnímu edému (= nahromadění tekutiny v plicní tkáni a plicních sklípcích), což způsobuje kašel, akutní dušnost a slabost: někdy lze pozorovat i vlhký, chrastivý kašel s krvavě pěnivým hlenem. Mohou však vzniknout i tromboembolie (uzavření cév krevními sraženinami), které pak mají za následek ochrnutí zadních nohou. Tato nemoc se nedá léčit: za pomoci celoživotní podpůrné terapie však může mnoho koček vést téměř normální život bez obtíží.

Od 17.9. do 23.9.

16. září 2007 v 9:32 | Edita |  Kočičí jména
17.9. Othello

18.9. Smokie

19.9. Corina

20.9. Mína

21.9. Zefír

22.9. Brenda

23.9. Xenie

Paragraf 49 odstavec 23

16. září 2007 v 9:32 | Edita |  Kočičí humor
Paragraf 49 odstavec 23.
Pravý, že od založení kočičího blogu se smí zobrazovat kočičí věci. Když chcete něco jiného, než kočičí články nebo soutěže, musíte požádat o povolení kočičího starostu ...(jméno vaší kočky)...
Váš/e s úctou
Mgr....(jméno vaší kočky)...
Archiv: 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011