Únor 2010

Kočky potřebují bílkoviny - ale musí to být ty správné

28. února 2010 v 13:24 | Edita |  Zajímavosti
Kvalitní bílkovina v každodenní výživě zajišťuje kočce aktivitu a dobrou kondici. Nedostatek bílkovin naproti tomu způsobuje, že je atypická a unavená. Bílkovina neboli protein patří k nejdůležitějším stavebním kamenům života. V první řadě je důležitá pro růst a tvorbě nové tělesné tkáně. Rozlišujeme živočišnou a rostlinnou bílkovinu. Oba druhy se skládají z tzv. aminokyselin. Pro kočky je obzvlášť důležité, aby jejich výživa obsahovala aminokyselinu taurin.
Tu si totiž její tělo nedokáže samo vytvářet v dostatečném množství. Jelikož se taurin vyskytuje pouze v živočišné bílkovině, jsou naši pokojoví tygři ve zvýšené míře odkázány právě na ni. Ale ve správném množství. Neznamená to, že kočku správně krmíme, když jí denně předkládáme biftek, kuřecí prsíčka nebo játra. Zdravá výživa koček je trochu složitější. Musí to být totiž celkově vyvážená a obsahovat všechny důležité živiny. Kromě bílkovin k nim patří u uhlovodany, tuky, minerály a vitamíny. Všechny tyto předpoklady splňuje hotové krmivo prodávané v odborných obchodech. Kromě toho má tu výhodu, že majitelé koček nemusí namáhavě vytvářet jídelníček. Zdravou, přiměřeně živenou kočku ostatně snadno poznáme podle jasných živých očí a husté lesklé srsti.

Orientální krátkosrstá - povaha

28. února 2010 v 13:24 | Edita |  Orientální krátkosrstá
Nemělo by být žádným překvapením, že charakter orientální krátkosrsté kočky v hrubých rysech odpovídá povaze kočky siamské. Orientální krátkosrstá kočka je ,,povídavé" plemeno, které vyžaduje intenzivní pozornost ze strany svého majitele a rozhodně se nedrží v tichosti v pozadí. Vyhledává tělesný kontakt a důvěrnosti. S oblibou pospává svému majiteli na klíně nebo za krkem a nechává se zvedat a hladit. Některým lidem připadá takové chování velmi vtíravé a obtěžující, jiní jsou naopak rádi, pokud jim jejich kočka dává takto zřetelně najevo svou vděčnost za projevovanou pozornost.
Orientální krátkosrstá kočka je velmi zvědavá a jen máloco jí ujde. Vaše návštěva se po kočce nebude muset ,,shánět", naopak kočka se s ní přijde velmi rychle sama seznámit a také si prohlédnout obsah jejích tašek a kapes. Dalším nápadným rysem povahy těchto orientálních zvířat, který mají společný se svými předky, je jejich velká společenskost ve vztahu k ostatním kočkám. Mezi sebou navzájem se orientální krátkosrsté kočky často snášejí výborně, dokonce natolik dobře, že jako ,,jedináčci" právě neprospívají. Poruchy chování, jako jsou nečistotnost, poškozování zařízení bytu nebo extrémně hlasité vyžadování pozornosti, jsou problémy, s nimiž se musí potýkat majitele osamělých orientálních koček. Lidem, kteří pracují na plný úvazek, proto také chovatelé často doporučují, aby si vzali rovnou dvě koťata místo kotěte jednoho.
Dobře socializované kotě také většinou výborně vychází se psy. Dále je štíhlá orientální krátkosrstá kočka hravá a velmi aktivní a obě vlastnosti si udržuje až do vysokého věku. Často pro ni není nic dostatečně bláznivé a divoké. Snáší dobře i drobné pošťuchování a jen tak se ,,neurazí"; to je také jeden z důvodů, proč dobře vychází rovněž s dětmi. Jedinci tohoto plemene jsou většinou inteligentní. Jejich inteligence jim spolu s jejich společenským založením a přátelským vystupováním vůči lidem umožňuje naučit se snadno různým kouskům, které také s oblibou provádějí. Naučit se chodit na vodítku pro ně nepředstavuje žádný nepřekonatelný problém.
Inteligence, podnikavost a zvědavost tohoto plemene má však také určité nevýhody; orientální krátkosrstá kočka totiž zpravidla zakrátko zjistí, jak si lze otevřít dveře, kuchyňskou skříňku nebo dokonce ledničku a také fungování pákové baterie pro ni nebývá nevyřešitelnou záhadou. Proto není vhodným domácím zvířetem pro každého. Například lidé, kteří pobývají často mimo domov, nebo lidé, kteří by si přáli kočku s klidnější povahou, by se měli raději poohlédnout po jiném plemeni.

Diplom za 134. bleskovku

28. února 2010 v 13:22 | Edita |  Diplomy
Diplom pro Tynu10
Obrázky čerpány z: miciny.cz

134. bleskovka - konec

21. února 2010 v 22:44 | Edita |  Bleskovky
Odkud pochází Německý rex?

Jméno:

Blog:

Co na diplom (pouze s kočkovitou šelmou):

BONUS: Copak děláte?

*nezapomeňte zodpovědět otázku!!!

Copak kočky nepotřebují žádná pravidla?

21. února 2010 v 22:43 | Edita
Kaž kotě, které vyrůstalo 12 týdnů pod ochranou své matky, je důkazem opaku: dostalo se mu dokonalé výchovy a naučilo se prakticky všechno, co jo důležité v kočičím světě. Teď už mu zbývá se jen naučit, jaká pravidla platí ve styku s jeho novou člověčí rodinou.

Kočka dobře vychovaná podle člověčích měřítek by měla.
  • Být čistotná
Tonení problém: většina koček se již od matky naučila, k čemu je dobrá bednička se stelivem, a ty ostatní to brzy zjistí. Kočičí záchod by měl stát na nerušném místě, stejně vzdáleném od pelíšku i místa na krmení. Rozumí se samo sebou, že musí být udržován v čistotě. K dispozici by měl být jeden kočičí záchod na kaž zvíře.
  • Slyšet na jméno
To kočky dělají, jen když mají s tímto zvukem spojeného něco příjemného. Pro člověka to znamená, že by měl toto jméno často opakovat při mazlení, hraní a krmení - avšak nikdy při hubování. Pokud zvíře přijde na zavolání, vždy si zaslouží odměnu: pamlsek, pochvalu nebo láskyplné pohlazení.
  • Neškrábat nábytek
Koberce nebo tapety se až příliš často stávají oběťmi kočičích drápků. Drápky se musí ostřit, úspešná výchova znamená přesměrovat škrábání na předložené objekty: kočičí strom, sisalovou roli nebo větve přinesené občas z procházky (nové pachy jsou pro domácí kočky něco jako pro nás noviny).
  • Nežebrat
Lidé jedí u stolu, kočky na místě, kde mají misku. Ani pamlsky se nepodávají od stolu, nýbrž pokládají do misky. Malé raubíře pak vůbec nenapadnou hloupé myšlenky.
  • Akceptovat zákazy
Ostré ,, Ne!" nebo krátké tlesknutí kočky zarazí, když se chystá něco nežádoucího - tedy snaží se např. vyšplhat na svého člověka nebo záclonu. Skákat po holých stěnách, nebo zamířit k zakázaným cílům jako třeba ke sporáku (ten je navíc nebezpeč!), jídelnímu stolu, klávesnici počítače nebo polici s jemným porcelánem.

Orientální krátkosrstá - původ

21. února 2010 v 22:43 | Edita |  Orientální krátkosrstá
Plemeno orientální krátkosrsté kočky zatím není známo příliš dlouho. V 50. letech 20.století se několik chovatelů rozhodlo odchovat plně zbarvenou siamskou kočku. Průkopníkem byla v tomto ohledu Velká Británie, kterou lze s jistotou nazývat kolébkou všech milovníků koček. V počátcích byly vyšlechtěné pouze plně čokoládově zbarvené orientální kočky. Říkalo se jim havana a kromě barvy měly stejný plemenný standart jako kočky siamské. Tato čokoládově zbarvená zvířata byla uznána v roce 1958 organizací GCCF pod plemenným názvem ,,Chestnut Brown Foreigns". Později vznikla také zředěná forma čokoládové, lila, nazývaná rovněž levandulová, a současně se chovatelé začali snažit o plemenitbu plně bílé siamky s modrýma očima (Foreigns White).
Postupně se objevovalo stále více nových barev. Ve Velké Británii bylo pro každou novou barevnou variantu vymyšleno nové jméno plemene, i když byly požadavky na typ totožné s požadavky na siamské kočky. Plně zbarvené siamské kočky se mohly navzájem křížit a každé jednotlivé zvíře získalo svůj rodokmen s plemenným názvem příslušejícím k barvě jeho srsti. Tak se běžně stávalo, že v jednom a tomtéž vrhu, v němž se např. objevila tři různá zbarvení, byly jednotlivým zvířatům přiděleny tři různé názvy plemene. Také mimo Velkou Británii, ve Spojených státech amerických, se chovatelé snažili získat plně zbarvené siamské kočky. Plemenitbu zahájili s havanami (čokoládovými kočkami) dovezenými z Velké Británie, ale brzy přistoupili i k plemenění černé (ebony) a modré.
Postupem času se jak ve Velké Británii, tak ve Spojených státech amerických objevilo tolik různých barev, že nemělo dále smysl dávat všem těmto zvířatům různé plemenné názvy, a všechny barevné variety tak byly zařazeny do jednoho plemene: orientální krátkosrstá kočka (,,Oriental Shortair"). Barevné spektrum orientálních krátkosrstých koček se značně rozšířilo a v současnosti patří toto plemeno k těm plemenům, u nichž jsou známá snad všechna existující zbarvení. Přesto však nejsou zdaleka všechny tyto barvy uznány všeobecně po celém světě.

Diplom za 133. bleskovku

13. února 2010 v 13:56 | Edita |  Diplomy
Diplomy pro LisuDog a Pondík

Obrázky čerpány z: deviantart.com

133. bleskovka - konec

7. února 2010 v 15:14 | Edita |  Bleskovky
Kde se nachází kořeny plemene Manská?

Jméno:

Blog:

Co na diplom (pouze s kočkovitou šelmou):

BONUS: Jak se máte? :)

*nezapomeňte zodpovědět otázku!!!

Moudrá příroda

7. února 2010 v 15:13 | Edita |  Zajímavosti
Zatímco chovatelé koček se musí intenzitně zabývat tématem mutací, pokud nechtějí zažít nepříjemné překvapení, zařídila to matka Příroda zcela pragmaticky: ve volné přírodě nemají kočky s vážnými dědičnými vadami šanci na přežití. Díky tomu pak vůbec nedochází k dalšímu předávání těchto defektů.

Orientální krátkosrstá - obrázky

7. února 2010 v 15:13 | Edita |  Orientální krátkosrstá
Obrázky čerpány z: deviantart.com

Diplom za 132. bleskovku

6. února 2010 v 12:15 | Edita |  Diplomy
Diplom pro LisuDog

Obrázky čerpány z: devianart.com
Archiv: 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011