Září 2011

Když kočka zvrací a kašle... - Při těchto signálech ihned k veterináři

29. září 2011 v 14:42 | Edita |  Zdraví koček
Ale někdy se u koček projevuje i ,,nemotivované zvracení" bez znatelného důvodu, při němž je vyzvracen jen čistý hlen (případně dokonce krvavý) a kočky zvrací několikrát po sobě. Pak bychom ji měli nechat ihned vyšetřit u veterináře. I když vyzvrací krmení několikrát po sobě, může to znamenat vážnou nemoc.

Když kočka zvrací a kašle... - Následek blahobytu

26. září 2011 v 14:42 | Edita |  Zdraví koček
Relativně časté zvracení (jednou až dvakrát týdně) může být normální. Veterináři ho rádi nazývají ,,zvracení z blahobytu". Podle zkušeností se totiž vyskytuje u koček, které dostávají příliš pravidelně kvalitní krmivo. Pokud kočka krmivo vyzvrací ihned po sežrání, můžeme jí ho nabídnou znovu - sice to nezní příliš chutně, ale u divokých koček je to normální jak přetrávení.

Když kočka zvrací a kašle... - Možná je i cukrovka

23. září 2011 v 14:43 | Edita |  Zdraví koček
Pokud se u kočky projevují i jiné symptomy, např. je vyhublá, nemá chuť k jídlu, silně jí páchne z tlamičky, hodně močí nebo ji každou chvíli potkáme u misky s vodou, možná trpí vážnou nemocí - cukrovkou, hyperfunkcí štítné žlázy nebo onemocnění ledvin.
Veterinář může objasnit příčinu pomocí vyšetření krve (ledvinové hodnoty, glukóza, hodnoty štítné žlázy), rentgenového a/nebo ultrazvukového vyšetření nebo případně endoskopií žaludku a střev.

Když kočka zvrací a kašle... - Jedovaté pokojové rostliny

22. září 2011 v 14:42 | Edita |  Zdraví koček
Avšak pozor na jinou zeleň! Požití některých pokojových rostlin může mít za následek vážné záněty žaludeční sliznice a silné zvracení. Jedovaté jsou např. fíkusy jako benjamin, různé filodendrony, břečťany, palmy juka, difenbachie a madagaskarské zvonky. Také vánoční hvězda, kala alpské fialky, narcisky nebo amarylis mohou kočku smrtelně ohrozit.

Když kočka zvrací a kašle...

19. září 2011 v 14:42 | Edita |  Zdraví koček
Kočky zvracejí v zásadě velmi snadno a některé i dost často. To může souviset s druhem krmiva, alergií nebo nesnášenlivostí, záněty žaludku, s cizími tělesy v žaludku jako travou, chlupy nebo plasty, ale i se stresem anebo jednoduše s protestem proti cizím osobám, novému nábytku nebo podobným změnám. Mnohdy zůstane příčina nejasná.
Občas zvracejí i zdravé kočky, aby zbavily žaludek nestrávených zbytků krmiva, např. chlupů. Jednoznačnou známkou je vydávené klubko chlupů v bytě. Tento normální ,, proces očisty" žaludku můžeme podpořit tím, že kočce nabídneme kočičí trávu. V těchto případech hovoříme o fyziologickém zvracení, protože se jedná o přirozený a smysluplný proces.


Mourovaté kočky - Mourci kráčí dějinami

15. září 2011 v 14:41 | Edita |  Barvy koček
Umění starého Egypta je plné obrazů koček na nástěnných malbách, v palácové výzdobě, v podobě různých sošek. Většina z nich je nějakým způsobem kresbová. Na římské mozaice asi z roku 100 n. l. je zobrazena pravidelně tečkovaná kočka, která právě ulovila ptáka. Možná takové a jí podobné zanechali Římané při svých tažení ve 4. století celou Galií až do Británie. Norská báje o bohyni Freye byla inspirací mnohých umělců. Dvojice koček, jež táhala kočár této krásné bohyně, byla zobrazována vždy se zřetelnou kresbou. Nejen černé, ale i mourovaté kočky končily s čarodějnicemi na planoucích hranicích střední Evropy 16. a 17. století či alžbětínské Anglie. Několik koček, které v roce 1620 v podpalubí lodi Mayflower překonalo Atlantský oceán spolu se skupinou puritánů, jistě bylo také mourovatých. Mourovaté kočky mělo i mnoho obdivovatelů kočičí krásy z řad vladařů, politiků, filozofů, básníků a dalších umělců.
Není divu, že si mourovaté kočky našly cestu i do literatury, filmu a výtvarného umění. První kočku, která se v literatuře objevila jako hlavní hrdina, byl nejspíš Kocour v botách od francouzského spisovatele Charlese Perraulta (1697).

Mourovaté kočky - Typy kresby

12. září 2011 v 14:41 | Edita |  Barvy koček
U koček rozlišujeme čtyři základní typy kresby:
- tygrovaná kresba (mackerel tabby)
- habešská kresba (ticked tabby)
- mramorovaná kresba (classic tabby)
- tečkovaná kresba (spotted tabby)
V původní (divoké, neředěné) formě jsou pruhy černé a základní barva srsti je pískově žlutá.
Všechny typy kresby se mohou vyskytovat u různých plemen, v různých ředěních a v kombinaci s dalšími vlohami (stříbřitost, bílá skvrnitost, akromelanické zbarvení). Bez ohledu na plemeno patří kočky s kresbou k těm nejvyhledávanějším.

Mourovaté kočky - Jak vzniká kresba srsti?

8. září 2011 v 14:41 | Edita |  Barvy koček
Aby se kresba srsti navenek projevila, je nutné, aby základ srsti byl světlejší než samotná kresba. Tomuto předpokladu napomáhá gen pro aguti. Aguti je všeobecné označení pro barvu srsti původních nebo divokých typů mnoha zvířecích druhů, jako jsou myši, potkani morčata nebo králíci. Jméno aguti je odvozeno od malého hlodavce žijícího ve východní části Jižní Ameriky (Dasyprotka aguti), jehož český název se špatně překládá jako zajíc zlatý.
Za vznik aguti zbarvení je již odpradávna zodpovědný alelický pár lokusu A. Kombinace alel AA nebo Aa tedy vzhled kočky výrazně ovlivňuje.
Aguti kresba je opticky vyjádřena typickým zonálním zbarvením chlupu. Toto charakteristické světlé a tmavé proužkování každého jednotlivého chlupu na horní části těla se nazývá tiking. Srst na spodní straně těla, na hrdle, hrudi a břiše a na vnitřní straně končetin je světlejší bez proužkování. Světlé proužky jednotlivých chlupů spolu s barvou srsti na spodní straně těla vytvářejí základní (podkladový) odstín barvy kočky, na kterém se teprve dobře odráží barva kresby. V případě, že se jedná o nejčastější a v přírodě běžnou kresbu černou, může mít základní barva mnoho odstínů. Od studeně šedavé přes pastelově pískovou až téměř k meruňkově narezlé. Nejběžnější je hnědavě šedá, chovatelský nejžádanější je meruňková. Ta se dosahuje dlouhodobou chovatelskou selekcí.
Recesivní alela a (non-aguti) je příčinou jednobarevnosti srsti. V homozygotním stavu aa se neprojeví tiking, chlup je jednobarevný a tím zmizí jakákoli kresba. Jednobarevná kočka a genotypem aa je v zásadě černá a další barevné variety závisí na skladbě jiných lokusů.
Aby určitá kresba byla zřetelně viditelná, jsou chlupy, které ji tvoří, jednobarevné od kořínků až ke špičce. Jakým druhem kresby je kočka zbarvená, určují geny série T.Geny této skupiny nesou všechny kočky bez rozdílu. Důkazem přítomnosti těchto genů i u koček plných barev bývá občasná náznaková kresba u koťat plných barev (černá, modrá, čokoládová), která s věkem kotěte postupně mizí. Dalším důkazem je velmi častá viditelnost kresby u červených, krémových a želvovinových koček.

Mourovaté kočky - ,,Prapra” zbarvení

5. září 2011 v 14:41 | Edita |  Barvy koček
Velká část populace polodivokých i domácích koček je mourovatá. Tak se lidově nazývá šedohnědé zbarvení s různě vyjádřenou černou kresbou. Nejběžnější jsou vesnické tygrované kočky, u kterých jsou vidět vertikálně probíhající černé pruhy na šedavém až pískově hnědém podkladu. Takováto kresba se táhne početnými kočičími generacemi napříč staletími až k divokému předku domácí kočky, ke kočce plavé. Všechna ostatní zbarvení koček jsou tedy nějakými mutacemi tohoto prapra zbarvení.
V moderní feninologii nazývají chovatelé kočky s kresbou tabby. Ve výrazových prostředcích teoretiků i praktických chovatelů neustále narážíme na anglické odborné výrazy. Není se co divit. Základy chovu koček byly položeny již na konci předminulého století, a kde jinde než ve Velké Británii. Slovo tabby bychom však ve slovníku hledali marně. Teorie říká, že pravděpodobně bylo odvozeno od názvu Al´attabiya, jedné čtvrti Bagdádu, kde se vyráběly třpytivé hedvábné a taftové látky s měnivým vzorem. Ty se dovážely nejen do Anglie, ale i jiných částí Evropy. Podoba vzorů těchto látek a kočičí srsti byla prý tak nápadná, že označení tabby se stalo pro ně charakteristické.
Dnes je výraz tabby synonymem pro různé kresby kočičí srsti nezávisle na plemeni. Tabby kočka není nikdy jednobarevná. Její dlouhá, polodlouhá nebo krátká srst má vždy kresbu. Není-li možné kresbu z jakýchkoliv důvodů rozpoznat, ale při tom má kočka tmavým pigmentem orámované nosní zrcátko, hovoříme též o kočce aguti.

Pozor na česnekové preparáty pro kočky a psy

1. září 2011 v 14:40 | Edita |  Nebezpečí pro kočky
Česnek je považován za léčivou rostlinu -  ale pro zvířata může být nebezpečný. Už malé množství používané pravidelně v potravě může u některých živočišných druhů vyvolat životu nebezpečnou chudokrevnost. Výrobci krmiv pro zvířata i specializované obchody dosud ale nabízejí nejrůznější česnekové preparáty.
Česnek a cibule obsahují sloučeniny síry, které u psů a koček - na rozdíl od lidí - rozkládají červené krvinky. Působením N-propyldisulfidu se v jejich červených krvinkách tvoří tzv. Heinzova tělíska, která způsobují poškození krvinek. V krajním případě může podávaní česneku způsobit i smrt. Proto ruce pryč od česnekových preparátů pro domácí zvířata.
Navzdory tomuto nebezpečí nabízejí obchody i nadále některé produkty jako česnekové kousací tyčinky, česnekové granule a dokonce i krmivo pro kočky a psy s obsahem česneku. Výrobci často zveřejňují reklamu, která zdůrazňuje údajné pozitivní zdravotní úcinky a ochranu před parazity. Obojí dosud nebylo prokázáno. Otrava česnekem se zpočátku projevuje zvracením a průjmem. Dalšími příznaky jsou nechutenství, ochablost, bledé sliznice, zrychlené dýchání a rychlý tep. V případě otravy je třeba prostředek ihned přestat podávat a vyhledat veterináře. Většina zvířat se zpravidla zotaví do týdne od vysazení česneku.
Archiv: 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011