Červenec 2008

Lovecký instinkt

27. července 2008 v 11:42 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Kočka je od přírody šelma,lov však u ní není jen prostou záležitostí instinktů.Žádná kočka se nerodí jako krvežíznivý zabiják.V podstatě to ani moc neumí.Lovecké úspěchy kočka získává a zdokonaluje cvikem.Vše to začíná u koťat.Nejdůležitější je učení od matky.Kočičí matka učí koťata technice lovu i zabíjení kořisti postupně.Je známo,že potomci koček,které jsou výborné myšilovky,se stanou též výbornými lovci.
Techniku lovu zdědily domácí kočky od svých předků,pro které mělo číhání větší význam než hon.Fáze lovu:
 • kočka trpělivě pozoruje svou kořist
 • pomalu a nepozorovaně se plíží blíž přitisknutá k zemi
 • náhle vyráží a jedním skokem se na kořist vrhá
 • kousnutím do vazu kočka kořist zbaví pohybu.

Česká kadeřavá-tělo

27. července 2008 v 11:42 | Edita |  Česká kadeřavá
Česká kadeřavá kočka je středně velká až velká s krátkým,silným krkem.Jedná se o podsadité zvíře,stojí nízko na nohou a má široký hrudník,masivní ramena a dobře osvalená záda.Nohy jsou krátké,tlusté a silné.Velké tlapky mívají chomáčky chlupů mezi prsty.Ocas je poměrně krátký,odpovídá délce těla a málehce zaoblenou špičku.

Norská lesní

27. července 2008 v 11:42 Plemena koček
Název: Norsk Skaukatt,Norwegian Forescat,Chat des forets norvégiennes.
Obecně: Velká kočka.
Hlava: Trojúhelníková,dlouhý rovný profil bez stopu.
Uši: Velké,sbíhavé do špičky,široké u základny,rysí štětičky a chomáče v uších.
Oči: Velké,oválné,mírně zašikmené,bdělý výraz.
Tělo: Dlouhé,silné,silná stavba kostí.
Nohy: Silné,vysoké,zadní nohy vyšší než přední.
Tlapy: Velké,oblé,v proporci k nohám.
Ocas: Dlouhý,huňatý,měl by sahat minimálně k lopatkám.
Srst: Polodlouhá,vlnitá podsada,vodoodpudivá krycí srst na slabinách a hřbetu; dlouhé,hrubé a lesklé pesíky.Náprsenka,límec a kalhotky.
Barva: Všechny přírodní barvy,kromě znaků pointed,barev čokoládové a lilové,zvlášností je zbarvení amber a light amber.
Chyby: Příliš malé nebo jemné stavěné kočky; kulatá nebo čtvercovitá hlava; profil se stopem; malé uši,příliš daleko od sebe; krátké a tenké nohy; krátký ocas; suchá,zplstnatělá nebo příliš hevábná srst.
Má smělý pohled,krk ji zdobí mohutná hříva,tělo je rámovano těžkou spývavou krycí srstí...Vypadá jako divoká kočka
-hrdá,nezávislá,nezkrotná.Ale zdání klame.Praotec chovu norských lesních koček,který žil počátkem 70.let,položil základy plemene,jehož přizpůsobivost a milou povahou hned tak něco nepřekoná.

Línání

26. července 2008 v 21:44 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Jednotlivé chlupy,které vytvářejí kočičí srst,drží v kůži pomocí vlasových cibulek.Mazové žlázy,které k nim ústí,zajišťují kůži pružnost,vláčnost a lesk chlupů a také jejich ochranu před vodou či ultrafialovým zářením.Vlasové cibulka obsahuje i malou papilu s keratinem,kterým je chlup vyživován.Povrch chlupu (kůra chlupu) obsahuje většinou hodně pigmentu a podle jeho uložení,barvy a množství je určena barva chlupu tak,jak ji okem vidíme.Z několika vlasových cibulek vyrůstá několik chlupů,ze kterých je jen jeden pestík.Nehybný vzduch zadržený mezi chlupy spolu s nimi tvoří jednu z významných tepelných izolací kočky (proti chladu i proti horku).Ojedinělím typem chlupu jsou chlupy hmatové.Jsou u většiny plemen mnohem delší a silnější než ostatní srst.Nacházejí se po stranách nosní partie,na pyscích,spodní části čelisti a nad očima.
Proces výměny chupů probíhá ve třech fázích.Nejdříve chlupy dorůstají do konečné délky,potom se jejich růst na určitou dobu pozastaví.Následuje vytlačení chlupů chlupy novými a staré vypadnou.Takto se chlupy vyměňují postupně po celém těle.Pravidelná výměna srsti (línání) u koček probíhá většinou jedenkrát ročně.K výměně 50 procent z celkového každoročního množství odchází v rozmezí tří měsíců od jara do léta.Kočky žijící v domácnosti většinou línají mírněji,ale zato celoročně.Intenzitu výměny srsti a kvalitu srsti ovlivňují hormonální změny,zdravotní stav,kvalita potravy,obsah důležitých složek v ní nebo i stres.

Lilové zbarvení

26. července 2008 v 11:52 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
(lilac,lavander) - Jednou z mnoha genových mutací u koček jsou ředěné barvy srsti.Recesivní geny způsobují rozdílné množství a uložení pigmentu v chupu,což se opticky jeví jako odlišná barva.Mezi základní,neředěné barvy patří černá a črvená.Působením ředících vloh na tyto barvy vzniká bohatá škála barev - modrá,čokoládová či lilová.Hnědě neboli čokoládové zbarvení je podmíněno recesivní vlohou b,současným působením recesivních vloh d a b vzniká jemná pastelově lilová barva.Lilové kočky jsou tedy dvojnásobnými recesivními homozygoty.Ta se vyskytuje u koček britských,barmských,rexů a koček s odznaky celkem běžně,u některých přírodních plemen se toto zbarvení neuznává.

Leukóza

25. července 2008 v 11:51 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Tuto nemoc způsobuje virus označovaný jako FeLV (felina Leukose Virus).Virus proniká do buněčných struktur a může v nich roky setrvávat bez jakýchkoli projevů.Teprve při oslabení nebo zvýšených nárocích na organismus (jiné onemocnění,březost) se projeví.Projevy mohou být rozmanité - zhoubné nádory,leukemie,snížená obranyschopnost organismu...Klinický průběh se podová lidskému AIDS,není však pro lidi ani pro jiné zvířecí druhy infekční.Protože je virus přítomen v krvi a slinách nemockých zvířat,šíří se přímým kontaktem mezi kočkami (i z matky na plod).
Očkování na FeLV je dnes běžné.Před očkováním se musí kočky a koťata testovat.Přítomnost protilátek lze zjistit ze slin a krve.Krevní testy se běžně provádějí i před krytím koček.Postižené kočky se musí vzhledem k šíření viru chovat odděleně od zdravých,nesmějí se účastnit výstav.Onemocnění nelze léčit.O kočku s pozitivním testem je nutné dobře pečovat a nestresovat ji.

Česká kadeřavá-péče

25. července 2008 v 11:51 | Edita |  Česká kadeřavá
Péče o srst bohemia rex je srovnatelná s péčí o srst perských koček.Avšak o zkadeřanou srst této kočky musíte pečovat s velkou opatrností,protože se snadno třepí.

Česká kadeřavá-povaha

20. července 2008 v 11:07 | Edita |  Česká kadeřavá
Charakter české kadeřavé kočky je srovnatelný s povahou perské kočky i když je trochu temperamentnější.

Levhart skvrnitý

20. července 2008 v 11:07 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Pantbera pardus je nejrozšířenější kočkovitou šelmou,žije v Africe a Asii.Za tento úspěch vděčí své velké přizpůsobivosti jak prostředí,ve kterém žije,tak potravě,kterou se živí.Levhart měl obrovský původní areál rozšíření,který je největší u velkých koček.I proto bylo popsáno až 22 poddruhů,mnohé z nich však stojí na pokrají vyhubení nebo jsou již zcela vyhubené.Je to velice elegantní tvor s pružným a hbitým tělem jemným,lehce skvrnitým kožichem.Tím,čím je pro člověka otisk prstu,je pro levharta tvar skvrn na jeho kožichu,kterým se liší od ostatních jedinců svého druhu.Každého levharta lze podle jeho kožichu přesně poznat.Někteří levharti mají černé zbarvení a jsou označováni jako černí levharti.Levharti jsou nejtajemnějšími velkými kočkovitými šelmami a lze je vystopovat pouze velmi obtížně.za potravu jim slouží mnohem širší škála živočichů než jakémukoli jinému druhu velkých kočkovitých šelem.Jejich kořistí se stávají gazely,šakali,pštrosi,prasata bradavičnatá a dokonce i želvy.Nikdy kořist nepronásleduje na větší vzálenost.Jako jedna z mála velkých kočkovitých šelem se zdržuje často v korunách stromů,kam si vynáší kořist.

Nabídka

20. července 2008 v 11:06 | Edita
Ahoj lidi, možná jste si všimly, že je tu nová rubrika ,,Nabídka".Tato rubrika je zde proto, že zde jsou nabídky, které jsou rozděleny ještě do dvou kategorií. A to na:
 • Věci - tato rubrika je na nabídku věcí. Zde se nabízejí různé věci pro kočky a tak.
 • Kočky - tato rubrika je na nabídku koček a koťátek.
Nebojte se lidi, tato služba není placená, ale zdarma. Bude to fungovat nějak takhle.
 1. Vy mi napíšete na nasecicinka@seznam.cz svoji nabídku (do předmětu uveďte o co se jedná - např. chcete nabídnout věc, taknapíšete do předmětu Věci - doufám, že pochopili).
 2. Každý týden v neděli zveřejím jednu nabídku. Budu to vybírat podle:
 • Srozumitelnosti nabídky.
 • Ta nabídka, která mi příjde jako první (když nebude vhodná, nezveřejňuji).
3. K totyčným nabídkám napíšu e-mail (z jakého mi tato nabídka přišla), aby zájemci mohli psát vzkazy.
4. Beru jen dobré nabídky. Např. ,,Prodám kočku. Je to perská. Cena tolik a tolik. Případná nabídka by měla vypadat nějak takhle:
 • Dobrý den, narodili se nám 3 koťátka. Jsou 3 měsíce staré. K odebrání by byli možné ihned. Moje tel. číslo je ....(nepoviné).
 • K nabídce by měla bít uvedena adresa. Např. Praha 4 - Modřany. A tato adresa stačí.

La perm

19. července 2008 v 21:33 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Toto nové kudrnaté plemeno koček pochází z USA.V roce 1986 se v americkém státě Oregon narodilo ve vrhu obyčejné domácí kočky bezsrsté kotě.Když mu byly asi dva měsíce,začala se mu pomalu vytvářet kudrnatá srst.Kočička dostala jmeno Curly.Ta se stala zakladatelkou nového plemene.Protože se tato mutace dědí dominantně,mohly se bez použití blízké příbuzencké plemenitby používat ve šlechtitelském programu další domácí kočky.V roce 1995 přijala chovatelská organizace TICA plemeno la perm do kategorie NBC (New Breed and Colour - nová plemena a barevné variety),mezi plně uznavaná plemena byly tyto kočky přijaty až roku 2003.Dnes se toto nenáročné plemeno chová kromě USA i v Německu,Nizozemí,ve Velké Británii,Jížní Africe a na Novém Zélandu.U nás nebyly kočky tohoto plemene ještě ani vystavovány.

I chronické nemoci se dají léčit

19. července 2008 v 11:38 | Edita |  Zdraví koček
Chronickými záněty zvukovodu trpívají často hlavně starší kocouři.Opakované záněty u nich způsobují vznik nádoru na zvukovodu.Tento nádor zvukovod zúží,takže se rychleji usazuje ušní maz.Přirozený samočisticí proces ucha je narušený.Tady musíme vybírat ze dvou prostředků:
 • Pokud je výtok lepkavý a odírá ucho a pokud je nádor velký,podáváme jako konstituční prostředek Causticum D12,5 gloulí deně po dobu tří týdnů.
 • Je-li sekret lepkavý,ale ucho neodírá,často je zlatožlutý a postižené zvíře je spíše dobromyslné a dobře živené,je namístě Graphites,2 krát denně 5 globulí po dobu 3 týdnů.
 • Jestliže je chronický zánět jen jednostranný,mohl by mít hlubší příčinu.Ne bezdůvodně se říká: ucho je lupou dermatologů.Alergie a funkčnost poruchy vnitřních orgánu se totiž u koček projevuje na uchu.Je-li zánět na levé straně,trpí kočka často hormonálními poruchami.při zánětech na pravé straně je třeba blíže vyšetřit ledviny.

Jak zjistit správnou diagnózu:

18. července 2008 v 22:07 | Edita |  Zdraví koček
Kočka se škrábe na uchu,v ušním boltci je krvavý nebo černý sekret.
- Podezření na akutní zánět zvukovodu.
Kočka je velmi citliva na bolest na uchu,nenechá se na něj sáhnout,sekret je světle žlutý až nazelenalý.
- Podezření na hnisavý zánět zvukovodu.
Kočka drží hlavu šikmo.
- Podezření na zánět středního ucha.
V uchu se tvoří usazeniny,které zužují zvukovod.
- Podezření na chronický zánět zvukovodu.

Česká kadeřavá-původ

18. července 2008 v 22:06 | Edita |  Česká kadeřavá
Bohemia rex je dodnes vzácné plemeno,které se chová výlučně v několika zemích bývalého východního bloku a v Rusku.Historie české kadeřavé kočky začíná současně s hystorií německého rexe.V roce 1949 se v Berlíně narodil kocourek se zvlněnou srstí,který se stal jedním z nejdůležitějších předků kočky Lämmchen plemene německý rex.Chovatelé chtěli na zvláštní srsti Lämmchen založit nové plemeno,ale museli do chovného programu zahrnout i jiná plemena,aby se vyhnuli problémům s příbuzenskou plemenitbou.Politika v poválečném Berlíně totiž téměř neumožňovala výměnu ušlechtilých koček se zeměmi nacházejícími se na druhé straně železné opony.Proto si váchodoněmečtí chovatele museli vystačit s kočkami,které měli k dispozici a do chovu německého rexe zahrnuli především perské kočky.
Křížení obvykle probíhá tak,že se potomci existujícího plemene a plemene,které je ještě ve vývoji,nadále zahrnují výlučně do chovných programů nově vytvářeného plemene.Ve Východním Německu však evidentně tato praxe neprobíhala.Recesivně převáděný gen pro vlnitou srst německých rexů se dostal do genetické výbavy populace perských koček z tehdejšího východního bloku.Tak se stalo,že se ve východoněmecké chovné stanici perských koček Van Sonneck v roce 1965 ,,najednou" narodila perská koťata se zvlněnou srstí.Později se narodilo takových koťat více,např. v roce 1981 v severočeském Liberci.
Někteří chovatelé se snažili založit na těchto perských kočkách nové plemeno,což se včak ukázalo jako nesnadný úkol.Protože mutace se zvlněnou srstí nebyly u perských koček známé komunikace s chovateli koček v ostatních zemích byla obtížná,záleželo jen na hrstce chovatelů,zda bude chov těchto koček jakožto plemene rozšířen.Přesto zůstali tito chovatelé svému novému plemeni věrni dodnes.V roce 1991 byl sestaven předběžný standard a o tři roky později bylo na světě i jméno: Bohemia rex čili česká kadeřavá kočka.Toto plemeno se chová dodnes ve velmi malé míře,především v České republice.

Jak najít správný prostředek

13. července 2008 v 9:48 | Edita |  Zdraví koček
Pokud u vchodu do zvukovodu nenajdete černý,nýbrž žlutozelený sekret,jedná se s největší pravděpodobností o hnisavý zánět zvukovodu.Tady se rozhodujeme mazi 4 prostředky:
 • Pokud je zvukovod zarudlý a odřený,je na místě použít Hepar sulfuris.Denně 5 globulí po dobu 2 až 3 dní způsobí,že hnis odteče ven.
 • Pokud je zvukovod rudý a odřený,sekret nepříjemně páchne a je spíše řídký,slibuje rychlí úspěch Mercurius.Denně 5 globulí po dobu 3 až 4 dní.Pokud je sekret spíše hustý,nažloutlý a nazelenalý a zvukovod není zarudlý,použijte Pulsatillu,5 globulí po dobu 5 dní.
 • Jestliže kočka drží hlavu ke straně,bývá to často známkou zánětu středního ucha.Použijte nejprve Hepar sulfuris,denně 5 glubulí po dobu 2 až 3 dní,aby hnis začal odtékat a potom proti zánětu Ferrum phosphoricum,celý týden 5 globulí denně.Ferrum phosphoricum (=železo) je vynikající prostředek proti slabé imunitě a je považován za první akutní prostředek při zánětech a nachlazení všeho druhu.


Co dělat proti ušním roztočům

12. července 2008 v 23:42 | Edita |  Zdraví koček
Abychom roztoče vyhnali z ucha,můžeme zkusit odstranit sekret opatrně vatovou tyčinkou namočenou v neředěné tinktuře Calendula.Kočka však bude mít bolesti,pokud jí tinktura kápne na silně zanícený zvukovod a může prudce škubnout hlavou.Proto je šetrnější,když k usmrcení roztočů použijeme běžný prostředek z lékárny a kočce ho 10 dní kapeme do zvukovodu.Aby se ušní boltec dobře vyhojil a přestal svědit,můžeme ho ráno vytírat smotkem vaty namočeným v oleji Hypericum (třezalka).Tento načervenalý jemný olej je vynikajícím mnohoučelovým prostředkem.Uklidňuje citlivou pokožku a podporuje proces hojení.Na japonských klinikách se používá i při léčbě natržení a vymknutí.Obvykle si můžete v každé lékarně nachat olejem naplnit 100mililitrovou lahvičku.

Ušní boltce prohlížejte každý týden

12. července 2008 v 9:21 | Edita |  Zdraví koček
Akutní zánět zvukovodu (=Otitis externa) poznáte nejdřív podle častého svědění.Kočky občas rády s požitkem škrábou na uších.Z toho důvodu je důležité prohlížet preventivně ušní boltce přímo u otvoru zvukovodu najdeme krusty nebo sekret,znamená to,že kočka trpí zánětem zvukovodu.Ten bývá poměrně často způsoben roztoči.V tom případě najdete na zvukovodu černý sekret,na němž sedí drobní bílí roztoči.

Britská krátkosrstá-zvlášnosti

12. července 2008 v 9:21 | Edita |  Britská krátkosrstá
 • Ve Velké Británii bylo do roku 1973 možné nechat si zaregistrovat domácí kočku jako britskou krátkosrstou,pokud zvíře odpovídalo požadovanému typu.
 • Čas od času,ale opravdu pouze zřídka,se narodí dlouhosrstá koťata,která jsou běžně nabízena jako domácí mazlíčci za sníženou cenu.Někteří chovatelé však žádají,aby byla tato ,,britská dlouhosrstá kočka" uznána jako samostatné plemeno.
 • Jestliže se půjdete podívat na vrh koťat britské krátkosrsté kočky,prostudujte si rodokmeny rodičů mláďat.Scottish Straights (skotské klapouché kočky se stojícíma ušima) bývají totiž někdy chybně registrovány jako britské krátkosrsté kočky.
 • Chovatelé britské krátkosrsté kočky někdy přikříží do linie za účelem zlapšení typu exotickou kočku nebo perskou dlouhosrstou kočku.

Když kočičku bolí ouško

11. července 2008 v 22:05 | Edita |  Zdraví koček
Teď jsou příznaky nemoci nepřehlédnutelné.Kočka je velmi citlivá vůči bolesti a drží hlavu podivně šikmo.Nejpozději v tomto okamžiku je nutno jednat.Ale pokud má zkušený majitel doma homeopatickou lékarničku,může ve většině případů ještě včas zasáhnout.Kočku přorozeným způsobem posílí a podpoří její imunitní systém.
Archiv: 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011