Září 2008

95.bleskovka-konec

28. září 2008 v 12:09 | Edita |  Bleskovky
Která kočka je egyptská mau?
1.
2.
3.
Povinné!!!:
Jméno:
Blog:
Diplom (pouze s kočkovitou šelmou):

Mikročip

28. září 2008 v 12:09 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Nejmodernějším označováním identity,která slouží k nezaměnitelnému označení zvířete,je bezesporu označení mikročipem.Toto zařízení je velké asi jako zrnko rýže a zavádí se speciální jehlou pod kůži na levé straně šíje kočky.Aplikace je jednoduchá a není bolestivá.Takto označená kočka obdrží ,,pas zvířete v zájmovém chovu",ve kterém je číslo čipu uvedeno.Stejné číslo je uloženo v centrálním registru.Kdokoli pomocí čtečky přečte kód zavedeného čipu a následně se dozví v registru všechny informace.
V současné době platí nařízení Státní veterinární zprávy,že kočky při překročení hranic Evropské unie musí být povinně čipovány.Od roku 2007 musí být čipovány všechny chovné kočky i kocouři a jen koťata čipovaných rodičů mají nárok na průkaz původu FIFe.

Evropská krátkosrstá-péče

28. září 2008 v 12:09 | Edita |  Evropská krátkosrstá
Toto plemeno vyžaduje pouze málo péče.Srst stačí vykartáčovat jednou za týden kartáčem z prasečích štětin. Čas od času můžete srst také pročesat hřebenem.Během období línaní může být užitečnou pomůckou gumový kartáč, který srst zbaví mrtvých chlupů.Evropská krátkosrstá kočka je všeobacně zdravé a silné plemeno,které se může dožít poměrně vysokého věku.

Mascara markings

27. září 2008 v 19:29 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Tímto výrazem označuje anglosaská literatura kresbu v obličeji u tabby variet.Jedná se o spirálové kresby,které začínají u v nějšího kohoutku oka a obracejí se zbět na tváře.Je s tím i spojeno výrazné orámování očních víček v tmavém a následně světlém odstínu srsti.Toto efektní vybarvení je popisováno především u bengálských koček a ocicatů.

Evropská krátkosrstá-povaha

27. září 2008 v 19:29 | Edita |  Evropská krátkosrstá
I když evropská krátkosrstá kočka vznikla z výběru domácích koček s mnoha různými povahami, pokračovalo se v plemenitbě většinou s kočkami stabilního a dobráckého charakteru. Současná evropská kočka je přátelská a spolehlivá a vyznačuje se značnou přizpůsobivostí.Má ráda společnost člověka a dobře vychází i s dalšími kočkami a osatními domácími zvířaty.Ráda si hraje, ale v žádném případě není přehnaně aktivní. Úrověň její aktivity je průměrná.

Manx

27. září 2008 v 11:42 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Bezocasé manské kočky jsou známy už po mnoho století.Pocházejí z ostrova Man,který se nachází v Irském moři poblíž anglického pobřeží.Bezocasost je pochybně následkem blízké příbuzenské plemenitby.Manxové mají charakteristicky přetvořené tělo,zadní polovina je zakulacená a zadní nohy jsou zesílené a prodloužené.Následkem toho nemají ladnou chůzi koček,nejsou schopni lézt na stromy a skákat z větších výšek.Správní manxové (rumpy) mají na konci páteře místo ocasu výraznou jamku. Do chovu se připouštějí i jedinci s krátkým komolým ocasem (tzv. stumpy).V Česé republice se toto plemeno nechová.

Evropská krátkosrstá-původ

27. září 2008 v 11:42 | Edita |  Evropská krátkosrstá
Na konci 19.století se lidé začali zajímat o vystavování a chov ušlechtilých koček.Z počátku se na výstavách objevovaly především exoticky vyhlížející kočky ,,z cizích krajů",jako byly kočky siamské a perské dlohosrsté. Již brzy se však objevil požadavek,aby také na severu Evropy došlo ke zdokonalení již existující domácí kočky do domácího plemene s jednotným zevnějškem.Tím měla být krátkosrstá,mohutně stavěná kočka s kulatou hlavou.Ve Velké Británii stejně jako na evropském kontinentu byly do procesu plemenitby zahrnuty nejhezčí domácí kočky a čas od času sáhli chovatelé i po perských dlouhosrstých kočkách,aby se proces urychlil.
Tyto krátkosrsté kočky se chovaly v severní Evropě,ve Skandinávii a Velké Británii.Byl zde však jeden podstatný rozdíl: skandinávští chovatele odmítali křížení s perskými kočkami a dalšími plemeny,neboť chtěli udržet plemeno co nejčistější.Pro křížení tedy využívali pouze domácí kočky,která odpovídaly požadovanému typu.Skandinávci pojmenovali své krátkosrsté plemeno ,,evropská krátkosrstá kočka" a tento termínpřesně vystihoval a stále vystihuje podstatu plemene.V ostatních částech Evropy (s vyjímkou Velké Británie) se však chovaly také kočky nazývané ,,evropská krátkosrstá kočka" ,která ovšem měly stejnou genetickou výbavu a původ jako britská krátkosrstá kočka z Velké Británie,což znamená,že kromě krve domácích koček jim v žilách kolovala i krev perských dlouhosrstých koček.
Na mezinárodních výstavách se tak vedle sebe objevovaly ,,evropské krátkosrsté kočky" ze všech zemí Evropy,přičemž se začalo ukazovat,že skandinávské kočky vypadají jinak.Stejný název pro dva odličné typy koček začal časem způsobovat problémy a byl velmi matoucí.Proto podali skandinávští chovatelé v 80. letech 20. století oficiální žádost u zastřešující chovatelské organizace FIFe o oddělení svého plemene.Žádosti bylo vyhověno a od roku 1982 se tedy jako evropská krátkosrstá kočka označují již jen kočky skandinávského typu,která mají svůj vlastní plemený standart.
,,Evropské krátkosrsté kočky" z ostatních částí Evropy byly jako plemeno sločeny s britskou krátkosrstou kočkou a získaly také stejný standart.Evropská krátkosrstá kočka je dnes tedy původním evropským plemenem s předky čistě mezi evropskými domácími kočkami.Plemeno se chová především ve Skandinávii a zejména ve Finsku patří mezi nejoblíbenější krátkosrstá plemena.

Mainská mývalí

26. září 2008 v 21:06 | Edita |  Kočičí slovník od A do Z
Mainská mývalí kočka pochází z USA.Je to krásná,polodlouhosrstá obzvláště velké a robustní kočka se statným a svalnatým tělem a se silnou kostrou.Kocour může vážit i 10 kg a měřit (pochopitelně s ocasem) až 1 metr. D plné velikosti tyto kočky dorůstají poměrně dlouho,měly by vždy být harmonické.proporcionální a v dobré výživové kondici.
Mají velice příjemnou a přátelskou povahu,při své velikosti jsou velmi jemní.V každém věku to jsou haví domácí mazlíčci.S lidmi jsou schopni navázat velmi pevný vztah.Mají rádi děti,velice dobře se snášej i s ostatními kočkami a dokonce se psy. V České republice je toto plemeno již velmi rozšířené,chová se v mnoha přírodních barevných varietách.


Diplom pro Lucku

26. září 2008 v 21:06 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Lucku.

94.bleskovka-konec

21. září 2008 v 14:33 | Edita |  Bleskovky
Napište mi dvě plemena koček, kretá mají v názvu ,,rex".
Povinné!!!:
Jméno:
Blog:
Diplom (pouza s kočkovitou šelmou):

Hra s udičkou

21. září 2008 v 14:32 | Edita |  Zajímavosti
Tato hračka je obecně oblíbená u majitelů i u koček.Můžeme totiž pohodlně sedět na pohovce a hrat si s kočkou,aniž bychom se museli příliš pohybovat.Na konci udičky je většinou umístěný opeřený předmět,který oslovuje lovecký instinkt kočky.Jelikož však misíme kočce dopřát i kořist,drahá udička se rychle zničí a už se nedá znovu použít.My si všák můžeme vyrobit vlastní udičku se stabilního dlouhého klacíku,provázku a např. z papírové kuličky.Takovou udičku snadno vyměníme a skoro nic nás nestojí.

Egyptská mau-zvlášnosti

21. září 2008 v 14:31 | Edita |  Egyptská mau
,,Mau" je egyptský výraz pro kočku.Egyptská kočka mau bývá někdy zaměňována za plemeno,které vzniklo ve Velké Británii orientální krátkosrsté kočky a ze siamské kočky a dlouho neslo stejné jméno.Toto britské plemeno však s ,,pravou" egyptskou kočkou mau nemá nic společného,jednalo se o černě stříbřitě tečkovanou orientální krátkosrstou kočku.

Kočičí stromy

20. září 2008 v 19:30 | Edita |  Zajímavosti
Kočky musí mít možnost pohybu a škrábání.Vhodné jsou kočičí stromy s dlouhými sloupky,u nichž se kočka může protáhnout a pořádně si zaškrábat.Když jsou sloupky příliš krátké,škrápe kočka někdy do pohovky,nábytku nebo tapet.V ideálním případě jí kočičí strom poskytne i možnost vysokých stanovišť,z nichž se může rozhlížet po revíru,i pelíšek,v němž může spát nebo se v něm schovat.S trochou šikovnosti můžeme kočce strom vytvořit i sami.Důležité jsou stabilní dlouhé sloupky obalené materiálem odolným vůči drápkům.

Egyptská mau-zbarvení

20. září 2008 v 19:29 | Edita |  Egyptská mau
Toto plemeno se chová v tečkované (spotted) tabby kresbě.Okrouhlé skvrny musí být co nejčištší a co nejostřeji ohraničené. Tvorba proužků,která vzniká překrýváním jednotlivích skvrn,je na výstavách penalizována.Egyptská kočka mau se vyskytuje ve třech různých barvách: bronzové (bronze),stříbřité (silver) a černé kouřové (smoke).
Barva očí je popisována jako ,,angreštově zelená" a u mladých zvířat nemusí být ještě plně vyvinuta.Ve dvou letech věku však již musí být konečné barvy dosaženo.Velmi zřídka se rodí plně zbarvená koťata.Ta sice nejsou oficiálně uznána,avšak někdy bývají zahrnována do chovných programů.

Kočičí tráva a catnip

20. září 2008 v 14:25 | Edita |  Zajímavosti
Mnoho koček s oblibou okusuje čerstvou zeleň.Kočičí tráva z odborné prodejny je poměrně drahá a nemusí každé kočce chutnat.Ani hotová kočičí tráva ze zahradnického centra nemusí být vždycky ta pravá a také není zrovna levná.My to můžeme vyřešit jinak.Za drobný peníz koupímě pšeničná zrnka a necháme je naklíčit v ploché misce na vatičce nebo hlíně.Mladá stébla jsou velmi chutná a u mnoha koček nesmírně oblíbená.Pokud v časových intervalech osadíme několik misek,budou mít stále k dispozici čerstvou zeleň.
I kočičí mátu si můžeme snadno vypěstovat sami.Hotové keříčky levně pořídíme v zahradnickém centru a v bytě nám porostou po celý rok,takže z malého keříku rychle vyroste pořádný keř.Některé kočky s požitkem pokládají hlavičku do čerstvé zeleně a i ze sušených lístečku jim můžeme sami vyrábět catnipové hračky.

Egyptská mau-srst

20. září 2008 v 14:25 | Edita |  Egyptská mau
Krátká hustá srst je ne dotek hedvábná a leskne se.

Diplom pro Emmu, Rikki Máju

20. září 2008 v 14:24 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Emmu, Rikki Máju.

93.bleskovka-konec

14. září 2008 v 10:27 | Edita |  Bleskovky
Napište mi 2 plemena krátkosrstých koček.
Povinné!!!:
Jméno:
Blog:
Diplom (pouze s kočkovitou šelmou):

Kartonové krabice

14. září 2008 v 10:27 | Edita |  Zajímavosti
Kartonové krabice jsou pro kočku ideálními objekty na hraní.Mohou sloužit jako pelíšky, domečky, tunely,skrývačky i ke škrábání.Několik krabic s víky můžeme navzájem spojit a tak vytvořit celý tunelový systém,v němž se kočka může schovávat nebo si hrát.Malými okénky po stranách může vyhlížet ven nebo chňapat po hračkách,které jsou přivázané na krabici zvenčí.Velmi zajímavé pro ni je,když protáhneme provázek dvěma otvory umístěnými vedle sebe tak,aby se oba konce nacházely uvnitř krabice.Na každý konec přivážeme jednu hračku.Když teď kočka zatáhne za jeden konec,pohne se hračka na druhém konci.Tento jev kočku zaujme a ona to bude zkoušet stále znovu.Vhodné jsou krabice od banánů,které seženeme zadarmo a které nějakou dobu odolají i těm nejostřejším drápkům.Když je krabice zničená,snadno ji vyměníme za novou.
Archiv: 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011