Květen 2010

Jemné kočičí jazýčky

30. května 2010 v 20:03 | Edita |  O kočkách
V úzké vazbě na čich je chuť. Chuťové buňky jsou umístěny na špicce, po stranách a na kořeni jazyka a velmi citlivě rozlišují hořkou, kyselou a slanou chuť. O tom, zda a jak jsou kočky schopny rozlišit sladkou chuť, není dosud plně jasno. Někteří odporníci tuto možnost vylučují, jiní ji aspoň v určité ře připouště a to v případech její vysoké koncentrace. Méně specializovaný pes sladkou chuť rozlišuje dobře. Proto také sladké pamlsky jakou formou odměny pes s velkou oblibou přijímá, zatímco kočce většinou vůbec nic neříkají. Vzhledem k nízké toleranci cukrů v dietě kočky je velmi nevhodné ji nutit ke konzumaci podle lidských měřítek takových pochoutek, jako je třeba čokoláda.
Kočka je z hlediska kvality potravy náročným strávníkem, je vybíravější než pes, nepřijme třeba zkažené nebo zapáchající maso. Řada koček velmi vyhraně představy o tom, co je pro ni ,,jedlé" a co ne, a dokáže na protest proti předpokládání ,,nesprávného" krmiva držet i hladovku. Nepříjemná chuť vyvolává u koček silné slině, které za cíl tuto chuť co nejrychleji odstranit. Takovou reakci mohou vyvolat i některé léky.
Ve stáří se může otupovat vnímání pachových a chuťových podnětů vlivem postupné atrofie sliznic v nosní a ústní dutině, které někdy vede i ke zhoršenému přijímání potravy.

Orientální krátkosrstá - zvláštnosti

30. května 2010 v 20:03 | Edita |  Orientální krátkosrstá
  • Orientální krátkosrsté kočky se mohou křížit se siamskými kočkami, s orientálními dlouhosrstými kočkami a s balineskami. V podstatě jde stále o stejné kočky nebo kočky stejného typu, jen s rozdílnou barvou a délkou srsti.
  • Orientální krátkosrsté kočky, které jsou nositelkami genu pro dlouhosrstost, se nazývají varianti. Někdy bývá jejich krátká srst o něco delší než u ostatních koček tohoto plemene, ale rozhodně tomu tak není vždy. Protože rozdíl mezi ,,čistou" krátkosrstou orientální kočkou a variantem není většinou na pohled patrný, bývají varianti vystavováni jako orientální krátkosrsté kočky
  • V některých zemích se chovatelé rozhodli zařadit kočku Foreign White, bílou orientální kočku s modrýma očima, mezi orientální krátkosrsté kočky, zatímco v jiných zemích, např. i v ČR, se Foreign White, vzhledem k modré barvě očí řadí mezi kočky siamské.
Synonyma

Kočky ze skupiny plemen, která vznikla ze siamských koček, jsou ve světě známy pod různými názvy:
  • Javanese (javánská) je synonymem pro orientální dlouhosrstou kočku, avšak ve Spojených státech amerických se tento název užívá pro balinesky s černými proužky v odznacích;
  • Mandarin je synonymem pro orientální dlouhosrstou kočku;
  • Seychellois je synonymním označením balinesky nebo siamské kočky s bílými skvrnami;
  • Angora je jméno, které se používá výhradně ve Velké Británii pro orientální dlouhosrstou kočku (nezaměňovat s tureckou angorou);
  • Pointed oriental longhair (orientální dlouhosrstá s odznaky) je bylinečka narozená ze dvou orientálních krátko- nebo dlouhosrstých koček (Spojené státy americké);
  • Pointed angora (angora s odznaky) je bylinečka narozené ze dvou orientálních krátko- nebo dlouhosrstých koček (Velká Británie);

I čichem předčí člověka

15. května 2010 v 10:52 | Edita |  O kočkách
Čich je u koček rovněž velmi dobře vyvinut; lépe než u člověka, ale hůře než u psa. Při lovu nehraje čich prakticky žádnou roli, je ale významný pro ověřování kvality potravy a pro získávání informací o přítomnosti jiných koček, eventuálně o možném nebezpečí. Kočka posuzuje potravu spíše podle čichu než podle chuti. Ochutná ji až po tom, co ji čichem důkladně prověří, přičemž o její atraktivnosti rozhoduje především pach tuku v masu. Při volbě potravy jsou kočky vybíravější než psi.
Významnou úlohu čich v sociálním chování. Při seznamování čich pomáhá kocourům nalézt říjící partnerku, čichovými značkami (močí) si kocouři, vzácněji i kočky, vyznačují hranice svého teritoria, bohužel někdy i v bytě, zvlášť pokud se více nekastrovaných kocourů chová v malém prostoru. Kočka výbornou čichovou paměť, která je uložena v mozku a je celoživotní. Tato paměť registruje současně pachové a chuťové počitky a je úcinným nástrojem při výběru nezávadné potravy.
Na některé čichové vjemy reaguje kočka s překvapivou intenzitou. Šanta kočičí (Nepeta cataria) a kozlík lékařský (Valeriana officinalis) obsahují éterické oleje, které jsou svým chemickým složením blízce příbuzné látkám, jež vylučuje v moči říjící se kočka. Kocouři, ale i kočky a kastráti jsou jejich vů vzrušeni, rádi se v nich válejí nebo je olizují a žvýkají. Zajímavé ale je, že takto reaguje asi jen polovina populace koček.
Kočka na horním patře hned za horními řezáky Jacobsonův (vomeronasální) orgán, který slouží jako další přenosný detektor vů. Při jeho použití dochází ke specifické formě nasávání vzduchu zvaném flémování, která je doprovázena zvláštní grimasou, při které kočka pootevřenou tlamu, pokrčený, dozadu stažený horní pysk a vně a dozadu natočené uši. Vůni pak nasává nejen nosem, ale především tlamou. U divokých koček se flémování vyskytuje podstatně častěji než u domácích. Psi ani lidé tento orgán nemají, resp. Pouze v zakrně, nefunkč podobě.

Orientální krátkosrstá - zbarvení

15. května 2010 v 10:52 | Edita |  Orientální krátkosrstá
Orientální krátkosrstá kočka se chová v nesčetném množství barev a vzorů s výjimkou zbarvení siamského. Nejoblíbenějšími barvami jsou mimo jiné ebony (černá), havana (čokoládová), lilac (levandulová), cinnamon (skořicová), plavá a modrá. U plných barev je nutno dbát na to, aby se neobjevil tzv. ghostmarking (náznak tabby kresby). Každý jednotlivý chlup musí mít co nejdále ke kořínku stejnou, pěkně sytou barvu. Nejoblíbenější plnou barvou je havana.
V posledních letech zaznamenávají značný vzestup zejména jedinci s tabby kresbou. U tohoto plemene se vyskytují všechny čtyři tabby kresby (tečkovaná, mramorovaná, habešská a tygrovaná), a to téměř ve všech barvách, se stříbřitou podsadou nebo bez ní. Stříbřitá podsada pochází od perské činčily. Před několika lety byl zahájen chov orientálních krátkosrstých koček s bílými skvrnami, tzv. bikolorů. Tyto kočky však ještě nejsou všeobecně uznány. Barva očí by měla být nejlépe čistě zelená, bez nádechu ostatních barev, jako jsou žlutá nebo hnědá.
Archiv: 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011