Manská - původ

15. března 2009 v 15:37 | Edita |  Manská
Krátkosrstá
Manská kočka a její dlouhosrstá příbuzná kymerská kočka jsou stará plemena, která vznikla přirozeným způsobem před mnoha staletími. Kořeny tohoto plemene se nacházejí na britském ostrově Man, který leží mezi Anglií a Irskem v Irském moři. Přesný způsob, jak tato zvířata vznikla, není dostatečně jasný, ale je známo, že bezocase kočky a kočky se zkráceným ocasem se na ostrově Man vyskytují jako venkovské kočky již pravděpodobně přes 400 let a to v takové ře, že převážily nad kočkami s normálním dlouhým ocasem.
Manská kočka patřila mezi první plemene, která byla na konci 19. století vystavována jak v Anglii, tak na evropském kontinentě a ve Spojených státech amerických. Zároveň se jedná o jedno z prvních oficiálně uznaných a standardizovaných plemen. Zcela první plemenný klub byl např. založen již v roce 1901 (Short Haired Cat Society and Manxclub).
Velký zájem u chovatelů na celém světě, kterému se bezocasé kočky z ostrova Man těšily, přinutil vládu na tomto ostrově, aby v 50. letech 20. století založila státní chovnou stanici. Měla zabránit tomu, aby bylo milovníky koček z ostrova odvezeno příliš mnoho těch bezocasých zvířat a aby se tak ztratila část genové výbavy plemene. V 90. letech 20. století byla tato chovná stanice privatizována a následně uzavřena, neboť se ocitla ve ztrátě.
V současnosti posílá zájemce o chov manských koček za soukromými chovateli turistická informač kancelář v Douglasu, hlavním městem ostrova Man. I v současné době se může návštěvník na statcích a u milovníků koček na ostrově setkat s manskými kočkami bez rodokmenu i když jejich počet již není tak vysoký jako kdysi.
Dlouhosrstá
Dlouhosrstá manská kočka, nazývaná ž kymerská kočka nebo cymric [kymrik], nebyla zpočátku mimo ostrov Man příliš známá. Přestože se dlouhosrstá koťata narodila mimo ostrov již v 50. letech 20. století , nebyla považována za žádoucí. S cíleným chovem této dlouhosrsté verze se začalo teprve v 60. letech a to nejdříve v Kanadě. První cymric byl vystaven v roce 1963.
Jakmile se ukázalo, že se téměř ve všech krátkosrstých rodových liniích občas narodí dlouhosrstá koťata, začala se dávat přednost názvu ,, manská dlouhosrstá kočka". Současně byl v severní Americe zapsán standart, který uznával jak krátkosrstou, tak dlouhosrstou verzi.
V dnešní populaci manských koček se nachází mnoho jedinců, kteří jsou nositeli genu pro dlouhosrstost a většina chovatelů plemene objeví ve vrhu čas od času i jedno nebo více dlouhosrstých koťat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Edita Edita | E-mail | Web | 20. března 2009 v 23:07 | Reagovat

:P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Archiv: 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011