Říjen 2007

56. bleskovka - konec

28. října 2007 v 9:44 | Edita |  Bleskovky
Napište plemeno kočky, která je na obrázku.
Povinné!!!:
Jméno:
Blog:
Diplom (pouze s kočkovitou šelmou):

Felidae

28. října 2007 v 9:41 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Divoké druhy kočkovitých šelem najdeme ve všech světadílech kromě Austrálie a Antarktidy, i když na některých ostrovech, jako jsou Antily, Island, Grónsko, Falklandy, Madagaskar a Nová Guinea, nežijí původní druhy. Čeleď kočkovitých (Felidae) zahrnuje asi 36 druhů včetně kočky domácí, jejichž velikost je značně rozdílná (tygr až 350kg, kočky cejlonská 1 až 2kg). Velké a malé kočky mají mnoho společných vlastností. Jsou masožravé, mají vyvinutý silný lovecký pud, lovit se učí od matky v prvním období života. Jsou to prstochodci a dovedou skvěle udržet rovnováhu, jsou mrštné, obratné, na krátké vzdálenosti vyvinou značnou rychlost. Mají bystrý zrak, všechny mají na sítnici tapetu lucidum (vrstva buněk odrážející slabé světlo a umožňují kočkám vidět i za šera). Kromě geparda a kočky bažinné mají všechny druhy zatažitelné drápy.
Všech 36 druhů kočkovitých šelem patří do několika rodů a často se dělí na malé a velké kočky. Velkých koček z rodu Panthera je pět. Gepard má vlastní rod Acinonyx stejně jako levhart obláčkový patří sám do rodu Neofelis. Dále existují čtyři druhy rysů a dalších 25 druhů je řazeno mezi malé kočky. Dříve byly všechny zahrnuty do jediného rodu Felis, dnes do několika odlišných rodů.

Fawn

28. října 2007 v 9:41 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Zbarvení srsti fawn neboli beige fawn, plavá nebo srnčí se jeví jako teple krémová barva. Nemá však žádnou spojitost s pastelovou krémovou barvou, která je vázaní ne pohlaví. Tato plavá barva je způsobena interakcí genů bl ,,light brown" a recesivního genu d, který je charakteristický modrý ředěním. Chov této barevné variety není jednoduchý. Výběr chovných jedinců je velmi omezený, protože výsledná barva je tvořena kombinací dvou genů blbl, dd. Toto zbarvení patří do skupiny ,,nepohlavní červená". Nejčastěji se toto zajímavé zbarvení vyskytuje u koček habešských a somálských, nověji u orientálních koček a ocicatů.

Od 29.10. do 4.11.

28. října 2007 v 9:41 | Edita |  Kočičí jména
29.10. Pretty

30.10. Miky

31.10. Cindy

1.11. Rita

2.11. Lady

3.11. Aragon

4.11. Lump

Obrázky koček 2

28. října 2007 v 9:40 | Edita |  Blog
1.
2.
3.
4.
5.

Ve trojci bývá často jeden navíc - Spor se nesmí proměnit v šikanu

27. října 2007 v 18:54 | Edita |  Psychlogie
V malém prostoru a při stále stejném složení se mezi kočkami může vytvořit pevný žebříček. Žebříček postavení v chovu několika koček však také nemusí být stabilní a trvalý, protože je ovlivňován četnými faktory, např. časoprostorovým systémem. který určuje, kdo se smí v kterou dobu zdržovat na kterém místě, sociálními kontakty a osobností jednotlivých koček. Aktivní a extrovertní kočky jsou vždy sebevědomé, a proto jsou nadřazené pasivnějším nebo méně sebejistým, introvertním kočkám. Jsou označovány za dominantní. Projevy nadřazenosti a agresivních interakcí však také mohou narůstat. Pasivní, subdominantní kočka je pak sledována na každém kroku a na bezvýchodných místech jí bývá blokována cesta. Následkem této šikany se u pasivní kočky může vyvinout stav trvalého strachu se všemi možnými symptomy. V takovém případě je třeba rozhodně požádat o pomoc odborníka, který pomůže nastolit v kočičí domácnosti opět rovnováhu.

Ve trojci bývá často jeden navíc - Spory patří k věci

27. října 2007 v 12:53 | Edita |  Psychlogie
Sociální kočky se navzájem očichávají, hrají si na honěnou, třou se o sebe a pomáhají si při péči o srst. Ale k věci patří i spory a konflikty. V některých skupinách jsou velmi časté a někdy i velmi prudké, v jiných skupinách naopak vzácné a spíše neškodné. Bojovou hru poznáme podle toho, že se neustále mění pozice, držení těle a role a nedochází ke zranění. Taková hra se může proměnit v i honičku. Přechod od jednoznačné hry k agresivním formám je přitom plynulý a ne vždy snadno poznatelný.

Ve trojci bývá často jeden navíc - I u koček je třeba akceptovat období žalu

26. října 2007 v 19:12 | Edita |  Psychlogie
Některé kočky truchlí po uhynulém kočičím kamarádovi a někdy potřebují na období žalu až rok, než jsou připraveny akceptovat jinou kočku. Jiné naopak ožijí, když po několika měsících přijde nový kamarád, se kterým si mohou hrát. Stejně tak však existují kočky, které už kolem sebe po smrti druhé kočky nesnesou žádného jiného kočičího kolegu a dokonce ožijí, protože se jim rozšířila volnost pohybu ve fyzickém i prostorovém smyslu. Kočky se k sobě samozřejmě musí hodit věkem i povahou. To znamená, že starší kočka, která chce svůj klid, by byla vedle kotěte úplně vynervovaná. I charaktery koček spolu musí ladit a nesmí být příliš rozdílné. V každém případě musí být k dispozici několik míst na krmení a dostatek kočičích záchodů. Základní pravidlo zní, že je třeba o jeden záchod víc, než je koček. Záchody by měly být umístěny pokud možno odděleně od sebe.

Ve trojci bývá často jeden navíc - Němý protest se projevuje nečistotností

26. října 2007 v 19:11 | Edita |  Psychlogie
Pokud má nová kočka hodně sebevědomé vstupování, může to citlivou starousedlou kočku úplně vyvést z rovnováhy. Stáhne se do ústraní a trpí a účinky mohou sahat od náhle nečistotnosti přes zvýšenou agresivitu vůči každému až po organická onemocnění. Samozřejmě se však také může stát, že kočka se staršími právy tyranizuje ustrašeného nováčka tak, že se uvedené reakce projeví u něj. Proti nežádoucímu nováčkovi však může druhá kočka protestovat i jinak. Najednou začne ignorovat navyklá pravidla, projevuje nečistotnost zřetelným značkováním revíru nebo vykazuje jiné nápadné způsoby chování. Pokud dochází k neustálím agresím a případně i vážným zraněním, je třeba chovat kočky zpočátku zvlášť. Terapií pro navykání a jediným trvalým řešením je desenzibilizace.

Diplom za 55. bleskovku

26. října 2007 v 19:11 | Edita |  Diplomy
Diplom pro čtyči lidi 2.

55. bleskovka - konec

21. října 2007 v 11:04 | Edita |  Bleskovky
Napište plemeno kočky, která je na obrázku.
Povinné!!!:
Jméno:
Blog:
Diplom (pouze s kočkovitou šelmou):

Ve trojci bývá často jeden navíc - Často se kočky shodnou později

21. října 2007 v 11:01 | Edita |  Psychlogie
Přidružit k dosud jediné kočce v domácnosti druhou kočku není úplně snadné. Je však pravda, že soužití s vhodným kočičím partnerem zajistí zvířeti mnohem lepší zábavu a zaměstnání než výlučná společnost člověka. Pro znuděnou a osamělou kočku je druhá kočka přesně to, co potřebuje. Novou kočku však bude zpočátku považovat za vetřelce a jen tak snadno ji nepřijme. Některé kočky svou říši dokonce brání zuby a drápy. Ale po několika tvrdých střetnutích se většinou kočky shodnou a dále už žijí v míru. Existují však i případy, kdy sice vládne klid zbraní, ale obě kočky si navždy zůstanou cizí a nemají k sobě žádný vztah.

Ve trojci bývá často jeden navíc - Různé fáze

21. října 2007 v 11:01 | Edita |  Psychlogie
Mezi dospělými kočkami chovanými v těsném prostoru téměř vždy existuje určitý žebříček postavení. Nová kočka pak musí prodělat tyto fáze, než je strpěna a akceptována starousedlými zvířaty:
- fáze odmítání
- fáze strpění
- fáze zkoumání
- fáze sbližování
- fáze integrace
Navykání musíme pečlivě sledovat. Správné navykání je velmi důležité, protože pokud se jednou vytvoří odmítavost vůči novému přírůstku, bývá velmi obtížné ji zase odstranit a často se to podaří jen s pomocí cílené a časované náročné terapie chování.
Majitel proto musí kočky dobře sledovat. Jestliže se zhorší nálada, je třeba zvýšit vzájemný odstup koček. Často je možno dosáhnout odvedení pozornosti a zprostředkování hrou, hlazením nebo pamlsky. Kočky jsou teritoriální zvířata a starousedlá kočka si bude bránit revír. Díky správné přípravě a uvedení však můžeme šok zmírnit. Dosavadní kočka nesmí mít pocit, že je zanedbávaná, aby se u ní nevyvinula žárlivost, ale i nová kočka musí mít přesto pocit bezpečí a je třeba jí všechno ukázat, aby se v novém domově cítila dobře.

Od 22.10. do 28.10.

21. října 2007 v 10:59 | Edita |  Kočičí jména
22.10. Salvador

23.10. Jackqueline

24.10. Felix

25.10. Monsieur

26.10. Zeluika

27.10. Claudius

28.10. Šebastián

Ve trojci bývá často jeden navíc

21. října 2007 v 0:01 | Edita |  Psychlogie
Různé formy terapie chování
Základní pravidlo zní: lidé by neměli chovat více koček, než kolik je lidí k péči o ně, respektive lidských rukou k hlazení, a kolik má byt pokojů. Toto pravidlo se však vztahuje spíše na osamělé osoby nebo páry a u velkých rodin nemusí bezpodmínečně platit. Každá kočka musí mít k dispozici vlastní místnost, kam se může stáhnout do ústraní. Pokud chováme tři kočky, může se stát, že se dvě spojí proti třetí, která je pak vyloučena nebo utlačována.
Chov několika koček se vyznačuje jistou vlastní dynamikou, protože člověk se většinou déle rozhoduje, zda k jediné kočce přidat kočičího partnera, než když si chce přibrat čtvrtou nebo pátou kočku. Chov mnoha koček v omezeném prostoru ovšem pro zvířata znamená těžko snesitelnou zátěž. Jsou téměř nepřetržitě v obranné náladě a k velkým bojům nedochází jen tehdy, když si mohou neustále odreagovávat agresivitu v lehčí formě. Jedná se o trvalý stres, kterému bychom neměli vystavovat žádnou kočku.

Láska na první pohled

20. října 2007 v 9:58 | Edita |  Zajímavosti
Mezi člověkem a kočkou není žádná vzácnost. Člověk může mít na výběr tucty pokojových tygrů všemožného věku, barvy a délky srsti, a při tom vidí jen tu jedinou. Tu svoji! Proč právě tuhle, to nedokáže rozumově vysvětlit. Prostě tomu tak je.
I kočka si může zvolit ,,svého" zcela určitého člověka. Dá to najevo celým svým chováním. Opatrné vzájemné sbližování, testování hranic a jejich respektování z toho plynoucí soužití bez stresů, příjemné pro obě strany, taková nezlomná láska citlivé inteligentní kočky může trvat po celý její život.

Láska na první pohled - Když si kočka sama vybere člověka

19. října 2007 v 19:33 | Edita |  Zajímavosti
Nezřídka se stane, že najdou přede dveřmi, na terase, v zahradě stojí kočka, která - ať již z jakýkoli důvodů - přišla o domov, dožaduje se vpuštění nebo srdceryvně pláče. Sama si vybrala člověka. Proč právě toho či onoho.
Pokud se navzdory veškerým snahám nepodaří najít majitele a člověk nechce kočku předat do útulku, je to pro ni jako výhra v loterii. A když ještě navíc vzájemné pozorování proběhne bez problémů, jako by současně trefila i dodatkové číslo...
Nováčkovi bychom měli dopřát dostatek času na to, aby si zvykl a přizpůsobil se, dodávat mu od počátku jemně, ale naléhavě najevo, co je žádoucí a co nežádoucí. Kočičí záchod, miska s krmením, škrabadlo, to vše musí být správně umístěno a kočce vhodně nabídnuto. ,,Trestat" kočku při případném ,,nesprávném" chování nikdy nesmíme, důvěra by byla nenávratně narušena. Dlouhým litaniím výčitek kočka nerozumí, zřetelné ,,Ne!" hned při přistižení naopak pochopí.
U kočky s neznámou minulostí musíme opatrně otestovat, jak velkou tělesnou blízkost a doteky zpočátku strpí. Je možné, že tato otázka se vůbec nenaskytne, protože kočka vyhladovělá po hlazení nám sama vyšplhá na klín. Pokud však před naší rukou uhýbá nebo má dokonce strach z pochování, musíme to respektovat. Až si zvíře vybuduje důvěru, můžeme opatrně začít s doteky. Jsou však kočky, které nikdy v životě nepřipustí, aby se jich někdo dotýkal na břiše nebo je zvedal do náruče. Může to být způsobeno tím, že kdysi někomu důvěřovaly až příliš a on toho zneužil.
,,Nalezenci" s ošklivými zážitky z minulosti potřebují od svých člověčích adoptivních rodičů velkou citlivost a pochopení.
Kočku nesmíme nikdy nutit k ničemu, co sama nechce. Dětem to musíme vysvětlit, protože v přemíře citů mají skony kočku tahat a muchlovat. Některé kočky si od malých dětí nechávají líbit všechno možné a nebrání se. Jiné kočky naopak sekají tlapkou, když nedbáme jejich tělesných signálů nebo varovných zvuků. To pak může vést k tomu, že si člověk začne myslet, že si pořídil ,,nesprávnou" kočku... Leckterý pokojový tygr už právě z tohoto důvodu skončil v kočičím útulku jako ,,zlý". A to zcela neprávem!

Láska na první pohled - Tiché pozorování

19. října 2007 v 19:33 | Edita |  Zajímavosti
Mělo by být samozřejmé, že zájemce o malého tvorečka, s nímž chce strávit příští léta - možná více než dvacet let, bude mít na první setkání dost času. Klidně se posadí na ,,pozorovatelnu" a může jakoby mimochodem pozorovat chování pokojového tygra. I u malých kočičích nezbedů brzy uvidí, kteří se chovají dominantně, kteří jsou spíše plaší, kteří hned šplhají po novinách na klín, kteří se začnou přátelsky pošťuchovat s člověčí rukou, kteří se chtějí jen mazlit a příst...
Klidné chování při prvním kontaktu je nutností hlavně u koček, o jejichž dosavadním životě nic nevíme nebo které za sebou mají špatné zkušenosti, např. u pokojových tygrů, kteří našli azyl v kočičím útulku. Mnohé z těchto koček se totiž musí teprve znovu budovat důvěru u člověka. Pokud adoptujeme kočku od ,,předchozího" majitele, můžeme od něj zjistit informace o chování a zvláštnostech. To však neznamená, že si kočka uchová i nadále. Kočky, které byly ve ,,starém" domově jen nešťastné, mohou ve správném ,,novém" domově doslova rozkvést a předvést netušené krásné vlastnosti!
Pokud mezi navštívenými kočkami nenajdeme kočku, jakou hledáme, měli bychom to upřímně sdělit ošetřovatelům a ne je chlácholit, že přijdeme znovu ,,příští týden", a pak se už neohlásit. Zvířata by tak mohla přijít o jiné dobré šance na zprostředkování.

Diplom za 54. bleskovku

19. října 2007 v 19:32 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Kašenku, Moniku a Niku.

54. bleskovka - konec

14. října 2007 v 9:28 | Edita |  Bleskovky
Napište plemeno kočky, která je na obrázku,
Povinné!!!:
Jméno:
Blog:
Diplom (pouze s kočkovitou šelmou)
Archiv: 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011