Duben 2009

Tohle není konec

17. dubna 2009 v 22:28 | Edita |  Blog
Rozhodovala a zvažovala jsem dlouho, zda-li tohle udělat. Ptáte se co? Na maličkou chvilinku pozastavit blog. Možná vám to přijde divné, někdo zas bude chápat. Zaznaměnala jsem, že to v poslední době šlo s blogem dolů (návštěvnost, komenty ...). A je pravda, já taky potřebuji trochu oddych, o tento blog se starám každý víkend od založení, nikdy žádná pauza, nic. První důvod je, že mě teď blog trochu omrzel a za druhé ta návštěnost. Mě je strašně líto tohle dělat a hrozně moc mě to mrzí a doufám že to pochopíte, ale já jinak nemůžu. Trhá mi to srdce. Nezapomeňte, tento blog se neruší, jen se na chvíli zastaví a vrátím se, až si zas vše vyjasním a urovnám.

122.bleskovka - konec

13. dubna 2009 v 11:43 | Edita |  Bleskovky
Odkud byla dovezena Barmská kočka?

Povinné!!!:

Jméno:

Blog:

Diplom (pouze s kočkovitou šelmou):

Pomoc - škrábe?!

13. dubna 2009 v 11:41 | Edita |  Zajímavosti
Když se koťata cítí velmi, velmi dobře, začnou šťouchat tlapkou. Jemně se přitulí, lehnou si na břicho a masírují překvapeného člověka ,,jemnými" drápky. Je to ovšem důkaz nejvyšší důvěry. Tento ,,mléčný krok" používají kojená koťata u matky, kterou tím povzbuzují produkci mléka. Pokud vás tedy vaše kotě s tichým předením masíruje, znamená to, že se u vás cítí stejně dobře a v bezpečí jako u vlastní mámy.

Německý rex - povaha

13. dubna 2009 v 11:41 | Edita |  Německý rex
Toto plemeno má přátelskou vyrovnanou a příjemnou povahu. Jedná se o hravé a přítulné kočky s velkou schopností přizpůsobit se. Velmi špatne však tyto kočky snášejí samotu. Pokud byste si rádi pořídili německého rexe, doporučujeme se pořídit mu kočičího kamaráda. Tyto kočky současně mohou být ve vztahu k ostatním kočkám poněkud dominantní, a proto byste měli dávat přednost stejně založeným kočkám. Němečtí rexové mají tichý a melodický hlas.

Tady je několik typů:

10. dubna 2009 v 22:46 | Edita |  Zajímavosti
  • Kočku byste měli bezpodmínečně pravidelně odčervovat, pokud jí chcete dovolit, aby s vámi spala v posteli. Samozřejmostí by měla být i důkladná prevence proti blechám a klíšťatům.
  • Natáhněte pro kotě zvláštní malou přikrývku nebo měkký polštář a zkuste ho vycvičit, aby leželo jen na svém polštáři. Možná budete mít štěstí, protože kočky nejsou psi a dají se cvičit jen omezeně. Ale až se vaše kočičí miminko naučí ležet jen na svém polštáři, nesmírně vám to usnadní udržování postele v čistotě.
  • Natrénujte s kotětem, jak má létz na postel. Obvykle umějí koťata dosti dobře šplhat po visících přikrývkách a dovedou už velmi dobře skákat. Ale pokud kotě ještě neumí vyšplhat do postele samo, nebude umět samo ani seskočit.

Německý rex - původ

10. dubna 2009 v 22:45 | Edita |  Německý rex
Raný původ
V pruském Königsbergu se v roce 1930 narodili dva modří kocourci z ření ruského modrého kocoura a kočky popsané jako hně angora. Oba bratříčci měli zvlněnou srst. O jednom z nich, Munkovi, je známo, že v dospělosti byl nevykastrovaný a pobíhal volně venku. Takto mohl přispět k šírení genu způsobujícího vlnitou srst.Munk se dožil 14 let.
Mnohem později, po druhé světové válce, se v Berlíně opět objevily kočky s vlnitou srstí. Není však známo, zda šlo o Munkovy potomky. Vzhledem k tomu, že mnoho lidí z Königsbergu a okolí pracovalo za války v Berlíně, je to docela mož. Dokumentovaná historie plemene německý rex se však začala psát teprve roku 1951. V tomto roce nalezla zvěrolékařka dr. Scheuer-Karpin černou kočku s vlnitou srstí, která však kočku prohlédla zblízka, ukázalo se, že pouze měkkou zvlněnou podsadu, srovnatelnou se srstí kornyšrexe, a žádné (tvrdší) pesíky. V okamžiku, kdy si ji dr. Scheuer-Karpin vzala domů, byly kočce pravděpodobně již čtyři roky.
Zvěrolékařka pojmenovala svou nalezenou Lämmchen (jehňátko). Lämmchen byla spářena s běžným domácím kocourem jménem Bläcki. Všechna z nich narozené koťata měla hladkou srst. Později chtěla dr. Scheuer-Karpin zkřížil Lämmchen s jedním z jejích synů, aby zjistila, zda je zvlně srst způsobena recesivním genem. Avšak Lämmchen akceptovala jako partnera pouze Bläckiho a teprve po kocourově smrti se nechala nakrýt jeho synem Fridolinem, k čemuž došlo v roce 1957, kdy bylo Lämmchen již 10 let. Z tohoto ření se narodila čtyři koťata:dvě měla normální srst a dvě měla srst vlnitou. Tak bylo prokázáno, že vlnitá srst kočky Lämmchen byl dědičnou vlastností, a navíc i to, že se tato vlastnost dě recesivně.

Nedávná historie
Dr. Scheuer-Karpin chtěla na této mutaci založit nové plemeno, ale ve své zemi našla jen malou podporu. Není divu, vzhledem k náladě, která tehdy vládla v poválečném Německu. Několik potomků Lämmchen se dostalo do Anglie, kde byli použiti pro oživení krve kornyšrexů - ukázalo se totiž, že gen pro vlnitou srst u německých rexů je stejný jako u kornyšrexů. Přesto se i v Německu, zejména v tehdejší NDR, nalezlo několik lidí, kteří chtěli nové plemeno udržet. V době byli němeč rexové kříženi jak s domácími kočkami, tak s peršankami nebo devonskými rexy, aby se rozšířil jejich genový základ. Toto křížení bylo nutné, neboť za tehdejší železnou oponou nebylo k dispozici mnoho jiného genového materiálu. Přesto se však občas objevovaly i nové kočky se zvlněnou srstí, které byly zahrnuty do chovných programů.
V roce 1970 byla kočka německého rexe jménem Jeannette vom Grund vystavena na velké výstavě v Praze. V roce 1973 bylo několik německých rexů vyvezeno do Západního Německa a o udržení plemene se začalo zajímat více chovatelů. Přestože bylo plemeno uznáno FIFe již v roce 1983, jeho vývoj je dodnes v plném proudu. V roce 2002 bylo v Německu založeno první plemenné sdružení německého rexe.

Diplom pro Sime

10. dubna 2009 v 22:40 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Sime.


121.bleskovka-konec

5. dubna 2009 v 14:13 | Edita |  Bleskovky
Kde byla zaregistrována první Balineska?

Povinné!!!:

Jméno:

Blog:

Diplom (pouze s kočkovitou šelmou):

Otázka času

5. dubna 2009 v 14:12 | Edita |  Zajímavosti
Být samo je pro vaše kotě zřejmě úplně nová situace, protože celý dosavadní život trávilo stále se sourozenci a vrhu a později s vámi. Proto byste ho měli opatrně, ale cíleně navykat i na úplnou samotu. Pomalu prodlužujte dobu samoty. Dospělá kočka, která je chována jako jediná v domácnosti, by neměla být sama déle než 5 až 6 hodin denně. Pokud pracujete celý den mimo domov, měli byste si pořídit ještě jednu kočičku.


Patří kotě do postele?

4. dubna 2009 v 18:55 | Edita |  Zajímavosti
Snáší se první noc - a už cítíme, jak se nemotorné kočičí tlapky zuřivě snaží vyšplhat nahoru po přikrývce. Kočičí miminka jsou totiž zvyklá spát přitulená k sourozencům a mamince. Kontektní ležení zvyšuje vzájemnou vazbu. Vlastně nic nehovoří proti tomu, abyste své kotě nechali spát u sebe v posteli. Usínat přitulení může být dokonce velmi krásné, pokud se to líbí vám oběma. Existují totiž i kočky, které si hlavně v létě raději najdou studené místečko na dlaždičkách.

Manská - zvlášnosti

4. dubna 2009 v 18:54 | Edita |  Manská
  • Slovo cymric je velšského původu a znamená ,,pocházející z Walesu".
  • U manxe existuje stejně jako u člověka (a ostatních bezocasých druhů) lehce zvýšené riziko, že se narodí potomstvo se spina bifida (rozštěpem páteře). Proto bylo v minulosti prováděno pokusné příbuzenské křížení mezi manskými kočkami, aby se zjistilo, jakým způsobem se tato choroba dědí a mohlo se jí tak předejít u lidí. Tyto vědecké pokusy přivodily manské kočce poněkud špatnou reputaci. V současné době provádějí chovatelé manxů proti tomuto syndromu selekci a v chovu nepoužívají ty rodové linie, v nichž se tento syndrom vyskytuje. Zdravé kočky mohou být již dlouho navzájem kříženy bez problému jak na ostrově Man, tak mimo tuto původní oblast.
  • Dědičnost bezocasosti u manxů není konstantní. To znamená, že se v jednom a tomtéž vrhu mohou vyskytovat koťata s různými délkami ocasu.
  • Manxové postrádají ocas, který je považován za ,,kormidlo" při skákání. Přesto tyto kočky výborně skákají a šplhají a nepřítomnost ocasu jim není nikterak na překážku. I ve volné přírodě se vyskytují kočkovité šelmy, které ocas nemají vůbec nebo jej mají jen velmi krátký a přitom o nich nelze říci, že by tím byly nějak omezeny v pohybu.
  • Na ostrově Man žijí stále desítky tisíc manxů. Protože byla státní chovná stanice zrušena, otevřela anglická plemenná kniha (jež je jinak zcela uzavřená) možnost registrace těchto koček lidem, kteří žijí na ostrově a zabývají se chovem tohoto plemene.
  • Navzdory časnému uznání nebylo toto plemeno nikdy obzvláště oblíbené. Hovoří se o malé, ale věrné skupince příznivců, rozprostřené po celém světě, která manxe považuje za staré kultovní bohatství a ze všech sil se snaží, aby toto plemeno udržela při životě a pokud možno i vylepšila.

Pravidelné odčervení

3. dubna 2009 v 23:13 | Edita |  Zdraví koček
Nebezpečí infekce pro zvíře i člověka lze předcházet veterinárně kontrolovaným odčervovacím programem. Pokud je to možné, měla by být na červy vyšetřena a rovněž odčervena již březí kočka. Jelikož na červí larvy zapouzdřené v tkáních léčba nepůsobí, je třeba přibližně čtrnáct dní po narození ošetřit koťata a matku znovu a pak ošetření v pravidelných intervalech opakovat až do úplného odčervení.
Koťata, která nejsou napadena červy, mají nezatížený imunitní systém a ten je předpokladem pro to, aby mohla být ve věku přibližně osmi týdnů očkována proti infekčním nemocem jako kočičímu moru, kočičí rýmě, vzteklině a leukóze.

Manská - zbarvení

3. dubna 2009 v 23:13 | Edita |  Manská
Manxové se chovají pouze v přírodních barvách venkovských koček, jaké se odedávna vyskytují na severu a západě Evropy a s příslušnými tabby kresbami nebo bílými skvrnami. Jedná se o plně bílou, černou, červenou, krémovou, modrou, želvovinovou a modře želvovinová, ať již s přítomností nebo nepřítomností bílých skvrn či stříbřité podsady. Tabby kresby se vyskytují v mramorované, tygrované a tečkované. Jakékoli množství bílé je povoleno, takže i manx a cymric se vyskytují se zbarvením van, někdy s jedním nebo oběma očima modrýma. Oči jsou přípustné v každé barvě, v odstínech od zelené po zlatou. Barvy a zbarvení, které se odedávna vyskytují na Dálné východě, jako např. habešská kresba, lila, čokoládová, skořicová, plavá, odznaky, barmské a tonkinské albinotické faktory, k tomuto plemeni nepatří. Pokud se manxům koťata s takovým zbarvením narodí, jedná se vždy o kočky z nečistokrevné linie.

Diplom pro Máju 2

3. dubna 2009 v 23:12 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Máju.

Archiv: 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011