Únor 2008

Kočky žijí v 3D

29. února 2008 v 20:28 | Edita |  Zajímavosti
Když se rozhlédnete po svém bytě,mysléte spíše dvojrozměrně.Stojí nábytek tak,aby vám to vyhovovalo?Čím vyšší skříň,tím méně je to praktické,protože tam nahoru se těžko dostanete.Když se po bytě rozhlédne vaše kočka má na vše zcela jiná měřítka.
Váš malý kamarád se lvím srdcem dokáže zhodnotit prostory,přesně odhadnout hloubky a vyšky a bleskovš reagovat.Vaša kočka se dokáže s naprostou jistotou pohybovat ve všech třech dimenzích.Vnímá zvuky ze všech směrů a slyší proud vedení.Naše každodenní zvuky pociťuje jako hluk,pokud na ně není zvyklá.Dokáže však vypnout vnímání svého okolí,když podřimuje,spí nebo zasněně hledí do dálky.Miluje drobné pohyblivé předměty a jeskyňky a skýše,kde ji nikdo nenakde.Kdyby vaše kočka měla na vybranou mezi bytem a zarostlou krajinou,kde jsou stromy zčásti husté,zčásti řídké a kde leží duké kmeny,zůstala by radši v bytě,nebo by šla raději ven?

Proč potřebují kočky škrábat

29. února 2008 v 20:28 | Edita |  Zajímavosti
Kočky neškrábou jen kvůli značkovkání,ale i z podobných důvodů,z jakých si my lidé pilujeme nehty.Z čistě biologického hlediska je pro naše minišelmy důležité oškrábat so odumřelé slupky drápků.Ve volné přírodě to jde báječně samo při šplhání na stromy a překonávání plotů.V bytě zpravidla nabízí pomoc kočičí strom.Ale někdy se stává,že jím kočka pohrdne.To se však nemusí stát.Strom totiž může udělat pro tygříka zajmavým pomocí jednodůchých prostředků: posypte kočičí strom jemně mletou kočičí mátou.Upevněte na stabylní provázek plyšovou myš s kočičí mátou a přivažte ji na strom tak,aby visela ve vzduchu a kočka po ní musela chňapat tlapkou.To je hra,která nikdy neomrzí.Totéž můžete udělat s proužky alobalů-přitom byste však neměli kočku nechat bez dozoru,aby kousek alobalu omylem nespolkla.Dobře zvažte polohu kočičího stromu: měl by se nacházet na centrálním místě v obývacím pokoji a být dostatečně vysoký,aby náš lovec mohl z výšky ohlížet na svůj revír.

Americký bobtail-původ

29. února 2008 v 20:28 | Edita |  Americký bobtail
Americká bobtail je plemeno,které se mimo zemi původu vyskytuje jen zřídka.Toto plemeno vzniklo spontálnní přirozenou mutací.Říká se,že ve Spojených státech amerických se již dávno vyskytovaly mohutně stavěné,krátkoosacé kočky v polodivokém prostředí.Prvními chovateli těchto koček byli John a Brenda Sandersovi.Na konci 60. let 20. století byli na dovolené v indiánské rezervaci v Arizoně,kdy našli černé kotě s tabby kresbou a krátkým ocasem a vzali si je domů.Tento kocourek,kterého pojmenovali Yodi,se stal praotcem plemene americký bobtail.John a Brenda již měli domácí kočku jménem Mishi.Když byl Yodi dostatečně starý,spářil se s Mishi a v následném vrhu měla všechna koťata krátký ocasek po svém otci.
Když dvě milovnice koček Mindy Schultz a Charlotte Bentley koťata uviděly,rozhodly se na této mutaci založit plemeno.Vzaly si tedy několik koťat od Yodiho a Mishi s sebou.Časem nechaly zvířata pářit mezi sebou,tak s (dlouhosrstými) domácími kočkami.Do chovného programu byly zařazeny i další krátkoocasé kočky,které byly nacházeny po celé Americe.
Plemený standart amerického bobtaila byl sepsán na konci 70. let 20.století.Asi o 10 let později,v roce 1989,získalo toto plemeno předběžné oficiální uznání.V současnosti je uznávano téměř všemi chovatelskými organizacemi ve Spojených státech amerických,i když CFA uznala amerického bobtaila až v roce 2001.V USA je plemeno poměrně známé a oblébené,jinde je však dosud vídano jen zřídka.

Diplom pro Moniku

29. února 2008 v 20:27 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Moniku.

73.bleskovka-konec

24. února 2008 v 10:57 | Edita |  Bleskovky
Která kočka je perská?
Povinné!!!:
Jméno:
Blog:
Diplom(pouze s kočkovitou šelmou):
Pro prvních 5 a napište číslo obrázku,kde si myslíte,že je perská kočka.
1.
2.
3.

V době navykání

24. února 2008 v 10:52 | Edita |  Zajímavosti
V době navykání nového člena rodiny by měly být záchody naplněny různým stelivem,aby se zjistilo,kterému dává kočka přednost.Pokud měla kočka dříve jiného majitele,je nezbytné se zeptat,zda byla kočka navyklá na dva záchody.Kočka,která je zvyklá na dvě toalety a najednou má k dispozici jen jeden,může reagovat nečistotností.

Pokud v domácnosti žije více koček

24. února 2008 v 10:51 | Edita |  Zajímavosti
Pokud v domácnosti žije více koček,měly by mít k dispozici dostatečné množství záchodů,aby nevznikaly zbytečné problémy.Některé kočky totiž odmítají použít záchod,který už před nimi použila jiná.


Blog má svůj e-mail

24. února 2008 v 10:49 | Edita |  Blog
Konečně jsem se k tomu dopracovala.Chci vám jenom oznámi,že kdyby jste mi chtěli psát něco na e-mail ohledně tohohle blogu,tak jsem na tento blog speciálně udělala email: nasecicinka@seznam.cz .Sem mi můžete zasílat různé dotazy a nebo,když zde bude probíhat soutěž,tak na tento e-mail posílat foto atd.

Kočky s volným výběhem

23. února 2008 v 18:56 | Edita |  Zajímavosti
I kočky,které jsou zvyklé na volný výběh,by měly mít v bytě k dispozici dva kočičí záchody-právě proto,že jsou při volných procházkách zvyklé kálet a močit na různých místech.Často se stává,že kočky musí zůstat doma,třaba v době navykání,po přestěhování,při onemocnění nebo dočasném umístění u známých,když je majitel na dovolené.Dva různé záchody pak mohou zabránit vznku nečistotnosti ,,kvůli nedostatku vhodných míst".
Další výhodou toho,že kočky s volným výběhem používají toalety v bytě,je neustálá možnost kontrolovat výkaly a všas zjistit příznaky nemoci.Rychleji se tak zjistí i napapdení parazity a především u kočičích seniorů tvrdošíjná zácpa.

Americký curl-zvláštnosti

23. února 2008 v 18:55 | Edita |  Americký curl
  • V součastnosti je již známo,že gen způsobující zkroucení uší se dělí dominantně a má proměnlivý projev.Aby se zjistilo,zda se s tímto genem nepojí také nějaké negativní vlastnosti,bylo již v raném stadiu chovu provedeno testovací křížení mezi sourozenci z prvního vrhu koček Shulamith.Z tohoto páření vzešla jen samá zdravá koťata,což je dobrou indikací toho,že gen nezpůsobuje žádné negativní vlastnosti.Ani pozdější výzkum a testovací křížení neobjevily žádné problémy,např. s klouby,ocasem,páteří či ušima.
  • Nejdůležitější vlastností zevnějšku plemene American Curl je samozřajmě tvar ucha.Uši mohou být zakroucené v různé míře.Někteří jedinci vykazují téměř nezkroucené uši,u jiných jsou uši zkroucené mírně a u dalších koček zase velmi zkroucené.Koťata tohoto plemene se rodí s normálníma ušima,které se nanejvýš po 10 dnech začínají stáčet.Pak se mohou opět trochu narovnat,ale kolem 16.týdne života dosáhnou své konečné podoby.Ve výjmečných případech se stane,že ucho nakonec opět ,,rozvine" a zůstane již navždy rovné.

Kočičí chování

23. února 2008 v 11:46 | Edita |  Zajímavosti
I čistě bytové kočky v sobě nesou dědictví svých volně žijících předků.Ve volné přírodě vylučují kočky produkty svého trávení na oddělených místech a pečlivě je zahrábavají,aby na ně neupozorňovaly nepřátele.Existují ovšem vyjímky:kocouři-i kočky-někdy deponují výkaly na přístupných místech při hledání partnera,značkování revíru a na důkaz nadřazenosti.
Mnoho koček se spokojí s jedním záchodem,především pokud jsou zahrabané výkaly pravidelně odstraňovány.Ale v kočičí povaze je skyta touha po dvou záchodech.

Americký curl-zbarvení

23. února 2008 v 11:45 | Edita |  Americký curl
Vzhledem k velké různorodosti předků se kočky American Curl vyskytují ve všech barvách,va škále od ,,barev venkovských koček",jako je černá,červená,modrá,krémová a želvovinová,tabby kresby,stříbřitá podsada,plně bílá a bílé skvrny v jakemkoli množství,až po orientální barvy a faktory,jako jsou lila,čokoládová a colour point.Toto plemeno se na barvu šlechtění jen minimálně,takže v jenom vrhu se vedle sebe může objevit mnoho různých typů zbarvení.

Irbis

22. února 2008 v 19:08 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Levhart sněžný (Uncia uncia),kterému se též říká irbis horský,je přibližně stejně velký jako jeho příbuzný levhart skvrnitý.Tělo má však porostlé dlouhými a hustými chlupy.Dlouhý chlupatý ocas bývá na deset centimetrů tlustý.Srst je šedobílá s výraznými černými skvrnami.I lednými a přužnými pohyby se irbis podobá levhartovi,málokterá šelma má však tak krásný vzhled.Jeho šedobílá srst je ve vysokých horách dokonalým ochranným zbarvením.Jako velký šedý kámen číhá irbis u ochozů divokých ovcí a kororožců.Levhart sněžní je velkou vzácností.Stojí na pokraji vyhynutí.Jeho lov je sice přísně zakázán,cena,kterou platí obchodníci za jeho kožešinu je však tak vysoká,že ho pytláci ilegálně zabíjejí dál.Obývá nejvyšší hory světa,středoasijské velehory.V těchto nehostiných končinách jsou skupinky kopytníků rozptýleny na velkém prostoru,proto tato šelma potřebuje ke svému životu rozsáhlé teritorium.

Intermediární zbarvení

22. února 2008 v 19:08 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Albinotická alelická série se členy C-cb-cs-c velmi výrazně ovlivňuje vzhled kočky.Kromě dominantní alely C jsou všechny ostatní členy série vůči sobě ve vztahu neúplné dominance se sestupnou vahou členů.Proto vlivem interakce alel s neúplnou dominancí kočka s alelickým párem cbcs tvoří svým zbarvením mezityp (intermediární zbarvení) zbarvením barmským a siamským.Výsledným zbarvením je o něco světlejší než barmské,ale s výraznějšími odznaky blížící se zbarvení siamskému.Takový genotyp má tonkinská kočka unávaná jen některými chovatelskými federacemi.Protože jde o heterozvgota s neúplnou dominancí alelického páru na lokusu C,z páření těchto koček se potomstvo barevně diferencuje (teoreticky) z jedné poloviny zpět k výchozím typům zbarvení barmskému (cbcb) a siamskému (cscs).Podle mnohých tedy nejde o ,,čisté" plemeno,tyto kočky nelze chovat v ustálené formě.

Americký curl-srst

22. února 2008 v 19:08 | Edita |  Americký curl
American Curl se chová ve dvou varietách:krátkosrsté a dlouhosrsté.Dlouhosrsté kočky mají hedvábnou a přiléhavou polodlouhou srst s žádnou nebo jen minimální podsadou a plně osrstěný ocas.

Diplom pro Eviccku

22. února 2008 v 19:08 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Eviccku.

72.bleskovka-konec

17. února 2008 v 10:17 | Edita |  Bleskovky
Která kočka je britská?
Povinné!!!:
Jméno:
Blog:
Diplom(pouze s kočkovitou šelmou):
Platí pro prvních 5.
1.
2.
3.

Instinkty

17. února 2008 v 10:09 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Chování zvířat dělíme do dvou typů.Prvním je chování vrozené,které je řízeno a plně ovládáno pudy neboli instinkty,to druhé je chování získané různými formami učení.
Jako všichni savci mají i kočky některé vrozené instinkty,které jsou typické pro daný druh.Jsou noční,davé,ostražité,zvláště při lovu samotářské.K základním kočíčím instinktům patří sací reflex mláďat (jeho pozůstatkem je tzv.kočičí krok),bouřlivý rozmnožovací pud,příkladná péče o mláďata,charakteristický a nikdy nevyhasínající lovecký pud,teritoriální pud (pachové značení),dále je to dokonalá čistota těla,umění odpočívat (kočka prospí i 18 hodin),zvídavost,síla zvyku a další.
Některé nevrozené projevy byly pozměněny během domestikace,ale nikdy se úplně nevytratily.To možná vysvětlije,proč ztracené a opuštěné kočky jsou schopny přežít jak ve vesnických aglomeracích či v zahradách měst.Ať má kočka jakoukoliv důkladnou péči,vždy v ní přetrvává vrozené nadání přežít,jenž je založené na bystrých smyslech,rychlých reakcích a lovecké dovednosti.

Infekční nemoci

17. února 2008 v 10:09 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Nejdéle známou infekční chorobou koček je panleukopenie neboli kočičí mor.Již název onemocnění prozrazuje,že při krevním vyšetření je u této nemoci zjistěn prudký úbtek bílých krvinek.Ptoti této nemoci existuje spolehlivé očkování.Nepřenáší se na jiné druhy zvířet ani na člověka.Mohou jí však onemocnět i velké kočkovité šelmy.Ty jsou v zoo vakcinovány stajnými očkovacími látkami jako ty naše malé.
Nezávisle na ročním době se u koček projevuje kýcháním,výtokem z nosu a očí,nechutenstvím a horečkou komplex infekční rýmy.Kočičí rýma je bakteriálního nebo virového původu,nemocná zvířata infekci rozšiřují.Odborníci rozeznávají virovou kočičí rhinotracheitis,calicivirózu a chlamydiózu.Podle vnějších projevů nelze často rozlišit,co je původem onemocnění.Prevence se provádí vakcinací kombinovanou vakcínou.
Virová leukemie koček (FeLV) je závažné onemocnění,které je vyvoláno retroviry a způsobuje poruchu imunity a posléze nádorové bujení.Onemocnění je pro kočky specifické a není prokázán přenos na jiná zvířata ani na člověka.Není též prokázáno,že by některá plemena byla k tomuto onemocnění vnímavější,tato nevyléčitelná kočičí nemoc je rozšířená po celém světě.Výskyt u koťat i dospělích jedinců spolehlivě prokážou krevní testy,jedinou spolehlivou prevencí je naočkování vakcínou.
Velmi zákeřným onemocněním postihující jen kočky je infekční zánět pobřišnice-peritonitis (FIP).Předpokládá se,že původcem je virus ze skupiny koronavirů.K přenosu onemocnění dochází přímým kontektem.Klinické příznaky jsou zpočátku málo zjevné a unikají pozornosti chovatelů.V současné době není znám účinný lek na FIP.
Syndrom získané ztráty imunyty-virová imunodeficience (FIV) se podobá lidskému AIDS.Není však znám vzájemný přenos mezi kočkou a člověkem a naopak,ani na jiná zvířata.Onemocnění se zjišťuje krevním testem,očkování ani léčba zatím neexistují.
Vzteklina (lyssa,rabies),je infekční virové onemocnění,typické pro všechny teplokrevné savce včetně člověka,které postihuje nervovou soustavu a končí smrtí.Přenos se děje slinami nemocného,které se dostanou do krve poraněného.Vážným rezervoárem vztekliny mohou být toulavé kočky.
Archiv: 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011