Březen 2009

120.bleskovka-konec

29. března 2009 v 18:26 | Edita |  Bleskovky
Odkud pochází Americká hrubosrstá?

Povinné!!!:

Jméno:

Blog:

Diplom (pouze s kočkovitou šelmou):

Projevy nemoci

29. března 2009 v 18:25 | Edita |  Zdraví koček
Pokud nejsou paraziti včas vymýceni, začnou koťata strádat, mají rozcuchanou srst a vodnatý až krvavý průjem. U dospělých koček dochází ke klinickým projevům jen zřídkakdy. Jako přenašeči infekcí hrají však stejně významnou roli jako infikovaná mláďata. Červy jsou totiž ohroženy nejen kočky, ale i lidé. Červí vajíčka nebo larvy se mohou dostat do těla obzvlášť dětem, které žijí v těsném kontaktu s kočkami a poškodit jim zdraví.

Manská - srst

29. března 2009 v 18:25 | Edita |  Manská
Manxové jsou krátkosrstí a dlouhosrstí. Manská kočka se vyznačuje dvojitou srstí, která je na omak velmi jemná a hustá. Hustá podsada jakoby tlačí krycí srst mírně nahoru, díy čemuž srst odstává od těla o kousek více než u evropské krátkosrsté kočky, ale zase ne tolik jako u britské krátkosrsté kočky. Cymric má polodlouhou dvojitou srst, která je na omak měkká, hustá a pružná.

Napadení škrkavkami a měchovci

27. března 2009 v 19:04 | Edita |  Zdraví koček
Co může být roztomilejší než hravá veselá koťátka? Aby se malé šelmičky mohly nerušeně vyvíjet, měly by dvounozí kočičí rodiče začít co nejdřív chránit své miláčky před těmito nejdůležitějšími ,,dětskými nemocemi".
Škrkavkami se mnoho koťat nakazí už v prvních dnech života. Infikovaná kočičí matka přenáší larvy těchto červů na mláďata mlékem. Jícnem se larvy dostanou kotěti do střev, tam se dále vyvíjejí až do konečného stádia ,,červů a produkují vajíčka, která jsou vylučována výkaly. Ve snaze očistit se olizováním se mláďata i starší zvířata infikují červími vajíčky stále znovu. Larvy vyvinuté z těchto vajíček putují kočičím tělem různými cestami až do střev. Cestou se některé larvy mohou opouzdřit ve svalech. Vytvoří rezevoár infekce, který je aktivován pokaždé, když poleví obranyschopnost těla, např. při stresu nebo březosti. Pak larvy pokračují v cestě až se dostanou do cecíků.
Měchovci se u malých koťat rovněž najdou dosti často. Jejich vajíčka vylučují infikovaná zvířata ve výkalech. Venku se pak z vajíček vyvinou larvy, které se zavrtají do těla hostitele kůží.

Manská - hlava

27. března 2009 v 19:04 | Edita |  Manská
Hlava je kulatá s prohnutoulinií nosu. Uši nejsou nasazeny příliš vysoko, na bázy jsou široké a otevřené a jsou mírně vytočené ven. Oči jsou velké a kulaté.

Diplom pro Máju

27. března 2009 v 19:03 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Máju.


119.bleskovka-konec

22. března 2009 v 17:54 | Edita |  Bleskovky
Odkud pochází Americký curl?

Povinné!!!:

Jméno:

Blog:

Diplom (pouze s kočkovitou šelmou):

Větší kvalita života pomocí terapie

22. března 2009 v 17:52 | Edita |  Zdraví koček
U koček bývá mnoho artróz rozpoznáno až pozdě nebo vůbec. Pro zířata to často znamená, že se mohou pohybovat jen v bolestech. Kvalita života těchto koček je tím zhoršená.
Čím dříve je artróza rozpoznána, tím je to pro kočku lepší. Onemocnění se sice nedá vyléčit, ale pomocí speciálních kočičích léků proti bolesti se dá zastavit a podstatně zlepšit. Obzvlášť pozorně si všímejte pohybů svého miláčka a v případě poruch pohybu nebo změn chování se ihned obraťte na veterináře.

Manská - tělo

22. března 2009 v 17:52 | Edita |  Manská
Manx je kompaktně stavěná, středně velká kočka s mohutnou stavbou kostí, která působí zaobleným a podsaditým dojmem. Zdní nohy jsou zřetelně delší než nohy přední, takže se záda směrem dozadu zvedají. Nohy jsou svalnaté. Je známo pět různých délek ocasů: zcela bezocasá forma bez ocasích obratlů a obratlů křížové kosti se nazývá ,, rumpy"; ,,rumpy - riser" je kočka, která má maximálně tři křížové obratle (naše kostrč), ale žádné ocasní obratle; ,,stumpy" má kratičký pahýlovitý ocas; ,,longie" je kočka s nekompletním (zkráceným) ocasem a konečně ,,tailed" je manx s kompletním ocasem. První tři varianty mohou být vystavovány v kategorii bezocasých koček a koček s pahýlovitými ocasy, poslední dvě bývají někdy zahrnovány do chovného programu, pokud mají odpovídající typ, ale nevystavují se.

Program wellness podpoří léčbu

21. března 2009 v 17:51 | Edita |  Zdraví koček

Medikamentózní léčbu může smysluplně podpořit výživa, péče a pohyb. Tak třeba speciální potravinové doplňky obsahují látky na orchranu chrupavky (glukosaminoglykany) a určité produkty s eseciálními mastnými kyselinami mají protizánětlivé vlastnosti. Ovšem hlavně potravinové doplňky mívají velmi rozdílnou kvalitu. Tady vám nejlépe poradí veterinář, které produkty jsou nejvhodnější. Velmi důležité je také, aby kočky s kloubními problémy neměly nadváhu, protože každý gram navíc ještě více zatěžuje klouby. Kromě vyvážené a nízkokaloričné stravy je klíčem k ideální postavě pohyb. Pomocí interaktivních her, třeba kočičí udičky nebo míčku, mohoi milovníci koček přimět svého pokojového tygra k pohybu. Nepříliš hravá zvířata můžeme nechat pracovat za jídlo: porci granulí už jim nepodáváme pohodlně v misce, ale rozmístíme ji po celém bytě. Tak si musí kočka pro každou jednotlivou granuli doběhnout.
Kočkám, které jsou v důsledku své nemoci ,,invalidní", takže už nevyskočí tak vysoko, můžeme pomoci např. tak, že jim postavíme před oblíbený vyvíšený pelíšek stoličku. Jiné kočky už se při čištění nedostanou bez námahy ke každému místu těla a tak je potěší, kdyžjim hygienu a čistotu na těch místech zajistí člověk. Podle Samanthy Lindleyové, odbornice na bolesti u zvířat, bychom měli do léčebného programu integrovat i intenzivní chvilky mazlení . Intenzivní hlazení totiž dopomůže kočkám k uvolnění a to zase prokazatelně zmírňuje bolesti.


Manská - péče

21. března 2009 v 17:51 | Edita |  Manská
S péčí o srst manské kočky je málo práce a je srovnatelná s péčí, kterou byste věnovali běžné domácí kočce. Postačí, když ji budete pravidelně kartáčovat měkkým kartáčkem z prasečích šětin a pak ještě srst zlehka pročešete hrubým hřebenem. V období línání může dobře posloužit gumový kartáček nebo masážní rukavice, které snadno odstraní mrtvé a uvolněné chlupy. Při jejich používání však buďte opatrní, abyste srst nepoškodili.
Dlouhá srst kymerské kočky vyžaduje o něco více péče i když pro plemeno typická srst má jen zřídka sklon k tvorbě cucků. Proto postačí, budete-li srst pravidelně kartáčovat kartáčem s ostny a následně ji lehce pročešete hrubým hřebenem. Pokud bude zvíře vystavováno, může být srst několik dní předem zapudrována nahřátými otrubami nebo speciálním šampónem pro kočky. Při dobrém rozprostření v srsti se na otruby veškerá špína a přebytečný maz naváže. Po půl hodině se suchý šampón nebo otruby ze srsti vyčešou a srst bude působit opět čistě a svěže.

Léčba bolesti může prolomit bludný kruh

20. března 2009 v 23:05 | Edita |  Zdraví koček
Uzdravení ve smyslu uplné obnovy původního stavu je bohužel při artróze prakticky nemožné. Ale veterinář může předejít zhoršování nemoci a díky vhodným opatřením podstatně zlepšit pohyblivost a kvalitu života artrotické kočky. Na prvním místě je zde terapie lékem vyvinutým speciálně pro kočky, který současně působí proti zánětu a zmírňuje bolesti a v případě potřeby může být podáván celý život.
Odstranění bolesti a zabránění zánětu prolomí bludný kruh tvoření bolestí, zánětem a dalším poškozováním chrupavky. Navic bylo vědeckými výzkumy doloženo, že kočky s artrózou, které byly léčeny protizánětlivými léky proti bolesti, začali podle výpovědi svých majitelů znovu projevovat zřetelnou radost ze života.

Manská - povaha

20. března 2009 v 23:05 | Edita |  Manská
Manxové mají velmi vyvinutou sociální inteligenci. Jedná se o velmi důvěrné, milé a stabilní kočky, které výberně vycházejí s ostatními kočkami a se psy, ale také s dospělými lidmi a s dětmi. Někdy mají sklon obzvláště přilnout k jedné osobě. Mají vyrovnanou a mírnou povahu a často zůstávají hravé do vysokého věku. Díky své vstřícnosti se snadno naučí chodit na vodítku nebo aportovat kuličky z papíru. Manxové jsou zdravé a silné kočky a při dobré péči se mohou dožít velmi vysokého věku, 15 - 20 let není u jedinců tohoto plemene žádnou vyjímkou.

Diplom pro Lucku

20. března 2009 v 23:04 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Lucku.


118.bleskovka-konec

15. března 2009 v 15:40 | Edita |  Bleskovky
Odkud pochází Americký bobtail?

Povinné!!!:

Jméno:

Blog:

Diplom (pouze s kočkovitou šelmou):

Jak vzniká artróza

15. března 2009 v 15:37 | Edita |  Zdraví koček
Artrózy jsou způsobovány velmi rozmanitými faktory. Mohou k nim patřit:
 • zranění
 • infekce
 • vadná postavení kostry
 • nadváha
 • stářím podmíněné opotřebení
Hlavním znakem artrózy je poškození kloubní chrupavky. Chrupavkou jsou v kloubu potaženy styčné konce kostí. Mohou po sobě volně klouzat je proto, že je povrch chrupavky hladký. Navíc kloubní chrupavka slouží jako ,,tlumič", krerým zvíře může např. odpružit dopad po skoku.
Kloubní chrupavka není vyživována jako jiné tkáně krví, ale tzv. kloubním mazivem (synovií, což je hustá tekutina, kterou tvoří zvláštní, tzv. synoviální buňky. Kloubní mazivo se roztírá po klobní chrupavce jako ochraný film, který zvyšuje její klouzavost. Když je chrupavka poškozena, dojde k zánětu kloubu. Kloub oteče, je teplejší a bolí. Zánětlivá reakce může způsobit další poškození kloubu. Tento proces je ještě zhoršován bolesmi, které způsobuje. Bolesti brání kočce v pohybu. Nedostatečný pohyb má zase za následek to, že se tvoří příliš málo kloubního maziva (synovie). Chrupavky se pak o sebe třou bez ochranného filmu a jsou dále poškozovány. Navíc se může v důsledku nedostatku synovie projevit nedostatek živin v chrupavkové tkáni. Zkrátka: poškození chrupavky, zánět a bolesti vyvolávají bludný kruh, který způsobuje stále větší poškození kloubu.

Manská - původ

15. března 2009 v 15:37 | Edita |  Manská
Krátkosrstá
Manská kočka a její dlouhosrstá příbuzná kymerská kočka jsou stará plemena, která vznikla přirozeným způsobem před mnoha staletími. Kořeny tohoto plemene se nacházejí na britském ostrově Man, který leží mezi Anglií a Irskem v Irském moři. Přesný způsob, jak tato zvířata vznikla, není dostatečně jasný, ale je známo, že bezocase kočky a kočky se zkráceným ocasem se na ostrově Man vyskytují jako venkovské kočky již pravděpodobně přes 400 let a to v takové ře, že převážily nad kočkami s normálním dlouhým ocasem.
Manská kočka patřila mezi první plemene, která byla na konci 19. století vystavována jak v Anglii, tak na evropském kontinentě a ve Spojených státech amerických. Zároveň se jedná o jedno z prvních oficiálně uznaných a standardizovaných plemen. Zcela první plemenný klub byl např. založen již v roce 1901 (Short Haired Cat Society and Manxclub).
Velký zájem u chovatelů na celém světě, kterému se bezocasé kočky z ostrova Man těšily, přinutil vládu na tomto ostrově, aby v 50. letech 20. století založila státní chovnou stanici. Měla zabránit tomu, aby bylo milovníky koček z ostrova odvezeno příliš mnoho těch bezocasých zvířat a aby se tak ztratila část genové výbavy plemene. V 90. letech 20. století byla tato chovná stanice privatizována a následně uzavřena, neboť se ocitla ve ztrátě.
V současnosti posílá zájemce o chov manských koček za soukromými chovateli turistická informač kancelář v Douglasu, hlavním městem ostrova Man. I v současné době se může návštěvník na statcích a u milovníků koček na ostrově setkat s manskými kočkami bez rodokmenu i když jejich počet již není tak vysoký jako kdysi.
Dlouhosrstá
Dlouhosrstá manská kočka, nazývaná ž kymerská kočka nebo cymric [kymrik], nebyla zpočátku mimo ostrov Man příliš známá. Přestože se dlouhosrstá koťata narodila mimo ostrov již v 50. letech 20. století , nebyla považována za žádoucí. S cíleným chovem této dlouhosrsté verze se začalo teprve v 60. letech a to nejdříve v Kanadě. První cymric byl vystaven v roce 1963.
Jakmile se ukázalo, že se téměř ve všech krátkosrstých rodových liniích občas narodí dlouhosrstá koťata, začala se dávat přednost názvu ,, manská dlouhosrstá kočka". Současně byl v severní Americe zapsán standart, který uznával jak krátkosrstou, tak dlouhosrstou verzi.
V dnešní populaci manských koček se nachází mnoho jedinců, kteří jsou nositeli genu pro dlouhosrstost a většina chovatelů plemene objeví ve vrhu čas od času i jedno nebo více dlouhosrstých koťat.

Symptomy jsou spíše nenápadné

14. března 2009 v 17:38 | Edita |  Zdraví koček
To, že tato nemoc často není včas rozpoznána, je způsobeno především tím, že kočka s artrózou - na rozdíl od psa - nevykazuje žádné nápadné symptomy. Tak např. kočky jen zřídkakdy kulhají. A i když se u kočky projevují poruchy pohybu, člověk si jich často nevšimne. Zatímco se psem chodí majitel na procházku, kočka se většinou pohybuje nezávisle a člověk ji přitom nesleduje.
Kočky s artrózou působí většinou jen trochu pasivněji a těžkopádněji. Eventuálně u nich můžeme zjistit jeden nebo několik z těchto symptomů:
 • Kočka je méně hravá
 • Celkově se méně pohybuje
 • Vyhýbá se skokům
 • Už neskáče tak vysoko, jako dřív
 • Zanedbává péči o srst
 • Může být občas nečistotná
 • Může reagovat na dotyk podrážděně nebo agresivně
Tyto symptomy se vyvíjejí velmi pozvolna, takže si mnoho majitelů myslí, že kočka se chová jinak je proto, že stárne. Ani velmi pozorné a starostlivé majitele jednoduše nenapadne, že by zvíře mohlo mít bolesti.

Manská - obrázky

14. března 2009 v 17:38 | Edita |  Manská

Artróza u koček

13. března 2009 v 20:05 | Edita |  Zdraví koček
Artróza je velmi bolestivé chronické onemocnění kloubů. U koček se vyskytuje tak často, že britský veterinář Stuart Carmichael dokonce hovoří o skryté rozšířené nemoci. Aktuální výzkumy skutečně dokládají, že 34 % všech koček s průměrným věkem 6,5 let a 90 % všech starších 12 let vykazuje nevyléčitelné změny kloubů. Většinou se u těchto kloubních změn jedná právě o artrózy.
Artrózy způsobují bolesti a omezují zvířeti pohyblivost a radost ze života. Ale tato nemoc bývá u koček jen zřídkakdy rozpoznána. Přitom by bylo mimořádně důležité ji zjistit včas, aby mohla být léčena.
Archiv: 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011