Říjen 2008

Postarám se o tebe!

31. října 2008 v 22:07 | Edita |  Zajímavosti
Je těžké posoudit, odkdy kočka ,, stárne". Za počátek procesu stárnutí je považován věk sedmi nebo osmi let. Ale od které doby patří kočka skutečně k seniorům, na to neexistují žádné pevné hranice. Spolupůsobí zde různé faktory jako dědičnost, celkový zdravotní stav, životní podmínky, chov a pravidelné kontroly u veterináře.
Na některých kočkách se začne seniorský věk projevovat již v šesti letech, zatímco jiné ještě ve dvanácti nebo dokonce ve čtrnácti čile pobíhají po bytě a/nebo zahradě bez jakýchkoli problémů. Důležité je, zda se kočka cítí štěstná a s pokojená se svým způsobem života. u koček,které jsou delší dobu nešťastné, stresované nebo depresivní,může proces stárnutí začít dříve. V důsledku trvalého duševního tlaku mohou i tělesně onemocnět, což může přispět k rychlejšímu stárnutí.

Habešská - obrázky

31. října 2008 v 22:07 | Edita |  Habešská

Diplom pro Medlin, Máju a Lucíka

31. října 2008 v 22:07 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Medlin, Máju a Lucíka.


99.bleskovka-konec

26. října 2008 v 9:44 | Edita |  Bleskovky

Která kočka je exotická?
1.

2.
3.

P.S.

26. října 2008 v 9:42 | Edita |  Barvy koček
Černé kočky kráčely dějinami, oslovovaly osobnosti, malíře, hudebníky i básníky. Např. příběhy černého kocoura Mikeše z veselého hrusického světa Josefa Lady nebo slova anglického básníka a prozaika Rudyarda Kiplinga z Knihy džunglí. ,,Mauglí laskal Baghírovi, černému panterovi, jeho antracitově lesklou srst,kterou prosvítaly náznaky obláčků a velmi tiše šeptal: Jsme jedné krve, ty i já. V jejich nitrech se alespoň v ten okamžik rozhostil klid a mír."
Ano. Klid, pohodu a mír šíří kolem sebe všechny kočky, nejen ty krásně černé. Stačí jen chtít a vnimat to.

Exotická - zvlášnosti

26. října 2008 v 9:42 | Edita |  Exotická
  • V někerých zemích jsou perské a exotické kočky považovány za jedno plemeno, které se liší jen délkou srsti, takže tato dvě plemena mají i stejná chovatelská sdružení. Několik sdružení však rozlišuje mezi perskou dlouhosrstou a exotickou dlouhosrstou kočkou: exotické kočky a dlouhosrsté exotické kočky se pak nesmí křížit s perskými liniemi.

Exotická černá

25. října 2008 v 11:51 | Edita |  Barvy koček
Exotická černá je pro shodnost všech ostatních ukazatelů mimo délky srsti (utváření obličejových partii, stavba těla, barva srsti) řazrena do posuzovatelské skupiny s perskými kočkami.Má tedy výrazně zavalité tělo (cobby) na nízských nohách. Krátký a široký krk nese kulatou a masivní hlavu s výrazně zkrácenými proporcemi.Oči jsou velké, otevřené, zářivě měděné. Srst je krátká a velmi hustá, bohatá podsada vytváří plyšový dojem. Barva je uhově černá, jednotná od špiček až ke kořínkům chlupů, beze stopy narezlosti, bílých chlupů a bez náznaků kresby. i šedavá podsada je chybou. Typické jsou i černé nosní zracátko a polštářky tlapek.
Černá barva srsti jako přírodní zbarvení se vyskytuje i u dalších plemen koček. Je povolena vedle široké škály dalších barevných variet u mainských mývalých, norských lesních, tureckých angor i sibiřských koček, u rexů, koček manx, japonských bobtailů i dlouhosrstých koček orientálních. Naopak výhradně v černé barvě se v USA chová kočka bombajská. Ta vznikla šlechtěním z koček barmských a amerických krátkosrstých černé barvy. Toto plemeno se vyznačuje jemnou krátkou srstí s vysokým leskem. tato hluboká čerň výborně kontrastuje s oranžovýma očima. V Evropě je vzácností.

Exotická - zbarvení

25. října 2008 v 11:51 | Edita |  Exotická

Exotické kočky se chovají ve všech barvách existujících u perských koček a pro jejich zbarvení tedy platí stejné požadavky. Protože tabby kresba vyniká lépe v krátké než v dlouhé srsti perských koček, je u exotické kočky poměrně oblíbená, ale často se u tohoto plemene setkáme i s plnou černou, červenou a želvovinovou, stejně jako s kočkami colour point.

Orientální černá

24. října 2008 v 20:56 | Edita |  Barvy koček
Orientální černá neboli ebony patří do skupiny krátkosrstých koček orientálního typu se základní plnou barvou. Je to uměle vytvořené plemeno, které bylo v polovině minulého století vyšlechtěno ve Velké Británii ze siamských a černých krátkosrstých koček. V USA ji nazývají foreign shorthair (self black). Má stejně jako kočky siamské extrémně štíhlé tělo s vysokýma jemnýma nohama a dlouhým tenkým ocasem. Taktéž hlava je dlouhá, klínovitá a její veškeré linie musí tvořit dokonalé přímky. Byla pojmenována podle ušlechtilé barvy ebenového dřeva. Kombinace černé barvy, štíhlosti a nádherně zelených očí, to je ta pravá kočičí elegance!

Exotická - srst

24. října 2008 v 20:56 | Edita |  Exotická
Srst zdůrazňůje celkový dojem oblosti. Roste hustě a na omak je pevná, ale měkká a bujná. Protože je podsada dobře vyvinutá, srst od těla odstává.

Diplom pro Lucíka, Cat von d a Lucika

24. října 2008 v 20:56 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Lucíka, Cat von d a Lucika.


98.bleskovka-konec

19. října 2008 v 11:28 | Edita |  Bleskovky
Jaké plemeno neodmyslitelně patří k Egyptu?

Povinné!!!:

Jméno:

Blog:

Diplom (pouze s kočkovitou šelmou):

Perská černá

19. října 2008 v 11:26 | Edita |  Barvy koček
Toto plemeno má dlouhou historii sahající někam do 16. století. Zřetelné stopy po angorských kočkách, které tito jedinci dlouho nesli, byly odstraněny důslednou chovatelskou prací. Dnešní standart požaduje, aby perská kočka byla mohutná, svalnatá, s krátkým tělem na nízských nohách. Velmi typická musí být především kulatá a masivní hlava s klenutým čelem, plnými tvářemi, krátkým a širokým nosem s výrazným stopem. Velké, zářivě výrazné a kulaté oči jsou u černých peršanů sytě oranžové až měděné barvy. Černá srst je velmi jemná, hedvábná, velmi dlouhé jsou jak pesíky, tak i podsada. Tato barevná varieta je řazena do skupiny plných barev (solid, self colour), kde je vyžadovány co nejtemnější (havraní) čerň až ke kořínkům chupů. U mláďat se toleruje šedá podsada a nestejnoměrná čerň, protože definitivně vybarvená je až dospělá kočka.

Exotická - hlava

19. října 2008 v 11:26 | Edita |  Exotická
Exotické kočky mají kulatou masivní hlavu se širokou lebkou. Nos je krátký a vykazuje výrazný stop (prohluběň v hřbetu) v úrovni mezi očima. Tváře jsou plné, se širokými mocnými čelistmi a chrup má dobrý stisk. Uši jsou malé a zaoblené, stojí daleko od sebe a nízko na lebce. Plné, velké a kulaté oči mají zářivou barvu. Jsou zasezeny rovně a daleko od sebe, díky čemuž má obličej toztomilý výraz.

Britská černá

18. října 2008 v 21:16 | Edita |  Barvy koček
Britská černá byla jedním z prvních plemen vystavovaných koncem 19.století v londýnském Crystal Palace. Plemeno bylo vyšlechtěno výběrem nejlepších jedinců z britských pouličních koček. Ideální britská kočka je mohutná, středně velká a svalnatá. Má široký hrudník a masivně stavěné tělo na nízkých nohách s kulatými tlapkami. Její srst je krátká, velmi hustá, jemné textury a mírně odstává od těla. Dnešní britské kočky musí být od evropských na první pohled k rozeznání. tomu napomáhají i velké, výrazné a kulaté oči, které mají mít měděnou nebo sytě oranžovou barvu.

Exotická - tělo

18. října 2008 v 21:16 | Edita |  Exotická
Exotická kočka by měla mít stejný typ jako perská kočka, ale s krátkou srstí. Tělo je kompaktní a podsadité, s poměrně krátkýma, mohutnýma a silnýma nohama. Hrudní koš je široký a hluboký a ramena jsou stejně široká jako záda. Šířka zad však vychází z dobrého osvalení a nikoli překrmování. Tlapky jsou velké, kulaté a mohutné. Ocas je poměrně krátký, přiměřený k tělo, hustě osrstěný a má zaoblenou špičku. Struktura kostry je oblá a hlava je nesena na krátkém, širokém krku.

Evropská černá kočka

18. října 2008 v 11:35 | Edita |  Barvy koček
Evropská černá kočka patří do skupiny plemen s krátkou srstí a se základní neředěnou barvou.Je zznávána od roku 1981, kdy FIFe oddělila kočky těžšího typu od koček typu lehčího, odpovídajících proporcemi průměrné kočce domácí. Jedním z hlavních požadavků na vzhled evropské kočky je zachování čistoty plemene v tom smyslu,že u nich nesmějí být patrné známky křížení s jinými plemeny. Srst černé evropanky musí být krátká,hustá,pružná a lesklá, barva musí být výrazně černá s havraním leskem. Chybou jsou narezlé a šedavé odstíny nebo jednotlivé bílé chupy, které tvoří skupinky, Barvu očí standart připouští od zelených odstínů až po jentarovou.

Exotická - péče

18. října 2008 v 11:35 | Edita |  Exotická
Exotické kočce se někdy říká ,,perská kočka pro lenochody". Krátká srst má totiž samozřejmě menší sklon k tvoření cucků a tak není péče o srst zdaleka tak náročná jako u perské kočky. Na druhé straně však úplně bez péče srst exotické kočky také být nemůže. U výstavních exemplářů se chomáče mrtvých chupů ručně vytrhávají, aby srst působila pěkným hladým dojmem a nebyla ,,vykousaná". Uší musí být pěkně malé a zaoblené a proto se chloupky na jejich vrcholcích u vástavních zvířat většinou vytrhávají. Pokud vlastníte exotickou kočku jen jako domácího mazlíčka, většinou postačí kartáčování jednou týdně, pokud možno kartáčem z prasečích štětin. Tvar hlavy exotické kočky je stejný jako u perské kočky a proto je každodenní starostí i péče o oči. Ta se provádí speciálním roztokem nebo převařenou vodou a měkkým ubrouskem.

Černá nabříč plemeny

17. října 2008 v 21:54 | Edita |  Barvy koček
Nejrozšířenějšími černými kočkami na světě jsou kočky domácí, obyčejné kočky, které nenáleží k žádnému plemeni. Jsou to ony nenápadné a někdy opomíjené, z nichž mnohé působí jako kočky pracovní - chrání venkovská stavení před hlodavci. I pro domácí kočky byl vypracován standart, podle kterého jsou na výstavách posuzovány. Ve standartu nejsou kladeny přesné požadavky na utváření jednotlivých tělesných partií. Hlavními kritérii jsou harmonie tělesných proporcí s fyzickou u psychickou kondicí.Jejich lesklá černá srst by měla vyzařovat pravidelnou chovatelskou péči. Oči těchto Čertů, Mikešů, Macíků, Matoušů či Micinek jsou většinou zelené v různých odstínech, mívají barvu lískových oříšků, mohou se vzácně objevit i oči oranžové.

Exotická - povaha

17. října 2008 v 21:54 | Edita |  Exotická
Povaha exotické kočky je srovnatelná s povahou perské kočky, přestože existují chovatelé, kteří exotické kočky přiznávají vyšší míru aktivity. Exotické kočky jsou milé, dobromyslné, přátelské, společenské a poměrně klidné. Vztah s nimi je nekomplikovaný, takže velmi dobře vycházejí s ostatními kočkami, psy i dětmi. Málokdy vykazují znaky žárlivosti: jejich chování ve skupině koček je většinou bezproblémové. Ani trochu rušnější domácnost je nijak nevyvádí z míry, přestože potřebují mít nějaké klidné míto, kam si mohou v případě potřeby zalézt. Průměrná exotická kočka je přítulná a ráda leí na klíně, ale přitom se nevtírá a když neíní její přítomnost majiteli zrovna příjemná, najde si vlastní místečko. Tyto kočky mají většinou skromný hlas.
Archiv: 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011