Březen 2010

Nejvýznamnější je zrak

28. března 2010 v 18:11 | Edita |  O kočkách
Na tom, že zrak je nejvýznamnější smyslový orgán kočky, se shoduje velká většina odborníků. Kočka se při lovu orientuje především zrakem, na rozdíl od psa, který se řídí zejména čichem. Oko a mozek kočky vnímají a vyhodnocují především pohyb, statické předměty nejsou pro oko atraktivní. Oči kočky jsou velké, výrazné, situované na hlavě vpředu tak jako u primátů včetně člověka, takže jsou pro člověka velice přitažlivé a jsou jedním z prvních, ne-li vůbec prvním znakem, který člověk na kočce vnímá. Kromě velikosti a výraznosti zaujmou na oku kočky další dvě vlastnosti: schopnost zornice (zřítelnice) rychle reagovat na změnu intenzity světla a velká škála barevnosti duhovky (zejména u prošlechtěnějších plemen). Rozšíření zornice do kruhového tvaru umožňuje kočce kvalitní vidění i za velmi nepříznivých světelných podmínek, které člověk většinou vnímá jako ,,tmu" a naopak při velmi intenzivním světle se zornice zúží do svislé úzké šterbiny; duhovka tedy funguje obdobně jako clona fotoaparátu. Vynikající funkci zraku v temnotě podporuje i přítomnost speciálních buněk v zadní části oka (cévnatka), které obsahují krystalky guaninu a vytváří lesklé políčko (tapetu lucidum). To pracuje na principu zrcadla a odrazem i velmi málo malého množství světla znovu dráždí sítnici a znásobuje tak zrakový vjem. Tento odraz světla můžeme za šera pozorovat jako tzv. světélkování očí. V absolutní tmě však ani kočka nevidí nic.
Zornice kočky se téměř nepohybují, kočka raději pootočí velmi pohyblivému krku celou hlavu. Kočka také málo a nepravidelně mrká, takže celkově působí pohled kočky poměrně strnule. Díky poloze očí v obličeji má kočka značně rozsáhlé pole binokulárního, tedy prostorového trojrozměrného vidění, které je nesmírně důležité pro přesné určení vzdálenosti kořisti a jehož velikost kolísá mezi 120 až 130°. Rovněž celkové zorné pole je značně široké a pohybuje se v rozmění 250 až 285°. Pro srovnání: celkové zorné pole člověka je menší (210°), ale rozsah binokulárního vidění máme stejný jako kočka.
Kočka vidí barevně, i když navzdory na recepci některých barev se liší. Pro kočku však jako pro soumračné zvíře barevnost objektů nehraje příliš významnou roli. Oproti člověku je kočka dalekozraká a její oko nejpřesněji rozlišuje objekty na vzdálenost 2 až 6 metrů. Pokud si chce kočka dobře prohlédnout nějaký předmět, tak od něj odstoupí právě na tuto vzdálenost.
Starším kočkám obvykle slábne zrak, ale za pomoci sluchu a hmatu zůstává jejich orientační schopnost téměř nedotčená. Ztráta zraku je sice pro kočku handicapem, ale není pro ni katastrofou, která by ji vyřadila ze života. Soužití slepých koček s ostatními však může být problematické a je nutno je posuzovat zcela individuálně.

Orientální krátkosrstá - tělo

28. března 2010 v 18:11 | Edita |  Orientální krátkosrstá
Orientální krátkosrstá kočka je středně velká a má dlouhé, pružné a štíhlé stavěné tělo. Musí působit ohebně, pěkně a elegantně a nesmí vykazovat žádné hrubé rysy. Zadní nárt je vyšší než nárt přední. Nohy jsou v poměru k tělu tenké a mají jemnou strukturu kostí. Malé tlapky jsou oválné. Tenký ocas je dlouhý a směrem ke konci se zužuje. Krk je štíhlý a půvabný. I když typická orientální krátkosrstá kočka působí velmi štíhlím dojmem, ve skutečnosti váží mnohem více, než byste mohli podle vzhledu očekávat. Je totiž dobře osvalená a rozhodně není křehká.

Jarní design

21. března 2010 v 15:25 | Edita |  Blog
Zdravím ještě jednou, ale už klidná. Přišla jsem na příčinu - obrázek, resp. záhlaví nešlo vložit do galerie kvůli vysoké kvalitě obrázku. Proto jsem ji musela snížit a díky tomu je záhlaví méně kvalitní. Kdyby toho nebylo, spokojenost by byla 100%, takhle je 70%. Změnu to potřebovalo, tkž lepší něco než nic.

Blog mě opět se*e

21. března 2010 v 14:49 | Edita |  Blog
Omluvte mě, ano opět se omlouvám, ale ten nadpis vystihuje celý blog.cz! Ptáte se možná proč? Přes čtyři hodiny jsem se dělala s novým desem. Přihlášení bez problémů, ale když chci vložit obrázek, ne tak to ne, to se hned něco najde. V IE (Internet Explorer) mi blog.cz blbne už nějakou dobu. V MF (Mozilla Firefox) tam jde v pohodě, to samé jsem si myslela i o načítání obrázků do galerie. Píše mi to CHYBA: Název obrázku je povinná položka - zajímavé, název obrázku tam je. Nwm za jste si toho všimli, ale já jsem už píšu jen o problémech blogu xD.

Omluva

14. března 2010 v 15:14 | Edita |  Blog
Ahoj lidi, čtrnáct dní jsem tu nebyla. Možná se ptáte, proč sem články nepřidávám, některým to je jedno. Důvodů je několik - čas s tím nemá nic společného. Nechtělo se mi pořád klikat ,,vložit článek" atd. Blog mě trochu omrzel a když vidím tu návštěvnost, znechutí se mi úplně. Pokusím se to nějak vynahradit, ale je docela možné, že se tohle ještě někdy (možná i víckrát) zopakuje. Proto si na mě nedělejte špatné názory a kdyby blog končil, dala bych vědět, ale doufám, že to nehrozí =|. Pp

Smyslové orgány kočky a jejich výkonnost

14. března 2010 v 15:14 | Edita |  O kočkách
Kočka jako soumrač a noč lovec je životně závislá na výkonnosti svých smyslových orgánů, ze kterých jsou nejdůležitější zrak, sluch a hmat. I když se domestikovaná kočka do znač míry přizpůsobila dennímu životnímu rytmu člověka, její smysly, které se formovaly po miliony let, zůstaly výkonnostně ,,nastaveny" na noč způsob života.Orientální krátkosrstá - péče

14. března 2010 v 15:14 | Edita |  Orientální krátkosrstá
Dobrá orientální krátkosrstá kočka líná pouze málo a její srst nevyžaduje zvláštní péči. Většinou postačí vykartáčovat ji jednou týdně ,měkkým kartáčem ze štětin, často však bývá dostačující i pouhé hlazení. V období línání lze uvolněné chlupy odstranit navlhčeným přírodním semišem. Je dobré si uvědomit, že toto plemeno obvykle brzy dospívá. Kocouři mohou zplodit potomstvo často již ve věku pěti měsíců a kočky bývají poprvé v říji zhruba ve věku půl roku.
Archiv: 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011