Listopad 2009

Zimní design

28. listopadu 2009 v 22:05 | Edita |  Blog
Ahoj lidi,
pomalu přichází zima a já se rozhodla, že to potřebuje změnu. Halloween už dávno byl :). Tento design tu bude počítám tak do jara. Co víc dodat. Jsem s ním spokojená.

Vytvořen v:
PF

Jak dlouho trval:
cca 2,5 h

Pro jaký prohlížeč:
v Internet Explorer by měl fungovat normálně, ale v Mozille trochu utíkají okraje.

129. bleskovka - konec

22. listopadu 2009 v 16:45 | Edita |  Bleskovky
Odkud pravděpodobně pochází Kartouzská kočka?

Jméno:

Blog:

Co na diplom (pouze s kočkovitou šelmou):

BONUS: Co právě děláte? :)

*nezapomeňte zodpovědět otázku!!!

Měl Darwin pravdu?

22. listopadu 2009 v 16:44 | Edita |  Zajímavosti
Že by žirafy měly tak nekonečně dlouhé krky jen proto, že se jejich předkové neustále natahovali po šťavnatých listech vysokých stromů? Tak úplně jednoduše Darwin neuvažoval. Jeho teorie byla založena na logické domněnce, že vznik určitých druhů těsně souvisí s vlivy prostředí.
Ve vztahu ke kočkám by to znamenalo, že např. dědičná dlouhosrstoust by se mohla vytvořit, pokud bychom krátkosrsté kočky dostatečně dlouho vystavovali chladným teplotám. Ale takto získaná hustota a délka srsti by zůstala omezena výlučně na její nositele a nepřenášela by se na potomstvo.

Ocicat - původ

22. listopadu 2009 v 16:44 | Edita |  Ocicat
Raný původ
Za své jméno vděčí ocicat ocelotovi, divoké kočkovité šelme s výraznou kresbou v srsti. Tím ale veškerá podobnost s touto divokou kočkou končí; toto plemeno se vyvinulo výhradně z domestikovaných koček. Prvním ocicatem byl kocourek jménem Tonga. Tonga se narodil v 60. letech u známé chovatelky siamských koček, paní Virginie Daly z amerického Michiganu. Jeho otcem byl siamský kocour s čokoládovými odznaky a matkou kočka zkřížená ze siamské a habešské kočky. Paní Daly nezamýšlela vytvořit tímto křížením nové plemeno. Měla jen chuť vyšlechtit kočku, která by měla v odznacích siamského zbarvení habešskou kresbu (ticking), a proto zkřížila siamské linie s habešskými. V jednom z vrhů, které se z této kombinace narodily, bylo vedle koťat s tygrovanými, mramorovanými, plně černými a skutečně i habešskými odznaky také jedno obzvláště pěkné kotě s tečkovanou kresbou. Dceři Virginie Daly toto kotě připomínalo ocelota, a tak mu dala přezdívku ocicat.
Svou tečkovanou kresbou však Tonga neodpovídal zamyšlenému cíli, který Virginie Daly měla, a tak byl prodán za 10 dolarů studentovi medicíny Thomasu Brownovi, avšak pouze podmínkou, že kocourka nechá vykastrovat. O něco později se Virginie setkala s dr. Clydem Keelerem, který již určitou dobu uvažoval o myšlence vyšlechtit kočku, jež by se podobala vymřelé egyptské rybařící kočce, a chtěl pro tuto myšlenku nedchnout i ostatní chovatele. V pěkné, nevšední tečkované kresbě kocourka Tongy uviděl svou šanci. Požádal tedy Virginii, zda by nemohla uvažovat o použití Tongy jako základu pro nový chovný program. To se však Virginii vůbec nelíbilo. Byla chovatelkou siamek a neměla žádný zájem na založení nového plemene. Keelrův nápad se jí však nakonec zalíbil, a když se v novém vrhu koťat ze stejné kombinace, z jaké vyšel Tonga, objevil opět nápadně tečkovaný kocourek, rozhodla se ponechat si jej. Pojmenovala jej Dotson a tohoto kocourka již nenechala kastrovat, nýbrž jej zaregistrovala u CFA.

Nedávná historie
Taká několik dalších chovatelů mělo zájem rozběhnout chovný program tohoto nového plemene, a tak se zvolna začala rýsovat podoba dnešního ocicat. Až do počátku 80. let 20. století však existovalo jen málo chovatelů, kteří se chovem tohoto experimentálního plemene zabývali. Tento fakt se odráží i v počtu registrací u CFA - od roku 1966 do roku 1980 bylo zapsáno pouze 99 ocicatů.
Avšak několik chovatelů mezitím také přikřížilo americkou krátkosrstou kočku. Tím získal ocicat méně štíhlé vzezření a objevil se u něj i gen pro stříbrnost. Od počátku 80. let se zájem o ocicat pomalu zvyšoval, až byl v roce 1984 založen plemenný klub. V roce 1987 získalo toto plemeno šampiónský titul a bylo rozhodnuto, že se s ním nadále nesmí křížit ani siamské, ani americké krátkosrsté kočky. Křížení s kočkami habešskými bylo povoleno do roku 2005.
Ve Spojených státech amerických si ocicat získal v uplynulých letech značnou oblibu. Toto plemeno stojí poměrně vysoko mezi20 nejoblíbenějšími ušlechtilými kočkami. Ocicat byl také mezitím vyvezen do mnoha zemí, mezi jinými do Austrálie, na Nový Zéland, do Japonska, Jižní Afriky, Itálie, Skandinávie, Německa a Nizozemí (i do České republiky), kde se také stále chová.

Diplom za 128. bleskovku

21. listopadu 2009 v 10:17 | Edita |  Diplomy
Pro Sigi
Obrázek čerpán z: deviantart.com

Už mě to nebaví

21. listopadu 2009 v 10:15 | Edita |  Blog
Hlavně se nelekněte toho nadpisu, neznamená,že mě už nebaví blog, ale pořád čekat, až se mi povede dostat do článku obrázek. Ať dělám, co dělám, pořád ne a ne se to načíst, takže jsem se rozhodla napsat na blog, co s tím je. Omlouvám se tímto i lidem, co měli dostat diplom za bleskovku.

128. bleskovka - konec

15. listopadu 2009 v 16:40 | Edita |  Bleskovky
Odkud pravděpodobně pochází Habešská kočka?

Jméno:

Blog:

Co na diplom (pouze s kočkovitou šelmu):

BONUS: Jak se máš? :)

Dostatečné pití

14. listopadu 2009 v 11:57 | Edita |  Zdraví koček
Stává se, že staré kočky příliš málo pijí, protože nemají žízeň. Tady můžeme alternativně nabídnou pokojovou fontánku (mnoho koček pití z fontánky nade všechno miluje!), přidat do pitné vody trochu kondenzovaného mléka nebo vyzkoušet speciální pitnou vodu pro kočky ze specializovaného obchodu.
I kočičí senior potřebuje svou trávu, kterou můžeme vypěstovat sami v květináči z ovsa nebo pšenice. Když má starší kočka potíže s okusováním zeleně, protože ji chybí zuby, můžeme jí část rostlin nalámat a podávat z ruky.

Ocicat - obrázky

14. listopadu 2009 v 11:57 | Edita |  Ocicat
Obrázky čerpány z: deviantart.com

Diplom za 127. bleskovku

14. listopadu 2009 v 11:56 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Medlin

Obrázek čerpán z: deviantart.com

127. bleskovka - konec

9. listopadu 2009 v 16:50 | Edita |  Bleskovky
Odkud pochází Evropská krátkosrstá?

Jméno:

Blog:

Co na diplom (pouze s kočkovitou šelmou):

BONUS: Jak se vede? :)

Co potřebuje stárnoucí kočka

7. listopadu 2009 v 23:25 | Edita |  Zdraví koček
Majitel by měl nashromáždit co nejvíce poznatků o projevech své kočky a na jejich základě zvolit správné krmivo. Pokud je senior pohyblivý a zdravý, může mu klidně i dál podávat obvyklé (kvalitní) druhy krmiva. Pokud se již naopak vyskytují orgánové problémy, např. s ledvinami nebo slinivkou břišní, je nutné vhodně přizpůsobené krmivo. Tady může poradit jen veterinář na základě zjištěných výsledků. Na začátku přechodu ne jiné krmivo může k tomu, aby kočka krmivo akceptovala, napomoci přimíchávání navyklého krmiva nebo pamlsků. Příměs postupně redukujeme.
Pokud kočce zbývá už jen málo zubů, může se stát, že začne odmítat tvrdé krmivo. Potravu je možno rozmačkat vidličkou nebo rozmixovat v mixéru.
Když je kočka příliš tlustá, je třeba zbrzdit přísun kalorií, ale pomalu. Rychlé odtučňovací kůry mohou být pro kočku životu nebezpečné. Dobré druhy krmiva se zredukovaným množstvím kalorií včetně granulí jsou k dostání u veterináře nebo v odborných obchodech. Ať jsou staré kočky tlusté nebo hubené, měli bychom je povzbuzovat ke hrám - přitom může pomoci vrozený lovecký pud. Pohyb udrží kočky i duševně a tělesně fit, zachová jim radost ze života a zdraví.
Velmi důležité je, aby všechny kočky, především ty stárnoucí, dostávaly kvalitní snadno stravitelné bílkoviny. Informace o nich najdeme u hotového krmiva v údajích na sáčku. Co znamenají jednotlivé údaje o obsahu na obalech hotového krmiva, o tom se musí majitel kočky bezpodmínečně dobře informovat! Nejdůležitější je vysoká kvalita krmiva - samozřejme bez barviv a konzervačních látek.
Stárnoucí kočka potřebuje více esenciálních mastných kyselin a i potřeba vytamínů roste. Pokud má sklony k zácpám, může jí pomoci strava s velkým obsahem vlákniny, občas trochu smetany, kondenzovaného mléka, rybího tuku nebo mléčného cukru.
Jelikož se starým kočkám zhoršuje čich a chuť, je někdy třeba je povzbuzovat k příjmu potravy, což lze zajistit přídavkem silně vonícího oblíbeného krmení, např. vařenými rybami bez kostí, rybím vývarem, dušenými játry nebo šetrně vařenými kuřecími prsíčky bez kůže.
Většina kočičích seniorů s potěšením přijímá kvalitné granule. I zde je třeba si pozorně přečíst údaje na obalu.

Norská lesní - zvláštnosti

7. listopadu 2009 v 23:25 | Edita |  Norská lesní
  • Velikost vrhu se zpravidla pohybuje mezi třemi a šesti koťaty, ale existují i výjimky; vůbec nejpočetnější vrh se narodil v Německu norské lesní kočce jménem Trollfjell´s Goldi. V roce 1922 přivedla na svět 12 zdravých koťat, z nichž všechna dorostla do dospělosti. Tímto výkonem se tato kočka zapsala do Guinessovy Knihy rekordů.
  • V plemeni se objevuje jedna ,,barva", která ještě není úplne uznána, tzv. ,,barva X". Jedná se o dosud blíže nespecifikovaný faktor, který u koťat, jež se při narození zdají na první pohled černá nebo modrá s tabby kresbou, časem mě barvu srsti na spíše načervenalý nebo světle skořicový odstín. U plně zbarvených koček pak často zbude pouze koneček ocasu v černé nebo modré barvě. Dosud není známo, co tento typ zbarvení způsobuje. Na téma, zda tyto barvy mohou být všeobecně uznány a zařazeny do plemenného standartu, probíhá v tuto chvíli na celém světě velmi živá diskuze mezi jeho příznivci a protivníky.

Diplom za 126. bleskovku

7. listopadu 2009 v 23:25 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Peťu

Obrázek čerpán z: deviantart.com

126. bleskovka - konec

1. listopadu 2009 v 14:04 | Edita |  Bleskovky
Odkud pochází Devon rex?

Jméno:

Blog:

Co na diplom (pouze s kočkovitou šelmou):

BONUS: Co děláte :)

Správná výživa kočky

1. listopadu 2009 v 13:59 | Edita |  Zdraví koček
Správná výživa kočky spočívá v rukou jejího člověka. Kočka by neměla automaticky dostávat jen proto, že je jí sedm nebo osm let, běžně prodávané ,,krmivo pro kočičí seniory". Správná výživa kočky, která přichází do let, se řídí jejím ,,skutečným" stářím - které není závislé na počtu let - celkovým zdravotním stavem a funkcí smyslů a orgánů.
Kočky přicházející do seniorského věku musíme nechávat pravidelně důkladně vyšetřit veterinářem, abychom mohli ihned začít bojovat s případnými problémy.
Některé kočky jsou s přibývajícími roky línější, méně se pohybují a mají sklony k usazování tuku. Proces stárnutí má také za následek, že se plíživě zpomaluje celý metabolismus, kočky spotřebovávají méně energie, už nejsou schopny optimálně zhodnocovat živiny a v důsledku zhoršující se činnosti střev mohou mít sklon k zácpám.
Jiné kočky naproti tomu hubnou, i když s chutí žerou. Jasno o chorobné příčině přinese i v tomto případě kontrola u veterináře. Mnoho starších koček ztrácí ne váze, i když nejsou nemocné - prostě tomu tak je.

Norská lesní - zbarvení

1. listopadu 2009 v 13:58 | Edita |  Norská lesní
Norské lesní kočky se odedávna vyskytují v takzvaných přirozených barvách venkovských koček. Jedná se o barvy, které jsou známy u evropských domácích a zahradních koček, jako je červená, černá, modrá a želvovinová, ať již s tabby kresbou, s bílými skvrnami a se stříbřitou nebo s kouřovou podsadou, nebo bez nich. U norské lesní kočky jsou uznávány všechny čtyři typy tabby kresby.
V plemenném standartu je explicitně řečeno, že norskou lesní kočku je mož posuzovat výlučně podle kvality srsti, a nikoli podle sytosti barvy, podle jejího rozložení nebo podle míry kontrastu v tabby kresbě.
Nepřípustným typem zbarvení u tohoto plemene jsou barevné odznaky (siamský faktor), barmských a tonkinský faktor a dále barvy čokoládová, lila, skořicová a plavá.
Archiv: 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011