Prosinec 2007

65.bleskovka-konec

30. prosince 2007 v 9:48 | Edita |  Bleskovky
Napište plemeno kočky,která je na obrázku.
Povinné!!!:
Jméno:
Blog:
Diplom(pouze s kočkovitou šelmou):

Nedorozumění

30. prosince 2007 v 9:44 | Edita |  Psychlogie
Velmi rozšířený je bohužel názor,že kdž se kočce něco nelíbí,žečne protestovat formou nečistotnosti nebo jiným nápadným chováním.To není pravda.Kočky začnou projevovat nečistotnost spíše z nejistoty,protože je něco zneklidňuje.Zsnechávání vlastního pachu na různých místech v domě jim dodá jistotu.Příčinou takové nejistoty může být strach,žal,starosti,změny nebo i zcela banální věci.Ať kočka projevuje jakékoli nápadné chování,nejedná se nikdy o protest,trestání člověka nebo pouhou drzost.To jsou typické lidské pohnutky.Kočka nedokáže v úzkých reagovat jinak,protože se neví rady.Její chování lze tedy nanejvýš hodnotit jako volání o pomoc nebo upozorňování,že něco není v pořádku.
Mnohé nápadné způsoby chování se bohužel nedaří odstranit jen proto,že se nedaří zkorigovat chybné chování člověka jako náladovost,nedůslednost,nezájem,nedostatek času,povolnost,bezmyšlenkovitost,nerozum,brutalitu a mnoho jiných,Patří sem i silně zažité návyky nebo nerealistické požadavky a očekávání.Nesprávně chápaná láska ke zvířatům nebo polidšování,které má často za cíl jen uspokojovat vlastních nenaplnitelných přání,proto není nic jiného než egoismus,bezohlednost,nerozum a především neschopnost se ovládat.Kočka tím může velice trpět,i když to na ní nemusí být vidět na první pohled nebo v tělesné podobě.

Chvála a odměna žádoucího chování

30. prosince 2007 v 9:43 | Edita |  Psychlogie
Nejúčinnější metodou je ovšem chvála a odměňování žádoucího chování.Kočka totiž může jedině tímto způsobem poznat,co od ní majitel očekává a jaké chování je žádoucí.Nestačí jí dát najevo co nesmí.Jak má vědět,co tedy sní?
přirozené způsoby chování jako škrábání nemůžete kočce zakázat ani ji je odnaučit.Pokud je trestána za škrábání do nábytku,neví,kde si má místo toho odreagovat svůj přirozený pud.Samozřejmě jí tedy musíme dát k dispozici vhodné alternativy jako je kočičí strom nebo škrabadlo.Když ho pak použije,můžeme jí dát pomocí chvály a odměny najevo,že má škrábat právě a jenom na těchto místech,protože kromě uspokojení své potřeby je s tím spojen i další pozitivní účinek.Důsledné,tedy pravidelné odměňování vede k tomu,že se kočka velmi rychle učí.

Od 31.12.07 do 6.1.08

30. prosince 2007 v 9:43 | Edita |  Kočičí jména
31.12. Cassie
1.1. Artur
2.1. Messalina
3.1. Fous
4.1. Tlapka
5.1. Morris
6.1. Gréta

Trestání nežádoucího chování

29. prosince 2007 v 18:54 | Edita |  Psychlogie
Pokud jsou vůbec takové způsoby trestů používány,měly by být sice pro kočku nepříjemné,ale nesmí si je spojit s osobou,která trestá.
Přímý trest nesmí mít u koček v žádném případě formu bití nebo nadávání,protože bití by problém jen zhoršilo a nadávky mohou být u kočky,která bezpodmínečně usiluje o pozornost,pociťovány dokonce jako odměna.Tělesný trest si kočka může spojit se svým chováním,ale s daným člověkem,a to může jen posílit bázlivé nebo agresivní reakce a zatížit vztah mezi kočkou a majitelem.
Jedinou možností přímého trestu je přísné ,,Ne!",spojené případně s hlasitým tlesknutím,které zvýší pozornost nebo kočku vyleká tak,že na své chování zapomene.
Při anonymním trestání je bezpodmínečně třeba dbát na to,aby si kočka nevšimla,že náhlý nepříjemný a děsivý podnět jako proud vody vychází se stříkačky na květiny,kterou drží v ruce člověk.Proud vody by se měl pokud možno objevit zničehonic,a tak vlastně představovat reakci předmětu,kterým se kočka zabývá.Pokud např.okusovala zakázanou květinu,zjistí najednou,že se květina ,,brání".Taková opakovaná negativní zkušenost,při níž si kočka může vytvořit souvislost mezi svým chováním vůči květině a ,,její" reakcí,zpravidla způsobí,že ji v budoucnu raději nachá na pokoji.
Trest musí být prováděn vždy\ důsledně.To znamená,že nemůže určité chování jednou trpět a podruhé trestat,protožě tak by se kočka nenaučila,co je zakázáno a co povoleno.Kromě toho je třeba si uvědomit,že kočku nesmíme trestat za přirozené chování nebo vzniklé ze strachu.
Trest i odměna musí přijít bezprostředně během nežádoucího nebo žádoucího chování.Pouze když trest nebo odměna přijde bezprostředně v souvislosti s daným chováním,je kočka schopna si je spojit se svým právě probíhajícím chováním.

Ignorování nežádoucího chování

29. prosince 2007 v 18:27 | Edita |  Psychlogie
Pomocí ignorování je dosaženo toho,že naučené chování cílené na vyvolání pozornosti ztrácí smysl.Opakem odměny tedy není trest,který přispívá jen k dalšímu dráždění,ale mnohem spíše absence odměny.
Kočku,která majitele pravidelně v noci budí,aby si s ní hrál nebo jí dal něco k jídlu,je tedy nejvhodnější prostě ignorovat.Kočka samozřejmě zpočátku bude své chování,kterým už najednou nemůže dosáhnout vytouženého účinku,zkoušet častěji a intezivněji.,dokud se nepřesvědčí,že opravdu není k ničemu.Vždyť dosud s nim měla úspěch.Takže je přesvědčená,že musí křičet hlasitěji nebo se chovat naléhavěji,protože si jí člověk možná jen nevšiml.
Majitel musí být v takovém případě bezpodmínečně důsledný.Nesmí tedy ani jadnou zareagovat a to ani ve vyjmečném případě.Kdyby totiž jen jednou povoli,jen tím nežádoucí chování ještě posílí.Je nutná značná trpělivost,aby kočka skutečně pochopila,že jí její chování už nepřinese vytouženého úspěchu.

Pomoc,potřebuji terapii!

29. prosince 2007 v 1:00 | Edita |  Psychlogie
Při léčbě nápadného chování u koček je nejprve třeba zvolit správnou netodu: ignorování nebo trestání nežádoucího chování,anebo odměňování žádoucího chování.Proto je především důležité podrobné prozkoumání okolností a povahy kočky.
Systematická desenzibilace se obvykle používá u fóbií a strachových reakcí.Pokud se zátěžový podnět objeví v oslabené formě,ztrácí postupně své děsivé účinky,a tak je možno dosáhnout postupného navyknutí.

,,Eliminace zápachu"

29. prosince 2007 v 0:58 | Edita |  Zajímavosti
Označkovaná místa v bytě je třeba důkladně vyčistit,aby už kočka necítila svůj ulpělý vlastní pach,jinak ji to bude povzbuzovat k dalšímu nesprávnému chování.
Mnoho koček odradí po vyčištění potření japonskými mátovýmo oleji,čerstvou cibulí,citronovou nebo pomerančovou kůrou.
Kočky také nasnášejí vůni routy.
Ovšem: pokud se napodařilo zjistit příčinu nečistotnosti,bude si kočka pravděpodobně vyhledávat k protestnému močení nová místa.
Bohužel se často stává,že bývaj kočky právě kvůli ,,nečistotnosti" dávány do útulku (nebo vyhazovány z byru),aniž by se majitel aspoň pokusil zjistit důvody.Kdo své zvíře opravdu miluje,nenechá ho takto dvojnásob trpět,jednak vlastním promlémem (který tkví případně v člověku samém),a zadruhé odmítáním,ztrátou milovaného dvounožce a důvěrně známeho domova.

Diplom pro Moniku

29. prosince 2007 v 0:56 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Moniku.

Blbne blog!!!

23. prosince 2007 v 12:00 | Edita |  Blog
Chci jen říct,že blbne blog.cz a tak se mi třeba neukádají články,nezveřejňují texty,nefunguje automatické ukládání atd...!A stává se mi,že když zveřejním článek a pak se na něj podívám na blog,tak tam není vidět a když se podívám do rubriky,tak tam je.A to mě štve!!!

64.bleskovka-konec

23. prosince 2007 v 11:27 | Edita |  Bleskovky
Napište plemeno kočky,která je na obrázku.
Povinné!!!:
Jméno:
Blog:
Diplom(pouze s kočkovitou šelmou):

No,a co teď?

23. prosince 2007 v 10:59 | Edita |  Zajímavosti
Trestání kočky za nečistotnost celou situaci jen zhorší: kočka se tak totiž chovala podle své přirozenosti. ,,Trest" od člověka považuje za nepochopitelnou krutost a je jen ještě zmatenější.Křik,uspěchanost a nervozita nijak nepřispějí ke zlepšení duševní stabiliti kočky.
Klid a trpělivost,to jsou první a nejdůležitější požadavky,které jsou za potřebí,aby se kočka zase dostala do správných kolejí.
Časté hraní s kočkou,intenzivní mazlení,hlazení-dokud se jíto líbí-zkrátka častý láskyplný zájem může vydláždit cestu k úspěchu.
K výběru je i paleta dalších pomůcek a možností a my bychom e neměli rozpakovat je vyzkoušet.Úspěchy přinášejí např.homeopatické léky.
Kočkám i dvounožcům mohou pomoci školení odborníci: veterinář,veterinální léčitel,veterinální terapeut,komunikátor zvířat.Poznatky o povaze kočk\ a jejích potřebách jsou rozsáhlé a pokročílé,že v mnoha případech pomoci kočkám i při speciálních problémech.Majitel se však také musí zapojit,musí kočku pečlivě pozorovat,chovat se k ní s láskou a spolupracovat,aby byl úspěch trvalý.

Protestní močení může mít i jiné příčiny

23. prosince 2007 v 10:54 | Edita |  Zajímavosti
  • vystěhování/přistěhování člena rodiny (nový partner=žárlivost!)
  • změna denního rozvrhu,především náhlý zákaz navyklého volného výběhu,např.po přestěhování do nového bytu
  • příliš dlouhá a příliš častá samota bytových koček
  • náhlá ztráta milovaného zvířecího kamaráda
  • určité vůně,např.deodoranty nebo parfémy,kočky dráždí k ,,přeznačkování"
  • nepoužívejte žádné čistící prostředky s obsahem amoniaku: amoniak ja složka moči a rovněž kočky nutí k překrývání pachem vlastní moči
  • kočka prožila šok (o kterém majitel nemusí mít ani ponětí)
  • byla adoptována nová kočka a obě nebyly na seznámení připraveny,nýbrž rovnou přímu konfrontovány stává se,že se dvě kočky nenávidí hned od první chvíle,i když došlo k jejich seznamování ,,podle všech pravidel"
  • doporučuje se poskytnout i kočkám,které mají volný výběh,toaletu v bytě.Pokud pak musí zůst doma např.po zranění,v případě nemoci nebo nouzovém ubytování (jejich člověk musí např.nečekaně do nemocnice),lze tím zabránit nečistotnosti

Od 24.12. do 30.12.

23. prosince 2007 v 10:47 | Edita |  Kočičí jména
24.12. Fiona
25.12. Nero
26.12. Wendy
27.12. Leo
28.12. Ríša
29.12. Tramp
30.12. Tornádo

Stěhování

22. prosince 2007 v 19:34 | Edita |  Zajímavosti
Přestěhovali jste se nebo jste vyměnili zařízení bytu?Vyhodili jste kočce její oblíbené,úplně oškubané křeslo?
To kočky vůbec nemají rády.Už přesunutý kus nábytku může nadměrně citlivé kočky vyprovokovat k protestnímu močení.Důvěrná znalost je pro kočky velmi důležitá.To oškubané křeslo bychom jí měli velkorysedarovat...
U čistě bytových koček se někdy stývá,že i pohled na jinou kočku venku,především,když se ,,hrotivě" blíží k oknu nebo ke dveřím,vyvolá protestní močení nebo horlivé značkování vlastního revíru.

Kočíčí záchod-je vše v pořádku?

22. prosince 2007 v 10:23 | Edita |  Zajímavosti
I bytová kočka potřebuje dva záchody,v přírodě totiž kočky nikdy nekálejí a nemočí na stejném místě.Kočíčí záchody musí stát na klidních,bezpečných a trochu odlehlých místech,ne přímo u okna nebo dveří nebo před elektrickým přístrojem.Kočky nechtějí být na ,,tichém místečku" rušeny.Trvají na čistém záchodě dobře naplněné stelivem.Záchod musí být dost velký,aby mohla kočka konat potřebu v pohodlném postoji.Její volnost pohybu nesmí být omezována třeba visícími předměty.Záchody nesmějí v žádném případě stát u misek s krmením nebo u oblíbených pelíšků.
Pokud se kočka během ,,zasedání" lekne,uteče z bedničky a v nouzi si vyhledá jiné místo,na kterém si uleví,třeba na hromádce čistého prádla.Pokud přijde do domu nová kočka,je třeba dbát na to,aby nedocházelo k vzájemnému ,,zahánění" během používání záchoda.
Ne každa kočka má v oblibě zastřešený záchod.Někdy stačí použít jiné stelivo.Pří čištění záchoda nepoužívejme žádné silné aromatocké prostředky,jejichž vůně přetrvává.To může kočku odrazovat od použití záchoda.
U kočičích seniorůse může stát,že se někdy vykálejí přes okraj záchoda nebo na něj nestihnou doběhnout.To není ,,nečistotné" chování,kočky už jen nemají optimálně pod kontrolou své držení těla a tělesné funkce.Zde mohou pomoci dostatečně velké jednorázové podložky nebo poskytnutní další toalety,aby neměl kočíčí senior příliš dlouhou cestu.
Pokud příjde do rodiny kotě nebo kočka,která ještě nezná kočíčí záchod,je třeba ji jeho používání naučit.Když se to podaří,můžeme kočku klidně odměnit pamlskem.

Možné příčiny

21. prosince 2007 v 18:54 | Edita |  Zajímavosti
To první,co je třeba udělat,je důkladná prohlídka kočky u veteriáře.Nečistotnost totiž může být vyvolána tělesnými obtížemi a bolestmi.Možná si majitel kočky ještě ani nevšiml,že jeho kočka má tělesný problém.Může trpět i napadením parazity.
Pokud jsou tělesné příčiny s jistotou vyloučeny,může tkvít příčina problému v psychické oblasti.Pak bývá užitečné,když si postižený majitel v klidné chvilce vypracuje seznam věcí nebo situací,které se změnily.
Často se jedná o ,,maličkosti" s velkými účinky.

Hledání důvodu

21. prosince 2007 v 18:54 | Edita |  Zajímavosti
Pro znečištěného milovníka koček může začít velmi náročné období.Aby zjistil,proč kočka odmétá používat svou toaletu,bývá někdy doslova detektivní práce.Klíč k řešení problému totiž tkví ve zjištění příčiny změněného chování kočky.
Nekastrovaní pohlavně zralí kocouři-ale i kočky-cíleně močí na určitých místech,aby jiné kočky upozornili na svou svatební náladu.Nekastrovaní kocouři chování pouze v bytě vykatují stejní chování pouze s jedním prvkem navíc: protestem proti tomu,že nemohou uspokojit své nuktakvé pudy.Zde může pomoci jedině kastrace obou pohlaví.

Diplom pro Moniku a Michaelu

21. prosince 2007 v 18:53 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Moniku a Michaelu.

63.bleskovka-konec

16. prosince 2007 v 12:30 | Edita |  Bleskovky
Napište plemeno kočky,která je na obrázku.
Povinné!!!:
Jméno:
Blog:
Diplom(pouze s kočkovitou šelmou):
Archiv: 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011